zadania na procent wagowy

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Rally_driver
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2009, o 12:30

zadania na procent wagowy

Post autor: Rally_driver »

Witam, kompletnie nie wiem jak się zabrać za te zadania, próbowałam coś liczyć, ale wychodzi mi zupełnie inaczej niż w odpowiedziach i nie wiem jak to zrobić

1) Z próbki o masie 0,2500 g zawierającej 95,8% wag. chlorku żelaza (III) po rozpuszczeniu strącono osady chlorku srebra(I) i wodorotlenku żelaza (III). Osad chlorku srebra(I) wysuszono, zaś osad wodorotlenku żelaza(III) wyprażono do stałej masy. Ile ważyły otrzymane osady? Przedstaw reakcje, jakie zachodziły w kolejnych etapach analizy.


2) Ile gramów pirytu zawierającego 36,40% wag. siarki należy wziąć do analizy aby otrzymać 0,5103g osadu siarczanu (VI) baru?

3) W wilgotnej próbce o masie 0,5235 g oznaczano wagowo arsen w postaci As2S3. W wyniku analizy otrzymano 0,1121 g osadu siarczku arsenu (III) Oblicz procentową zawartość arsenu (% wag.) w suchej masie próbki, jeżeli wilgotność próbki wynosiła 8,32%.


Proszę o jakieś wskazówki albo chociaż o napisanie reakcji i podanie jakiegoś toku rozumowania dalszego.
Dziękuję bardzo za pomoc!
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadania na procent wagowy

Post autor: Adax82 »

Ad.1:
Najpierw proponowane reakcje:
FeCl3 + 3Ag+3 AgCl + Fe3+
Fe3+ + 3 OH-Fe(OH)3
2 Fe(OH)3( temp. nad strzałką ) Fe2O3 + 3H2O
Masz początkową masę chlorku żelaza to z reakcji obliczysz dalej wszystko.

Ad. 2
FexSy:
y*32/(y*32 + x*56 ) = 0,364
po rozwiązaniu otrzymamy
x/y = 1 czyli FeS
Dalej piszesz reakcję otrzymywania siarczanu baru np:
Ba(NO3)2 + H2SO4BaSO4 + 2 HNO3
H2SO4 z pirytu - to chyba sam napiszesz.
Z podanej masy siarczanu baru wyliczasz masę i ilość moli siarki, a z tym wracasz do pirytu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości