alkacymetria. obliczanie mas

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
monalie
Posty: 17
Rejestracja: 8 gru 2013, o 14:32

alkacymetria. obliczanie mas

Post autor: monalie »

Witam, jestem nowa. Mam nadzieje że uzyskam pomoc na tym forum, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi do tych zadań.

1. Podczas alkacymetrycznego oznaczania kwasu mrówkowego wyizolowanego z 4 czerwonych mrówek zużyto 16 cm3 NaOH o stężeniu 0,1M. Oblicz zawartość procentową kwasu mrówkowego w czerwonej mrówce.

2. Podczas alkacymetrycznego oznaczania kwasu octowego wyizolowanego z jednego marynowanego śledzia o masie 300g zużyto 20 cm3 NaOH o stężeniu 0,1M. Oblicz zawartość procentową kwasu octowego w marynowanym śledziu.

Zadania są moim zdaniem dziwne, właściwie to nie wiem tylko jak obliczyć tą procentową zawartość. Najpierw obliczam mole NaOH ze stężenia i objętości, potem reakcja, i ze stosunku liczbę moli kwasów, no i ta tym etapie kończe bo nie wiem co dalej, ktoś pomoże?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: alkacymetria. obliczanie mas

Post autor: Adax82 »

monalie,
Z zadanych przez Ciebie pytań wnioskuję, że:
1. coś studiujesz
2. Twoja znajomość chemii jest dość zawężona.

W obu zadaniach chodzi o to, że wykonujemy zobojętnianie kwasu mrówkowego oraz octowego - używam nazw zwyczajowych, bo chemiczne mogą być Ci obce. Zobojętnianie wykonuje się przy pomocy NaOH, a z uwagi, że oba w/w kwasy są jednoprotonowe tzn. ( w tym wypadku ) taką ilość moli NaOH zużyto w reakcji zobojętniania, jaka ilość moli odnośnych kwasów była.
Zad. 1:
HCOOH + NaOH HCOONa + H2O
do reakcji wzięto: n = Cm*V = 0,1*0,016 = 0,0016 moli NaOH tj. 0,064 gram NaOH na 4 mrówki tj. 0,0016 g/mrówkę
Biorąc pod uwagę masę mrówki M=0,2 gram otrzymamy stężenie procentowe kwasu mrówkowego w mrówce:
Cp = 0,0016/0,2 *100% = 0,8 %

Zad. 2:
CH3COOH + NaOH CH3COONa + H2O
Do reakcji wzięto: n2= 0,1*0,02 = 0,002 moli NaOH tj. 0,08 gram NaOH
Biorąc pod uwagę masę śledzia M=300g
Cp = 0,08/300 *100% = 0,027 %

p.s. to jak będziesz pytać o inne szprotki czy skorpiony - to chętnie pomogę
kesera
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2013, o 20:43

Re: alkacymetria. obliczanie mas

Post autor: kesera »

Adax82 ale ty tu uwzględniłeś mase, stężenie % NaOH w mrówce/ śledziu a nie kwasu jak było w poleceniu. Nie powinno to tak wyglądac:

Zad.1:
HCOOH + NaOH HCOONa + H2O
do reakcji wzięto: n = Cm*V = 0,1*0,016 = 0,0016 moli NaOH
Na 1 mol HCOOH przypada 1 mol NaOH więc na na 0,0016 moli NaOH przypada 0,0016 moli HCOOH.
Masa HCOOH wynosi 46 g/mol więc na 0,0016 moli (czyli na 4 mrówy) przypada 0,0736g HCOOH.
Na jedną mrówe przypada 0,0184g HCOOH.
stężenie procentowe kwasu mrówkowego w mrówce o masie 0,2g:
Cp = 0,0184/0,2 *100% = 9,2 %


Zad. 2:
CH3COOH + NaOH CH3COONa + H2O
Do reakcji wzięto: n2= 0,1*0,02 = 0,002 moli NaOH.
Na 1 mol cH3COOH przypada 1 mol NaOH więc na na 0,002 moli NaOH przypada 0,002 moli CH3COOH.
Masa CH3COOH wynosi 60 g/mol więc na 0,002 moli (czyli na 300g śledika) przypada 0,12g CH3COOH.
Biorąc pod uwagę masę śledzia M=300g
Cp = 0,12/300 *100% = 0,04 %

Może się mylę ale chyba tak to powinno wyglądać.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: alkacymetria. obliczanie mas

Post autor: Adax82 »

kesera,
Masz rację!
Tak mnie te śledzie z mrówkami zakręciły, że ostatecznie zapomniałem przejść z mas NaOH na masy odnośnych kwasów.

Zadanie 1 jest i tak nierozwiązywalne, gdyż nie podano masy mrówki, a przyjąłem to arbitralnie.

Poza tym, o ile umiem wyobrazić sobie stężenie procentowe kwasu octowego w śledziu, który pływa w tym kwasie, to co do mrówki to już chyba przesada. Mimo, że biologia nie jest moją mocną stroną, to nie przypominam sobie, żeby mrówka cała była skąpana w kwasie mrówkowym, a tylko że kwas ten występuje w jej określonym miejscu. No ale biorąc pod uwagę te filmy typu Obcy., czy Predator. to może nie jestem na bieżąco co do budowy organizmów ( nie koniecznie żywych ).
Awatar użytkownika
monalie
Posty: 17
Rejestracja: 8 gru 2013, o 14:32

Re: alkacymetria. obliczanie mas

Post autor: monalie »

Adax82, kesera

Wielkie dzięki,
w tym pierwszym zadaniu chyba jedynym problemem było właśnie to że masa mrówki nie została podana, i to było dla mnie dziwne, a drugie zadanie rozwiązałam na drugi dzień z koleżanką, ale dzięki mimo wszystko:)

ps. Adax82
Owszem studiuje, z chemii może orłem nie jestem ale nie powiedziała bym że moja wiedza w tym temacie jest zawężona. A co to skorpionów i szprotek.chyba nie będe mieć z tym styczności, chociaż może na drugim roku.
Awatar użytkownika
monalie
Posty: 17
Rejestracja: 8 gru 2013, o 14:32

Re: alkacymetria. obliczanie mas

Post autor: monalie »

Adax82, kesera

Wielkie dzięki,
w tym pierwszym zadaniu chyba jedynym problemem było właśnie to że masa mrówki nie została podana, i to było dla mnie dziwne, a drugie zadanie rozwiązałam na drugi dzień z koleżanką, ale dzięki mimo wszystko:)

ps. Adax82
Owszem studiuje, z chemii może orłem nie jestem ale nie powiedziała bym że moja wiedza w tym temacie jest zawężona. A co to skorpionów i szprotek.chyba nie będe mieć z tym styczności, chociaż może na drugim roku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości