Fizyka w medycynie

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
PannaMarla
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2013, o 16:05

Fizyka w medycynie

Post autor: PannaMarla »

Witam. Mam takie pytanie, jestem nastolatką i staram się douczać,ale tego nie znalazłam. Czy ktoś mi może mniej więcej wyjaśnić po co fizyka w medycynie?:) Chemię i biologię to sprawa dla mnie oczywista,ale fizyka nie bardzo:( Mam nadzieję,że ktoś mnie oświeci
MedChem
Posty: 139
Rejestracja: 21 sty 2013, o 15:06

Re: Fizyka w medycynie

Post autor: MedChem »

Pewnie któryś ze studentów medycyny dokładnie Ci to wyjaśni. Spróbuję Ci przedstawić to jak ja to rozumiem.

Wiele rzeczy w medycynie ma związek z fizyką, pewnie procesy fizjologiczne w naszym organizmie też są z nią związane. W diagnostyce stosuje się przecież USG, EKG, tomografię komputerową, EEG, rezonans magnetyczny a to wszystko przecież fizyka a działanie tych urządzeń oparte jest na jej prawach. Z tego co wiem jest nawet taki przedmiot biofizyka na 1 roku.

Są działki medycyny gdzie fizyka jest bardziej widoczna np. okulistyka - duży związek z działem optyka, a te wszystkie urządzenia typu lampa szczelinowa czy refraktometr też związane są z fizyką.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Fizyka w medycynie

Post autor: gooner92 »

Trochę z nudów odkopuję temat, ale może komuś się przyda w przyszłości.

Fizyka, wg mnie, daje pewne wyobrażenie dla wszystkich procesów zachodzących. właściwie wszędzie. Taka jest jej idea. Najprostsze przykłady to przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Chyba łatwiej sobie to wyobrazić, te wszystkie różnice ciśnień, znając prawo Laplacea czy Bernoulliego i inne i potem doładować do tego teorię niż tylko ryć na pamięć, nic nie rozumiejąc. Znając fizykę można naprawdę wiele rzeczy łatwiej zapamiętać, chociaż wtedy to już się je raczej rozumie i zapamiętywanie nie jest potrzebne. Przykładowo choćby głupie zakładanie wypełnienia do ubytku, przedtem opracowywanie ubytku (czyli wiercenie dziury w zębie), technika wiercenia. Piszę o stomatologii, bo jakoś jest mi do niej najbliżej. Także w innych dziedzinach medycyny fizyka ma na pewno szerokie zastosowanie w diagnostyce czy choćby tak prostych rzeczach jak pobieranie krwi. Przykładowo podczas praktyk koleżanka za głęboko wbiła igłę i nie mogła pobrać krwi. Zasugerowałem jej, że może zaaspirowała ścianę żyły i żeby delikatnie pchnęła tłok i wyciągnęła igłę, może wtedy może pójdzie. No i jakoś poszło. Przykład banalny, ale jak widać fizyka się przydała i tak samo przydaje się w życiu, np. podczas jazdy samochodem itd. Poza tym daje ona pewien uporządkowany sposób myślenia, również bardzo przydatny.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Fizyka w medycynie

Post autor: Adax82 »

PannaMarla,
Powiem może górnolotnie: nie wyobrażam sobie światłego medyka czy biologa bez znajomości fizyki na poziomie więcej niż przeciętnym. Zrozumienie otaczającego nas świata i zjawisk jakie towarzyszą nam powszechnie to przecież czysta fizyka. Choćby sprawa posługiwania się wieloma nowoczesnymi urządzeniami badawczymi, pomiarowymi czy technicznymi - nawet gdy sprawa dotyczy czystej chemii lub biologii - to przecież fizyka. Zachęcam Cię do postawienia na matematykę czy fizykę ( jako uzupełnienie ) z tego względu, że okażą się trampoliną do pójścia na lepsze studia. A w jaki sposób? Jeśli idziesz na np. na medycynę to wiesz, że z biologii i chemii musisz zawalczyć na poziomie minimum 85% każdego. To wcale nie jest takie łatwe, a różnica pomiędzy 65 % a 85 % jest kolosalna ( w sensie posiadanej wiedzy ). Mam bliską znajomą, która była w takiej sytuacji: zdała chemię i biologię na poziomie 70 %, ale matmę na 95 %. Koniec końców - chociaż z różną ważnością, ale punkty sumuje się. No i dostała się bez problemów tam gdzie chciała. Przemyśl to.
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Fizyka w medycynie

Post autor: Jivan »

Co to jest współczynnik alfa/ekstyncji/absorpcji (zamienne nazwy).
Od czego zależy i czo wpływa na zmianę natężenia światła laserowego.?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości