Filtr NCB 11

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Filtr NCB 11

Post autor: planapo »

Dawno temu o tym wspominalem, filtr NCB11 (natural/neutral colour balance) wbudowany w bardziej zaawansowane mikroskopy, daje naturalna barwe swiatla halogenowego.

W Nikonach wystepuje pod wspomniana nazwa NCB11, w Olympusach inaczej - LBD-2-L-N (tak bylo napisane w aukcji) Jest czasem do dostania osobno na ebayu, ale - jako element mikroskopu - niestety trafia sie bardzo rzadko, moze pod inna nazwa funkcjonuje w typowej fotografii.

Na zdjeciach u mnie wychodzi troche za niebiesko i trzeba korygowac na komputerze lub ustawieniami aparatu. Ogolnie dobra rzecz i wg mnie warto na to polowac, wmontowanie go gdzies po drodze w tor optyczny nie powinno stanowic najmniejszego problemu.
Załączniki
ncb11.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Dzisiaj dotarł do mnie nikonowski filtr NCB 11.

Filtr jest dziwny, tz. nie ma określonego koloru. Momentami jest niebieski, brązowy, opalizuje na złoto, bywa praktycznie przeźroczysty.
Zależy jak leży - dosłownie
Już widzę że zakup jest udany
Na szybko fotka wrótków - aparat, balans bieli auto"
Przy takim ustawieniu aparatu bez filtra miałbym masakryczne nieakceptowalne biolarowskie brązy.
Balans bieli na halogen i wszystko granatowieje
Załączniki
NCB 11.JPG
P1910522.png
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

widac ze dziala super (:
JohnyM

Re: Filtr NCB 11

Post autor: JohnyM »

Nie mogę patrzeć, jak zachwycacie się niebieskim szkiełkiem. Tak z ciekawości, możesz powiedzieć ile za nie zapłaciłeś?
Barwy są różne, bo to są powłoki interferencyjne (podobnie jak na filtrach FI z UPI), jednak nie jest to filtr interferencyjny. Podobnie jak filtry ND, mogą być żelatynowe, szklane, i też interferencyjne.
W związku z tym filtr działa prawidłowo (teoretycznie, praktycznie to oko ma pewną tolerancję) tylko w jednej płaszczyźnie i jedną stroną.
Dlatego też, wygląda inaczej, niż światło które przez niego przejdzie.

W związku, że to szkiełko z naparowanymi metalicznymi warstwami, staraj się unikać dotykania i wycierania jego powierzchni.

Szkoda, że nie mam już halogenów ani żarówek, bo porobiłbym zdjęcia z darmowymi filtrami NCB".

Ten artykuł wszystko tłumaczy odnośnie barwy i jej korekty filtrami:

Kod: Zaznacz cały

micro.magnet.fsu.edu/primer/photomicrography/colortemperature.html
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Filtr NCB 11

Post autor: planapo »

to nie patrz i daj sie pocieszyc ( gadzet jak gadzet (:

tak czy tak oczywiscie dzieki za fajne info (:
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Filtr NCB 11

Post autor: Pickul »

Zachwycam się zupełnie innymi rzeczami niż niebieskie szkiełka.

Jest to mój 12-sty filtr ochładzający barwę światła, po krótkich testach z całą pewnością pozostała jedenastka nadaje się do kosza.
JohnyM

Re: Filtr NCB 11

Post autor: JohnyM »

To dobrze, bo to nic wspaniałego. Gdybyś przeczytał materiały z powyższego linka, albo Plutę, albo cokolwiek innego, to zamiast metody prób i błędów, od razu wybrałbyś odpowiedni, zapewne sporo taniej.
A tak zadziałała czysta statystyka, i w okolicach dziesiątego zakupu musiałeś w końcu trafić.
To dość istotna sprawa, choć większość ją bagatelizuje (lub po prostu nie wie). Pewnie kupując LEDa 5W nie zwróciłeś uwagi, czy jest zimny, czy ciepły?
Jeśli miałeś pecha, to kupiłeś ciepły a twój NCB nijak nie będzie wstanie go skorygować (na 90% będziesz miał w efekcie niebieski obraz).
Przykładowo, dla halogenu 50W i dla 100W w BXach olympusa, masz zupełnie inne filtry kompensacyjne niż przy standardowym oświetleniu.
Dlatego najlepszym wyjściem, jest zakup od razu, źródła światła białego. Zresztą coraz więcej nowych mikroskopów działa już na LEDach. W szczególności z soczewką fresnela lub flyeye", gdzie można korzystać z wielo-czipowych.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Filtr NCB 11

Post autor: Pickul »

Materiały z powyższego linka są dla mnie niedostępne, nie znam angielskiego, a tak na marginesie nie interesują mnie zupełnie. Plutę oczywiście czytałem ale z pominięciem fizyki światła, to dla wytrwałych i zainteresowanych tematem - NIE DLA MNIE.
Mikroświat o czym już pisałem, jest moją pasją, zabawą, rozrywką itp.
Nie wszystkim na tym forum /piszę oczywiście za siebie/ zależy na popisywaniu się swoją błyskotliwą wiedzą teoretyczną w sposób bardzo arogancki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Filtr NCB 11

Post autor: planapo »

JohnyM - kazdy nastepny post w takim tonie zostanie usuniety bez wzgledu na jego wartosc merytoryczna bo nie jest to pierwszy raz w Twoim przypadku. Ja swietnie rozumiem, ze moze kogos czasem nosic", ale naprawde to samo mozna powiedziec zupelnie inaczej.

gwoli scislosci, 26 pkt regulaminu:
Kto w jakikolwiek sposób obraża, kpi lub lekceważy innych użytkowników ze względu na poziom prezentowanej wiedzy podlega karze upomnienia, ostrzeżenia lub usunięcia konta.
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Filtr NCB 11

Post autor: wiedzmin »

jaką średnicę ma ten filtr?

Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Filtr NCB 11

Post autor: Pickul »

Filtr ma 45 mm średnicy.
Do oświetlenia żarowego w Biolarze nadaje się doskonale, Oczywiście przy zimnych ledach jest zupełnie zbędny.

Wyjaśniam: do oświetlenia ledowego w Biolarze podchodziłem kilkakrotnie,
na dzień dzisiejszy nie potrafię na ledach uzyskać takiego kontrastu DIC jak na żarówce.

Drugi filtr UV/IR CUT używam od lat, niezbędny przy aparatach średniej klasy /nie wiem czy jest potrzebny przy lustrzankach/ blokuje ultrafiolet i podczerwień.
Załączniki
01.JPG
02.JPG
JohnyM

Re: Filtr NCB 11

Post autor: JohnyM »

Przy okazji testowania UPI na olympusie BX zrobiłem szybkie porównanie jak ma się sprawa temperatury barwy żarnika halogenowego (jednego! a można spotkać minimum cztery typy halogenów i znacznie więcej zwykłych żarówek) na różnych ustawieniach. Teraz sprawy oczywiste:
-balans bieli aparatu radzi sobie z każdym z pokazanych poniżej ustawień i nie ma potrzeby stosowania filtra, który jest reliktem z czasów analogów. Filtr oczywiście poprawia sytuację w binokularze, a lustrzance nie przeszkadza (nie zawsze). Być może sprawa ma się inaczej przy fotografii afokalnej, lub nietypowych preparatach gdzie mogą być trudności z pomiarem.
-filtr współpracuje odpowiednio (+ tolerancja jako tako") tylko z jednym typem żarówki, w dodatku tylko w odpowiednim ustawieniu napięcia (np: u olympusa UIS max biel osiąga się przy max napięciu, ale przycisk preset odsyła do 9V i wtedy idealnie współpracuje z LCB)

Wnioski: uniwersalnym rozwiązaniem jest naturalnie: białe światło. A dla każdej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie inny filtr"NCB, LCB, DCF czy jak tam je zwą.
Da się dostać uniwersalny filtr balansujący (krążek z naparowanym gradientem, wraz z obrotem następuje zmiana temperatury [są też takie filtry ND]).
Jeśli nie chcesz kupować x razy (choć powtarzam raz enty, że można mieć je nawet za darmo), to spróbuj (proszę odczytać to bezosobowo.) najpierw poczytać, żeby wiedzieć co brać.
Olympus BX, plan 10x. Aparat ustawiony na balans oświetlenia żarowego (auto by poprawił, ale nie to było celem) na ISO100, różne czasy migawki.
Załączniki
halogen.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Filtr NCB 11

Post autor: Pickul »

Napisz koniecznie jak się zachowuje UPI na Olympusie BX
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości