Bardzo proste pytanie

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awgwa
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2013, o 17:16

Bardzo proste pytanie

Post autor: Awgwa »

Cześć, czy jeśli zmieszamy wodę z solą/cukrem i otrzymamy roztwór nasycony, a potem znowu dosypiemy substancji rozpuszczanej to będzie ona traktowana jako osad?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Bardzo proste pytanie

Post autor: Adax82 »

Tak, będziemy traktować to jako osad. Osad z definicji to frakcja stała nie przechodząca do roztworu ani nie będąca koloidem.
Podam jeszcze inny przykład: azotan potasu ( będący jedną z najlepiej rozpuszczalnych soli w wodzie ) niechby miał rozpuszczalność 100 gram na 100 ml wody w temp. blisko 100 st.C. Do roztworu dodajemy np. 150 gram azotanu potasu oraz obniżamy temperaturę roztworu do 50 st. C w którym rozpuszczalność tego azotanu wynosi 45 g. Oznacza to, że ostatecznie w roztworze będzie ( w postaci rozpuszczonej ) 45 gram azotanu potasu ( roztwór nasycony ) a pozostała ilość tj. 105 gram będzie w postaci nie rozpuszczonej czyli w postaci osadu czy wykrystalizowanej ( chemicznie to samo, fizycznie to kwestia postaci ).
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Bardzo proste pytanie

Post autor: tchorz »

Ja mam wątpliwości.
Bo wszysko zależy od poziomu pytania. A pytanie o cukier (sacharoza?)
sugeruje szkołę podstawową? dla soli osad tak, bo jest to układ dynamiczny coś się rozpuszcza żeby coś mogło być stałe i przechodzi jedno w drugie zgodnie z jakąs regułą równowagi.
Ale moze chodzi o roztwór nasycony?
Awgwa
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2013, o 17:16

Re: Bardzo proste pytanie

Post autor: Awgwa »

Sól i cukier to przykłady trochę od czapy. Chodziło mi o proste zobrazowanie problemu (dodanie większej ilości substancji rozpuszczanej niż pozwalałby na to rozpuszczalnik). Adax82 rozwiałeś moje wątpliwości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości