geny sprzężone ze sobą

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

geny sprzężone ze sobą

Post autor: adves »

W wyniku kojarzenia testowego heterozygoty AaBb uzyskano potomstwo: 48 osobników o obu cechach dominujących, 44 osobniki o obu cechach recesywnych, 452 osobniki o pierwszej cesze dominującej a drugiej recesywnej oraz 450 osobników o pierwszej cesze recesywnej a drugiej dominującej. Jaka jest odległość między sprzężonymi loci i jaki układ sprzężenia występował u rodzica heterozygoty?
Odległość obliczyłam i wyszło mi 9,2 j.m., natomiast nie mam pojęcia jak mam określić ten układ sprzężenia. W końcu nie znam nawet genotypów rodziców heterozygoty. Jak to zrobić?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: geny sprzężone ze sobą

Post autor: AnnaWP »

Tam gdzie masz dużo potomstwa, tam nie było CO. Zatem u jednego rodzica był genotyp Aabb, a u drugiego aaBb. Nie pamiętam nazwy sprzężenia.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: geny sprzężone ze sobą

Post autor: adves »

Sprzężenie może być cis-jeśli allele dominujące są na jednym chromosomie lub trans-jeśli są na różnych. Ok ale pytanie jest o rodziców heterozygoty, czyli chodzi o rodziców tej heterozygoty z początku zadania, czy to właśnie ta heterozygota jest tym rodzicem. Bo dla tej heterozygoty umiem ustalić czy jest cis czy trans, ale ona w potomstwie ma też homozygoty dlatego albo to polecenie jest źle napisane, albo ja nie umiem czytać ze zrozumieniem, albo brak mi wiedzy.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: geny sprzężone ze sobą

Post autor: malgosi35 »

W wyniku kojarzenia testowego heterozygoty AaBb uzyskano potomstwo: 48 osobników o obu cechach dominujących, 44 osobniki o obu cechach recesywnych, 452 osobniki o pierwszej cesze dominującej a drugiej recesywnej oraz 450 osobników o pierwszej cesze recesywnej a drugiej dominującej.

AaBb*aabb

.ab
AbAabb - 452osobniki bez c-o
aBaaBb - 450 osobniki bez c-o
ABAaBb - 48 osobników po c-o
abaabb - 44 osobnki po c-o

Czyli u rodzica testowanego było sprzężenie Ab//aB - sprzężenie typu trans
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: geny sprzężone ze sobą

Post autor: adves »

To ja wiem. Ale pytanie brzmi: jaki układ sprzężenia występował u rodzica heterozygoty?"
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: geny sprzężone ze sobą

Post autor: malgosi35 »

Czyli u rodzica testowanego było sprzężenie Ab//aB - sprzężenie typu trans
mela12
Posty: 6
Rejestracja: 30 gru 2012, o 14:04

Re: geny sprzężone ze sobą

Post autor: mela12 »

Czyli jaka jest odległość między obydwoma rozpatrywanymi genami ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość