organelle semiautonomiczne

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
bajeczny
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2013, o 22:03

organelle semiautonomiczne

Post autor: bajeczny »

Witam !
Muszę opracować temat :
Organizacja komórki eukariotycznej :
*organelle semiautonomiczne mitochondria, plastydy.


Mitochondria i plastydy - okej, ale co to są organelle semiautonomiczne ? Nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat informacji. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć to zagadnienie ?
Avizis
Posty: 5
Rejestracja: 26 lis 2013, o 21:48

Re: organelle semiautonomiczne

Post autor: Avizis »

semiautonomiczność wymienionych przez Ciebie organelli polega na tym, że funkcjonują one w obrębie komórki, są zależne od sygnałów docierających z niej, z zawiadującego procesami jądra komórkowego. Jednocześnie organella te zachowują autonomię, ponieważ posiadają własne geny, tzw. mitochondrialne DNA i chloroplastowe DNA, dzięki czemu przeprowadzają replikację, transkrypcję, translację, wytwarzając swoje własne, najważniejsze jednostki funkcyjne, czyli białka. Należy pamiętać, że w toku ewolucji część genów należących pierwotnie do genomu chloroplastowego i genomu mitochondrialnego wywędrowała do DNA znajdującego się w jądrze komórkowym. W wyniku tego zjawiska organella stały się podległe sygnałom docierającym z jądra komórkowego, a także nie mogą wykonać bez niego pewnych etapów przemian biologicznych, bo brakuje im białek produkowanych na bazie matrycy jądrowej. Stąd mitochondria i chloroplasty są jednocześnie samodzielnie funkcjonującymi strukturami oraz uzależnionymi od jądra organellami, są więc semiautonomiczne.
bajeczny
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2013, o 22:03

Re: organelle semiautonomiczne

Post autor: bajeczny »

Avizis pisze:semiautonomiczność wymienionych przez Ciebie organelli polega na tym, że funkcjonują one w obrębie komórki, są zależne od sygnałów docierających z niej, z zawiadującego procesami jądra komórkowego. Jednocześnie organella te zachowują autonomię, ponieważ posiadają własne geny, tzw. mitochondrialne DNA i chloroplastowe DNA, dzięki czemu przeprowadzają replikację, transkrypcję, translację, wytwarzając swoje własne, najważniejsze jednostki funkcyjne, czyli białka. Należy pamiętać, że w toku ewolucji część genów należących pierwotnie do genomu chloroplastowego i genomu mitochondrialnego wywędrowała do DNA znajdującego się w jądrze komórkowym. W wyniku tego zjawiska organella stały się podległe sygnałom docierającym z jądra komórkowego, a także nie mogą wykonać bez niego pewnych etapów przemian biologicznych, bo brakuje im białek produkowanych na bazie matrycy jądrowej. Stąd mitochondria i chloroplasty są jednocześnie samodzielnie funkcjonującymi strukturami oraz uzależnionymi od jądra organellami, są więc semiautonomiczne.
Dziękuję pięknie !
Avizis
Posty: 5
Rejestracja: 26 lis 2013, o 21:48

Re: organelle semiautonomiczne

Post autor: Avizis »

mam nadzieję, że jest w miarę zrozumiale napisane troszkę to pokręcone przyjemnej nauki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości