Problem związany z przeliczaniem stężenia procentowego

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
iSzymur
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2012, o 20:28

Problem związany z przeliczaniem stężenia procentowego

Post autor: iSzymur »

Siema,

mam dwie wątpliwości dotyczące zadań na wyliczanie stężenia procentowego:

po 1 nie jest dla mnie całkiem jasne kiedy powinienem założyć, że coś reaguje w stosunku niestechiometrycznym?

a po 2 było na maturze w 2010 na poziomie rozszerzonym takie zadanie: Wzory soli wchodzących w skład minerałów przedstawia się często w postaci tlenkowej, wyróżniając w nich tlenek metalu i tlenek niemetalu, np. wzór ortofosforanu(V) wapnia Ca3(PO4)2 można zapisać jako 3CaO·P2O5.
Próbka fosforytu, którego podstawowym składnikiem jest ortofosforan(V) wapnia, zawiera 20% masowych P2O5.
Oblicz, jaki procent masowy ortofosforanu(V) wapnia Ca3(PO4)2 zawiera ta próbka. Wynik podaj z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku."

znalazłem na tym forum takie rozwiązanie:"x- cały ten fosforyt
no to 20%z x= masa P2O5
20%*x=142g
x=710g- to jest masa tego całego fosforytu

oblicz masę 3CaO.
To jest 168g
I teraz proporcja:
168g-x%
710g-100%
x=23,7%

No to dodajesz: 20% P2O5 + 23,7% 3CaO= 43,7%

Ta próbka zawiera 43,7% masowych Ca3(PO4)2"

wobec powyższego- co tak de facto oznacza jaki procent masowy ortofosforanu(V) wapnia Ca3(PO4)2 zawiera ta próbka"? stosunek procentowy masy P2O5 do Ca3(PO4)2? w takim razie z zadania wynika, że omawiana próbka fosforytu waży 710g, ale za nic nie mogę ogarnąć następnego kroku od oblicz masę 3CaO". proszę o łopatologiczne wytłumaczenie, dzięki!



a, jeszcze mi się przypomniało. GDYBY ortofosforan(V)wapnia w postaci tlenkowej wyglądał 3CaO·2P2O5 a reszta danych tak samo, to w pierwsza reakcja do rozwiązania zadania wyglądałaby: 0,2x=284? tak przy okazji to takie równanie możemy napisać ze względu na to, że niezależnie od masy fosforanu, pierwiastki w formie tlenkowej soli pozostają zawsze w takim samym stosunku molowym (P2O5 zawsze 1mol)?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problem związany z przeliczaniem stężenia procentowego

Post autor: Adax82 »

ad.1
Na maturze z chemii rozszerzonej musisz zakładać i sprawdzić, czy substraty są w stosunku stechiometrycznym - jest to jeden z elementów utrudniających", gdyż sama wyliczanka jest już formalnością.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problem związany z przeliczaniem stężenia procentowego

Post autor: Adax82 »

szymur,
ad. 2
Dobrze robisz wyliczankę. Ten wynik 43,7% fosforanu w próbce oznacza, że 56,3 % stanowiły dodatki jakie w naturalnej skale oczywiście też występują.
Z treści zadania nie można wnioskować o masie próbki. Można jedynie określić jej skład procentowy.
Określenie:
szymur pisze:omawiana próbka fosforytu waży 710g
jest błędne.
Awatar użytkownika
iSzymur
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2012, o 20:28

Re: Problem związany z przeliczaniem stężenia procentowego

Post autor: iSzymur »

Aaa, już kumam, dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość