Podstawy dysocjacji elektrolitycznej (2 zadania)

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
pessymisty
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2013, o 10:33

Podstawy dysocjacji elektrolitycznej (2 zadania)

Post autor: pessymisty »

Witam,
bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi poniższych zadań. Będę wdzięczna.

1. Stała dysocjacji kwasowej dwóch kwasów HX i HY są odpowiednio równe K(HX) = 1,75 * 10^-5, K(HY) = 1 * 10^-2. Odczyn wodnego roztworu NH4X jest obojętny.
Określ odczyn wodnych roztworów soli NaX i NH4Y.

Wiem, że NaX ma odczyn zasadowy, ponieważ sól pochodzi od mocnej zasady i słabego kwasu. W odpowiedziach podano, że NH4Y ma charakter kwasowy. Pytanie brzmi : dlaczego? skoro stała dysocjacji sugeruje słaby kwas. Słaby kwas i słaba zasada powoduje odczyn obojętny. Jak to wytłumaczyć?

2. Uporządkuj pokazane roztwory o znanych stężeniach procentowych według rosnącej wartości stopnia dysocjacji.
I. 1% C6H5OH, II. 1% HNO3, III. 96% CH3COOH, IV. 96% H2SO4.

Prawidłowa kolejność to III, I, IV, II.
Z przekształcenia wzoru K = alfa^2 * Co wynika, że najmniejsza alfa będzie dla najmniejszej wartości stałej K, czyli dla najsłabszego kwasu. Ze wzoru alfa = Cz/ Co wynika, że tym mniejsza alfa im większe Co. Więc ja ułożyłam to tak: III, IV, I, II. Gdzie popełniłam błąd?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Podstawy dysocjacji elektrolitycznej (2 zadania)

Post autor: skface »

1. W rzeczywistości nie ma tak, że sól słabego kwasu i słabej zasady da ściśle obojętny roztwór o pH 7.0000000. Za to sytuacja będzie bardzo zbliżona gdy rozpuścimy CH3COONH4 w wodzie, ponieważ obie stałe (kwasu i amoniaku) są do siebie bardzo podobne. Nie bez powodu w zadaniu napisali, że odczyn wodnego roztworu NH4X jest obojętny, jest to informacja klucz. I tak gdy mamy NH4Y to NH4+ ma moc porównywalną z X- które pochodzi od kwasu o stałej 10^-5, a Y- pochodzi od kwasu o mocy 10^-2. W ten sposób mamy coś na wzór soli słabej zasady i mocnego kwasu, a wtedy ma miejsce hydroliza kationowa, przez która roztwór nieznacznie się zakwasi.

2. Przede wszystkim w tej kwestii nie ma co porównywać mocnych kwasów ze słabymi. Kwas octowy zależnie od stężenia dysocjuje w ~1 - 5%, azotowy i siarkowy przyjmuje się w 100%, więc wiadomo, że pierwszy będzie albo fenol albo octowy. Patrząc na stałe dysocjacji widać, że fenol jest 500 000 razy słabszym kwasem - odpowiedź nasuwa się sama. Zostaje 3 i 4 miejsce, tu stałych się już nie podaje, na poziomie maturalnych można przyjąć, że mają podobną moc. W tym wypadku patrzymy na stężenie - 1% HNO3 będzie bardziej zdysocjowany niż prawie pozbawiony rozpuszczalnika w którym mógłby się rozerwać H2SO4. Ja bym tak to zrobił.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości