Reakcja biuretowa

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
magdac93
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2013, o 17:50

Reakcja biuretowa

Post autor: magdac93 »

Mam pytanie odnośnnie reakcji biuretowej. W doświadczeniu, które wykonywałam, do roztworu kazeiny dodawaliśmy HCl i pankreatyne, a po pół godziny CuSO4 i NaOH. Białko jak wiadomo nie mogła być w tej próbce strawiona, bo było środowisko kwaśne, a pankreatyna jest aktywna w zasadowym. Dlaczego więc nie zaszła reakcja biuretowa, roztwór się nie zabarwił Czy chodzi tutaj o jakąś denaturację białka, czy zupełnie o coś innego Bardzo proszę o pomoc
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: wiedzmin »

Denaturacja sama w sobie ułatwia trawienie białka stąd białko w żołądku jest ścinane przed trawieniem. Ale nie pomogę Ci jeśli nie będę wiedział jakie były proporcje HCl do NaOH czyli ile tego dalas i jakie stężenia molowe roztworów były. Może być akurat tak, że doszło do trawienia po ścięciu białka gdy dodałaś nadmiar NaOH względem HCl i defacto było środowisko zasadowe. Bądź coś sknociłaś przy przeprowadzaniu reakcji. Reakcja biuretowa daje pozytywny wynik jesli w roztworze są conajmniej tripeptydy, dipeptyd nie daje juz pozytywnego wyniku. Więc albo coś sknociłaś albo do trawienia po prostu doszło po zmianie pH z kwasnego na zasadowe.

magdac93
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2013, o 17:50

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: magdac93 »

Doświadczenie były dokładnie takie (z tym, że zamiast trypsyna była pankreatyna, a zamiast amylazy kazeina, ale to nie ma znaczenia tutaj):

(jeśli się nie wyświetla to proszę dać znać wrzucę na coś innego)
Do trawienia nie doszło na pewno, tak powiedział mi mój prowadzący, wynik doświadczenia też nam podobno wyszedł ok. Pierwsza i 5 próbka zrobiły się fioletowe, reszta nie.
magdac93
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2013, o 17:50

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: magdac93 »

tu jeszcze raz treść zadania, gdyby się nie chciało otworzyć tamto
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: wiedzmin »

sama denaturacja zrywa mostki dwusiarczkowe i wiązania wodorowe. Jeżeli próba biuretowa nie daje wyniku pozytywnego to raczej do trawienia doszło. HCl ścięło białko i zauważ ze jest to tylko roztwor 1 molowego kwasu dodanego w ilosci 0,5 ml ~ = 10-12 kroplom więc po dodaniu 10 kropli ~=0,5 ml 10% NaOH roztwór dostał silnie zasadowego pH. A że teperatura byla optymalna dla enzymów jeszcze na krotko po tym jak wyciagnelas je z lazni wodnej to bialko zostalo strawione. Innego logicznego wytlumaczenia nie widze. Moglas zrobic probe na samej kazeinie czy daje biuret pozytywny wynik, badz sciac bialko krotko dajac roztwor nad palnik i zrobic probe biuretowa. Denaturacja nic tu do tego nie ma, trawienie przy odpowiednim pH i temperaturze postępuje szybko weź do buzi kawalek bułki i zobacz jak szybko sie ona rozpływa.

magdac93
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2013, o 17:50

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: magdac93 »

Tak też myslałam, że nie o denaturację tu chodzi, ale nie widzę żadnego wytłumaczenia, do trawienia nie doszło na pewno, tak przynajmniej twierdzi mój prowadzący, ale nie wiem co miało wpływ na to, że nie doszło do reakcji biuretowej. Akurat część z łaźnia parową mieliśmy pominąć , ale to chyba za dużo nie zmienia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość