rozpuszczalność

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

rozpuszczalność

Post autor: biolog428 »

czy tlenek magnezu jest rozpuszczalny w wodzie, a w ogóle skąd mam to wiedzieć. Jakie tlenki sa rozpuszczalne, a jakie metale sa rozpuszczalne. W zbiorze mam zaznaczyc czy tl. Magnezu jest rozp. I pisze ze tak w odp. A na necie pisze, ze nie

adamantan
Moderator
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: rozpuszczalność

Post autor: adamantan »

Po pierwsze tlenki metali nie są w wodzie fizycznie rozpuszczalne. One się mogą co najwyżej roztwarzać. I tak jest dla tlenków metali I i II grupy bez BeO i MgO. Często termin rozpuszcza się jest nadużywany przez autorów tak jak tutaj. Tlenki metali, gdzie metal ma niski stopień utlenienia mają charakter jonowy, są bardzo polarne, a więc powinny rozpuszczać się w polarnej wodzie. Jednak energia sieciowa większości jest tak duża, że rozpuszczanie nie zachodzi. Natomiast dla tych, dla których zachodzi, rozpuszczanie powoduje uwolnienie do wody ekstremalnie zasadowych jonów tlenkowych, na które to już protony z cząsteczek wody sobie ząbki ostrzą. Jeśli w wyniku tej zabawy powstający wodorotlenek jest dobrze rozpuszczalny to powoduje odsłonięcie dalszych porcji anionów tlenkowych w sieci i cała procedura się powtarza.
Ty na maturę masz wiedzieć, że MgO jest słabo roztwarzalny ("słabo rozpuszczalny") w wodzie (powstający słabo rozpuszczalny wodorotlenek magnezu na powierzchni tlenku hamuje dalszy proces roztwarzania).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post