redoks z matury poznań

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

redoks z matury poznań

Post autor: cordis »

Witam
Poniżej przedstawiony jest schemat reakcji:
NO3- + Zn + OH - → NH3 + ZnO22- + H2O
a) Napisz w formie jonowej z uwzględnieniem liczby oddawanych lub pobieranych
elektronów (zapis jonowo-elektronowy) równania procesów utleniania i redukcji
zachodzących podczas tej przemiany.

moja odpowiedź:
proces utleniania Zn + 4OH-ZnO2 2- + 2 e- + 2H2) / *4
proces redukcji NO3- + 8e- + 6H2ONH3 + 9 OH- /*1

NO3- + 4Zn + 7OH - → NH3 + 4ZnO22- + 2H2O

a w kluczu w procesie redukcji jest napisane :
NO3- + 9H+ + 8e- NH3 + 3H2O

Cała reszta się zgadza tylko ten proces redukcji nie. Czy moja odpowiedź byłaby zaliczona?
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, o 12:40 przez cordis, łącznie zmieniany 1 raz.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: redoks z matury poznań

Post autor: Adax82 »

Wydzielanie się NH3 w przedstawionej reakcji sugeruje, że była to reakcja Zn z HNO3. Oznacza to, że w tak kwaśnym środowisku raczej powstanie azotan cynku niż anion cynkanowy. Cynkany powstają w środowisku alkalicznym.

.może ktoś jeszcze to skomentuje.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: redoks z matury poznań

Post autor: skface »

To nie była reakcja Zn z HNO3, gdyby była to mielibyśmy kwasowe środowisko od kwasu azotowego, a zamiast tego mamy zasadowe, na co wskazują jony OH- po lewej stronie. Zapis w kluczu zgadza się pod względem matematycznym, ale nie zgadza się z z pod względem fizycznym, skoro reakcja biegnie w środowisku zasadowym to nie można operować jonami H+. Spotykałem się już z takimi zapisami w kluczu niejednokrotnie, raczej służy to temu, żeby ułatwić życie maturzyście, bo do matematycznie poprawnego bilansu łatwiej tutaj dojść używając jonów H+ niż OH-, aczkolwiek nie jest to zgodnie z rzeczywistością. gregory94, twój zapis oczywiście jest jak najbardziej poprawny i zostałby uznany i trzymałbym się już do końca tego sposobu bilansowania redoksów.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: redoks z matury poznań

Post autor: cordis »

slayer9 pisze:gregory94, twój zapis oczywiście jest jak najbardziej poprawny i zostałby uznany i trzymałbym się już do końca tego sposobu bilansowania redoksów.
o coś takiego mi chodziło Dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości