Wyspa środowiskowa a siedlisko marginalne - różnice

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Oxan_20
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2013, o 16:28

Wyspa środowiskowa a siedlisko marginalne - różnice

Post autor: Oxan_20 »

Witam,

Mam pewien problem. Staram się znaleźć odpowiedź na pytanie: Jaka jest różnica w definiowaniu pojęć: wyspa środowiskowa i siedlisko marginalne? W internecie za dużo informacji na temat podobieństw i różnic nie ma. Wiem, że siedlisko marginalne to starsza nazwa wyspy środowiskowej. Ale potrzebuję sformułować dłuższy wywód na ten temat. Czy zna ktoś pomocne adresy stron, lub bibliografię? Albo ktoś potrafi pokrótce określić zasadnicze różnice?

Z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam
Remek
Posty: 78
Rejestracja: 6 sty 2011, o 09:54

Re: Wyspa środowiskowa a siedlisko marginalne - różnice

Post autor: Remek »

Wyspa srodowiskowa to plat srodowiska, izolowany przez inne(czesto kontrastowe) ekosystemy. Czesto jako wyspe traktujemy niewielkie lasy, zadrzewienia lub zakrzaczenia w krajobrazie rolniczym lub zurbanizowanym.

Siedlisko marginalne ma cechy odmienne od preferowanych przez okreslony gatunek. Organizmy zajmuja to siedlisko przez brak dostepu lub nadmiernego zageszczenia w siedliskach optymalnych. Przyklad to np zadrzewienia srodpolne dla organizmow preferujacych srodowisko lesne.

Tyle pamietam, mam nadzieje ze cos pomoze.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości