Brak tlenu

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Mademoiselle22
Posty: 6
Rejestracja: 24 lis 2013, o 15:52

Brak tlenu

Post autor: Mademoiselle22 »

Szukałam odpowiedzi, ale nigdzie nie znalazłam żadnej konkretnej. Ile czasu można nie oddychać, by nie było nieodwracalnych skutków?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Brak tlenu

Post autor: Wendigo »

W tym sensie, że jak długo mogą funkcjonować narządy i tkanki bez dostarczenia tlenu?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Brak tlenu

Post autor: AnnaWP »

Przyjmuje się 3 minuty za graniczne dla bezpieczeństwa mózgu. Oczywiście mówimy o zatrzymaniu akcji serca, bo przy akcji serca i wstrzymywaniu oddechu trening może zrobić wiele - są osoby zdolne do wstrzymania oddechu nawet na 20 minut - widziałam jakiś rekord powyżej, ale nie pamiętam ile powyżej. Rzecz w tym, że wtedy w płucach jest powietrze i ciało oddycha, pomimo braku ruchów wentylujących płuca.
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Brak tlenu

Post autor: Michch »

Wszystko zależy od rodzaju tkanki. Nieodwracalne zmiany w tk. mózgowej to 3, max. 4 minuty, ale dla mięśnia sercowego to już 20-40 minut.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Brak tlenu

Post autor: Wendigo »

No ale in vivo też sporo zależy od temperatury, sprawności układu oddechowego oraz krążenia, ilości erytrocytów oraz stężenia hemoglobiny itd., więc nie są to wartości stałe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości