POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
patkace
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 15:55

POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: patkace »

Witam wszystkich,
mam problem z tym zadaniem, ma ktoś pomysł?

Zdjęcie w załączniku a tutaj treść:

Schemat przedstawia rożne fazy pierwszego podziału mejotycznego komórki. Podaj nazwy przedstawionych na schemacie faz mejozy oraz uporządkuj rysunki zgodnie z kolejnością zachodzenia zmian.
1) .
2) .
3) .
4) .
5) .
Prawidłowa kolejność faz: .

Z góry dziękuję.
Załączniki
MEJOZA.jpg
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: Giardia Lamblia »

1) Wczesna anafaza I (lub późna metafaza I - widoczna płytka równikowa metafazy, a chromosomy zaczynają dążyć do przeciwległych biegunów komórki)
2) Profaza I (pachyten)
3) Anafaza I
4) Profaza I (leptoten)
5) Profaza I (diakineza)

Uporządkuj wykorzystując google.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: AnnaWP »

1. metafaza - chromosomy są złączone chiazmami, centromery nie łączą chromosomów homologicznych.
2. zygoten - sklejone chromosomy homologiczne, ale nie ma jeszcze CO
3. zgadza się, anafaza I
4. też - leptoten
5. to najgorzej, ale chyba rzeczywiście diakineza, bo rozpada się otoczka.
Zgadzam się też, że uporządkować wypadałoby samemu, nie jest to jakaś wiedza tajemna.
patkace
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 15:55

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: patkace »

w zalaczniku widac jak to napisalam i jak nauczycielka poprawila dlatego najwiekszy dylemat mam z 2 i 5 bo nie jestem przekonana co do poprawnosci tego. prosze o rade i ew. korekte

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: AnnaWP »

No i zgadza się, nauczycielka uporządkowała dobrze.
Wymień fazy mejozy z rozbiciem profazy I na etapy.
patkace
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 15:55

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: patkace »

zaznaczyla ze poczatkowa i koncowa profaza ma byc na odwrot a na dole napisala 2,5 tak jak mialam wiec juz nie wiem

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: AnnaWP »

Nie wiem, co zaznaczyła strzałką, ale to raczej nie było na odwrót". Chyba chodzi o to, że napisałaś w opisie początkowa profaza", a nie jest to prawdą - leptoten jest wcześniej. Ogólnie sformułowanie początkowa profaza nie jest odpowiedzią na pytanie, raczej chodziło o nazwanie fazy dokładne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co miała na myśli, to chyba powinnaś jej zapytać.
patkace
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 15:55

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: patkace »

jednak sa niewielkie problemy a chce sie dowiedziec i upewnic co jest poprawne. nie chodzilo o to aby opisac dokladnie bo nawet nie przerabialismy dokladniejszych etapow profazy a kolezanka miala napisane w 2 i 5 tylko profaza i miala punkty, dlatego tez nie wiem czy 2,czy 5 w profazie zachodzi pierwsza a ktory z rys. pasuje do koncowej fazy. napisalam do 5 koncowa profaza bo widac ze tworzy sie wrzeciono kariokinetyczne i zaszlo crossing-over, a w 2 widoczne sa biwalenty. co zatem jest poprawne? chce byc pewniejsza i dopiero zapytam nauczycielki.

Avizis
Posty: 5
Rejestracja: 26 lis 2013, o 21:48

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: Avizis »

kolejność podana przez nauczycielkę jest jak najbardziej poprawna, bez wątpliwości

początek profazy jest w 4 są to nie w pełni skondensowane chromosomy, w 2 chromosomy już wystarczająco skondensowały (trwa profaza), w 5 faktycznie przebiega crossing-over i tworzy się wrzeciono kariokinetyczne, warto zaznaczyć, że pękła otoczka jądrowa, więc jest to bardzo późna profaza.
1 to metafaza - chromosomy ustawione w płaszczyźnie równikowej
3 anafaza - wędrówka chromosomów do biegunów.
patkace
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 15:55

Re: POMOCY! I podział mejotyczny/zadanie

Post autor: patkace »

kolejność tak, ale strzałka była zbędna, wiec za 2 i 5 powinnam miec 2pkt. dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości