Dysocjacja czy hydroliza?

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Prested
Posty: 11
Rejestracja: 9 sie 2013, o 21:55

Dysocjacja czy hydroliza?

Post autor: Prested »

Chciałbym zapytać, bo męczy mnie jeden problem.
Kwas fosforowy (V) dysocjuje trójstopniowo, bardzo słabo, ale dysocjuje.
Kolejne jego sole, zaczynając od soli obojętnej przez wodorosole hydrolizują, jedna z nich i on sam dysocjuje. I tak jony \(PO_4(^3-)\) hydrolizują, podobnie \(HPO_4^(2-)\). Sole, które zawierają jony \(H_2PO_4^-\) oraz kwas fosforowy (V) dysocjują. Jony, o których mówię pochodzą z dysocjacji odpowiedniej soli, a nie z kolejnych procesów dysocjacji kwasu. Moje pytanie: Dlaczego w książkach podają, że kwas fosforowy (V) dysocjuje do końca, a jony pochodzące z jego soli raczej hydrolizują? Mam świadomość, że to są reakcje równowagowe, czy to o to chodzi? A może wpływ ma odczyn początkowy roztworu?
Prested
Posty: 11
Rejestracja: 9 sie 2013, o 21:55

Re: Dysocjacja czy hydroliza?

Post autor: Prested »

Nie wyświetla mi się LaTeX, może coś pomyliłem. Chodzi konkretnie kolejno o aniony fosforanowe (V), wodorofosforanowe (V), diwodorofosforanowe (V).
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Dysocjacja czy hydroliza?

Post autor: adamantan »

H3PO4 jest słabym elektrolitem i wodoroaniony pochodzące od niego też (czyli kolokwialnie mówiąc jest on słaby na wszystkich stopniach dysocjacji"). Oznacza to, że w roztworze ustalają się zawsze równowagi obejmujące wszystkie indywidua: [H3PO4], [H2PO4-], [HPO42-], [PO43-]. Oznacza to również, że rozpuszczając odpowiednią sól, jej aniony będą hydrolizować. W tym przypadku wartości stałych dysocjacji Ka1, Ka2, Ka3 będą decydować o wypadkowych stężeniach poszczególnych form. Ponieważ stężenie jonów H+ występuje we wszystkich wyrażeniach na stałe równowagi, przez sztuczne zmiany pH, można manipulować wartościami stężeń wspomnianych indywiduów.
Prested
Posty: 11
Rejestracja: 9 sie 2013, o 21:55

Re: Dysocjacja czy hydroliza?

Post autor: Prested »

Dziękuję za odpowiedź, oczywiście o to mi chodziło.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości