Dwa zadania z pH i dysocjacji

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Zuben11
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2013, o 15:17

Dwa zadania z pH i dysocjacji

Post autor: Zuben11 »

1. Obliczyć pH roztworu (T=298K0 gdy do 4 dm^3 wody dodno 2g 4% roztworu Ch3COOH. (tu wyszło mi rozwiązanie 3,49 czy to jest możliwe?)
2. Obliczyć stopień dysocjacji i pH roztworu 2% CuCl2.
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Dwa zadania z pH i dysocjacji

Post autor: Melatonina »

2. Stopień dysocjacji jeśli się nie mylę wynosi 100% jak we wszystkich solach, są silnymi elektrolitami.

Policz stężenie molowe ( mi wyszło coś około 0.151)

Jest to sól słabej zasady i mocnego kwasu, zachodzi więc elektroliza kationowa.

Jeśli stopien dys. wynosi 100% to stężenie jonów H+ będzie wynosiło 0.3 mol/dm3

A teraz do pH już krótka droga ( sposób rozwiązania chyba dobry, ale zawsze się mogłam w obliczeniach pomylić : C)
Zuben11
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2013, o 15:17

Re: Dwa zadania z pH i dysocjacji

Post autor: Zuben11 »

To chyba mało prawdopodobne, gdyż pH wychodzi w takim razie -log0,3= około 0,5. Czy może być tak niskie?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Dwa zadania z pH i dysocjacji

Post autor: skface »

Melatonina pisze:2. Stopień dysocjacji jeśli się nie mylę wynosi 100% jak we wszystkich solach, są silnymi elektrolitami.

Policz stężenie molowe ( mi wyszło coś około 0.151)

Jest to sól słabej zasady i mocnego kwasu, zachodzi więc elektroliza kationowa.

Jeśli stopien dys. wynosi 100% to stężenie jonów H+ będzie wynosiło 0.3 mol/dm3

A teraz do pH już krótka droga ( sposób rozwiązania chyba dobry, ale zawsze się mogłam w obliczeniach pomylić : C)
Od kiedy stopień dysocjacji równy 100% oznacza, że 100% jonów w roztworze ulegnie hydrolizie ? Do tego zadania autor zapomniał dodać stałej kwasowości jonu Cu(H2O)62+, bez której nie policzysz zadania. I jeszcze muszę wspomnieć, że policzenie stężenie molowego bez podanej gęstości też nie jest możliwe. Można je podać orientacyjnie, ale takie strzelanie jest mało warte.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości