Objętość cząstkowa -jak wyliczyć liczbę moli

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
day4
Posty: 10
Rejestracja: 4 kwie 2013, o 20:14

Objętość cząstkowa -jak wyliczyć liczbę moli

Post autor: day4 »

W zbiorniku a o objętości 50 dm3 temp. 27C i pod ciśnieniem 224500Pa znajduje się 8 g helu i argon. W zbiorniku b o obj. 50 cm3 hel i argon przy czym obj. cząstkowa helu 25 dm3 a argonu 80 g.
Oblicz ciśnienia cząstkowe w T=300K po połączeniu zbiorników. Wiem jak obliczyć w zbiorniku a ale nie wiem jak w zbiorniku b obliczyć liczba moli helu mając objętość cząstkową nie mając temperatury.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Objętość cząstkowa -jak wyliczyć liczbę moli

Post autor: Adax82 »

Co prawda pojęcie objętości cząstkowej jest dla mnie mocno naciągane i posiada jedynie interpretację matematyczną a nie fizyczną ( już nie chce mi się dowodzić tego dlaczego ) to jakby z definicja wprost":
objętość 25 dm3 helu w kontekście 50 dm3 mieszaniny oznacza, że udział molowy helu w mieszaninie wynosi 0,5, czyli argonu też udział molowy argonu musi być 0,5.
Czyli argonu i helu jest tyle samo moli. Jeśli mamy 80 g helu to wyliczymy ile jest jego moli, np. n. Oznacza to, że helu będzie także n moli. To są obliczenia trywialne. Ale nie mam pewności, czy dalej pociągniesz to zadanie prawidłowo, więc przedstaw mi to, a ja powiem Ci czy jest to OK.

ps. masz błąd w danych do zadania odnośnie zbiornika b". Jego objętość to 50 dm3 a nie 50 cm3
day4
Posty: 10
Rejestracja: 4 kwie 2013, o 20:14

Re: Objętość cząstkowa -jak wyliczyć liczbę moli

Post autor: day4 »

obliczam liczbę moli całkowitą w zbiorniku a(pv=nrt), obliczam liczbę moli helu 8g/4g=2 mole odejmuje całkowitą liczbę moli-2 i wychodzi mi liczba argonu zbiornik b argon 80g/40g=2 mole hel 2 mole . Obliczam liczbę moli całkowitą sumując wszystkie n ze zbiorników a i b sumuje v1 iv2 = 100dm3 obliczam ciśnienie całkowite . Obliczam ułamki molowe helu(liczba moli helu ze zbiornika a i b)/liczba moli całkowitą a i b tak samo dla argonu . Obliczam ciśnienie cząstkowe mnożąc p całkowite i ułamek molowy helu a potem argonu
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Objętość cząstkowa -jak wyliczyć liczbę moli

Post autor: Adax82 »

Chyba jest OK
Co do pierwszego zbiornika: mając V, T i P obliczamy sumaryczną ilość moli helu i argonu. Mając masę helu masz jego ilość moli. Zatem obliczymy ilość moli argonu.
Co do zbiornika b wszystko już zostało obliczone.
Zatem dane odnośnie połączenia zbiorników już masz: objętość, ilość moli, temperaturę ( jest taka sama i wynosi 300K ). Ciśnienia cząstkowe wynikają z udziałów molowych.
.dasz radę., ale jakby nie to napisz!
day4
Posty: 10
Rejestracja: 4 kwie 2013, o 20:14

Re: Objętość cząstkowa -jak wyliczyć liczbę moli

Post autor: day4 »

dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości