Problem z 3 zadaniami - spektrofotometria

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
justijaw
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2013, o 18:50

Problem z 3 zadaniami - spektrofotometria

Post autor: justijaw »

Witam wszystkich. Mam ogromną prośbę czy ktoś pomógłby mi z Was z zadaniami z UV-VIS zrobiłam tych zadań chyba już z 30 ale jakoś za te nie bardzo wiem jak się zabrać.
Treść zadań:

Zadanie 22.
Do 400 mL 1,5% (m/m) jodku sodu dodano 4mg NaIO3 .Obliczyć transmitancję końcowego roztworu, jeżeli fotometrowano go przy długości fali  = 605 nm w kuwecie o grubości 20 mm. Molowy współczynnik absorpcji wynosił 4500.
Odp. 4,37%

Zadanie 23.
Do 5 L 3% (m/m) KBr dodano 30 mg KBrO3 Obliczyć molowy współczynnik absorpcji, jeżeli końcowy roztwór fotometrowano w kuwecie o grubości 5 mm, a zmierzona transmitancja wynosiła 20%.
Odp:12970
UWAGA: Napisać równanie reakcji.

Zadanie 24.
Obliczyć transmitancję roztworu otrzymanego przez dodanie 50 mL 1,5% (m/m) nadmanganianu potasu do 20 mL 2% H2O2. Grubość kuwety wynosiła 5 mm, a molowy współczynnik absorpcji 2500.
Odp: 17,1%

Nie będę wysyłała linku do strony na której znalazłam te zadania bo nie wiem czy mogę. W każdym bądź razie można je znaleźć na google razem z potrzebną teorią. Bardzo, bardzo będę wdzięczna za rozwiązanie.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problem z 3 zadaniami - spektrofotometria

Post autor: adamantan »

Dla 1, 2, 3 napisać (i zbilansować) równania reakcji redoks.

Dalej Prawo Lamberta-Beera dla:
1.) Jodu pierwiastkowego oblicz jego stężenie
2.) Bromu pierwiastkowego oblicz jego stężenie
3.) Jonów MnO4- Przyjmij, że reakcja zachodzi w środowisku kwaśnym (nie może w obojętnym, bo wtedy wytrącałby się osad MnO2, a pomiary spektrofotometryczne układów niejednorodnych nie mają sensu)
Oblicz po reakcji ich stężenie (nadmiar).
sygilaria
Posty: 319
Rejestracja: 13 maja 2013, o 12:45

Re: Problem z 3 zadaniami - spektrofotometria

Post autor: sygilaria »

A tak krążąc około tematu: wymawia się normalnie kuweta, czy może kjuweta?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problem z 3 zadaniami - spektrofotometria

Post autor: adamantan »

Po polsku kuweta", chyba, że ktoś wrócił z USA i chce zakozaczyć to kjuwet
justijaw
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2013, o 18:50

Re: Problem z 3 zadaniami - spektrofotometria

Post autor: justijaw »

Dziękuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość