Jakich bohaterów porównać. Plan prezentacji maturalnej

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
pawel9413
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2013, o 16:30

Jakich bohaterów porównać. Plan prezentacji maturalnej

Post autor: pawel9413 »

Witam. Mam problem z napisaniem planu prezentacji maturalnej. Chodzi o to że nie bardzo to ogarniam i mam do was prośbę. Pomóżcie mi napisać ten plan, jakich dzieł mam użyć w bibliografii, jakich bohaterów porównać i jak napisać ramowy plan wypowiedzi? Mój temat to:

Mitologiczny heros, bohater Biblii i średniowieczny rycerz. Zaprezentuj sposoby kreacji i porównaj postawy, odwołując się do wybranych przykładów literackich.

Bardzo prosze pomóżcie
12346546548745

Re: Jakich bohaterów porównać. Plan prezentacji maturalnej

Post autor: 12346546548745 »

A wiesz, że plan (konspekt) wcale nie jest obowiązkowy i nie musisz zaprzątać sobie nim głowy? Bibliografię oddać musisz chyba na miesiąc przed rozpoczęciem wszystkim matur, ale plan jest dla Ciebie i nie musisz go ze sobą przynosić na maturę, chyba, że chcesz.
pawel9413
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2013, o 16:30

Re: Jakich bohaterów porównać. Plan prezentacji maturalnej

Post autor: pawel9413 »

Mój nauczyciel wymaga przyniesienia planu do 16 Grudnia
12346546548745

Re: Jakich bohaterów porównać. Plan prezentacji maturalnej

Post autor: 12346546548745 »

Ale tak dla wiadomości wszystkich, nauczyciel nie musi sprawdzać Waszych prezentacji maturalnych, a konspekty nie są obowiązkowe, niczego nie musicie konsultować z nauczycielem, jeśli nie chcecie, bo to Wasza matura, tyle w tym temacie ode mnie.
pawel9413
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2013, o 16:30

Re: Jakich bohaterów porównać. Plan prezentacji maturalnej

Post autor: pawel9413 »

Nauczycielka mówiła że mamy teraz przynieść wstępny plan prezentacji a do lutego gotową już wstępnie całą prezentacje. Ona to sprawdzi i doradzi co poprawić, przerobić dlatego chce to mieć już gotowe.
pawel9413
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2013, o 16:30

Re: Jakich bohaterów porównać. Plan prezentacji maturalnej

Post autor: pawel9413 »

Mam coś takiego:

Temat: Mitologiczny heros, bohater Biblii i średniowieczny rycerz. Zaprezentuj sposoby kreacji i porównaj postawy, odwołując się do wybranych przykładów literackich.
I. Literatura podmiotu
1. Księga Hioba, [w:] Pismo Święte Starego Testamentu, Poznań – Warszawa, Wydawnictwo Pallottinum, 1988,ISBN 83-7168-481-9.
2. Parandowski Jan, Mitologia, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1989. ISBN 83-210-0677-9, s. 34-36.
3. Pieśń o Rolandzie, Wydawnictwo KAMA , Warszawa 2000. ISBN 83-7389-659-7.
4. Zdrada Judasza, [w:] Pismo Święte Nowego Testamentu, Wydawnictwo Pallottinum, Poznań- Warszawa 1988. ISBN 83-7168-481-9.
II. Literatura przedmiotu
1. Hanczakowski Michał, Kuziak Michał, Zawadzki Andrzej, Żylis Bernadetta. Epoki literackie. Od antyku do współczesności. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Park Edukacja, 2007. ISBN 83-7266-539-7, s.44-45.
1. Rowiński Cezary, Prometeusz, [w:] Mit, człowiek, literatura, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1992. ISBN 83-01-10397-3, s. 105-115.
2. Świderkówna Anna, Prawie wszystko o Biblii, Wydawnictwo Stentor , Warszawa 2002 ISBN 83-86018-92-5, s. 139-150.
3. Świderkówna Anna, Rozmowy o Biblii. Nowy Testament, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2000. 83-01-13044-X, s. 76-78.
III. Ramowy plan wypowiedzi:
1. Określenie problemu
Teza: Mitologiczny heros, bohater Biblii i średniowieczny rycerz to postaci o różnych obliczach
2. Kolejność prezentowanych argumentów
a) postawa Hioba jako pokornego sługi Boga, który zsyła na mędrca cierpienie, w którym bohater odnajduje cel i sens ukazana na podstawie „Księgi Hioba”
b) biblijny Judasz, jako archetyp zdrajcy, który w wyniku popełnionej winy świadomie podejmuje się okrutnego losu potępionego na wieki na podstawie Nowego Testamentu
c) Prometeusz jako przykład archetypu buntownika altruisty, który rzucił wyzwanie bogom olimpijskim w imię ludzkości, za co poniósł konsekwencje
d) Roland, archetyp idealnego rycerza walczącego w imię wyższych ideałów na podstawie średniowiecznego tekstu „Pieśń o Rolandzie”
3. Wnioski
a) Mitologiczny heros, bohater Biblii i średniowieczny rycerz byli wzorcami godnym do naśladowania lub antywzorami
b) Celem ukazywania bohaterów pozytywnych i negatywnych były walory dydaktyczne- ukazanie takich typów bohatera, którego zachowanie mogło być wzorem dla innych jednostek lub potępienia
c) Bohaterowie wykreowani w mitach, biblii i średniowieczu wyznawali oni inne wartości i cele życiowe
IV. Pomoce dodatkowe
Zestaw cytatów, ramowy plan wypowiedzi

Dobre będzie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość