Podaj mi swoje pytanie!

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Erick »

Załóżmy, że w komórce, w sposób selektywny, zniszczone zostaną mikrofilamenty, a pozostałe składniki będą dunkcjonować prawidłowo. W konsekwencji selektywnego zniszczenia mikrofilamentów, zostanie zahamowany jeden z poniższych procesów. Wskaż który.
A) Kariokineza podziału mitotycznego
B) Ruch z wykorzystaniem wici
C) Ruch z wykorzystaniem rzęsek
D) Skurcz komórek mięśnia sercowego
E) Tworzenie chityny.

Wydaje mi się, że D. Bo mikrofilamenty (filamenty aktynowe) budują mięśnie, w tym tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną serca, więc skurcz byłby niemożliwy.
Kariokineza - tu biorą udział mikrotubule
Ruch z wyk. rzęsek i wici - mikrotubule/włókna flageliny u bakterii
Tworzenie chityny- nie mam pojęcia, które filamenty są potrzebne ?
Wskaż odpowiedz zawierającą same pasożyty monokseniczne:
A) Tasiemiec uzbrojony, owsik
B) Przywra krwi, glista ludzka
C) Owsik, glista ludzka
D) Tasiemiec bąblowcowy, pijawka końska
E) Glista ludzka, tasiemiec nieuzbrojony.
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

Tak, taka jest odpowiedź z tymi mikrofilamentami Zastanawiałam się w sumie czemu, ale już wiem, dzięki.

Wskaż odpowiedz zawierającą same pasożyty monokseniczne:
A) Tasiemiec uzbrojony, owsik
B) Przywra krwi, glista ludzka
C) Owsik, glista ludzka
D) Tasiemiec bąblowcowy, pijawka końska
E) Glista ludzka, tasiemiec nieuzbrojony.


Według mnie C.

Hydrofity muszą posiadać mechanizmy chroniące je przed:
A) utratą soli mineralnych
B) nadmiernym spadkiem potencjału wody
C) nadmiernym wzrostem turgoru
D) deplazmolizą komórek
E) obniżeniem potencjału osmotycznego
Łobuziaczek
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2012, o 11:25

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Łobuziaczek »

Cóż, wydaje mi się, że prawidłowa odpowiedź to A
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

A u mnie w kluczu jest wlasnie C - to juz nie wiem, a co na to inni?

Awatar użytkownika
Mysikrólik
Posty: 410
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:33

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Mysikrólik »

Dałabym C. Komórki tych roślin wykazują niskie ciśnienie osmotyczne, co chroni przed osmotycznym napływem wody.
student1377
Posty: 116
Rejestracja: 13 lip 2012, o 11:48

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: student1377 »

Aby cudaczek mógł produkować swój niebieski barwnik sierści potrzebne są wszystkie 3 enzymy E1 E2 i E3 kodowane przez geny P, R, S. Litery p,r,s oznaczają zmutowane allele tych enzymów kodujące ich forme nieaktywne. Skrzyżowano osobniki:
AbC/aBc x AbC/aBc

Wykluczamy zajście jakichkolwiek mutacji w liniach płciowych rodziców. Odległość między genami B i C wynosi 40 cM. Ile wynosi odległość między genami A i B, jeśli wiemy, że prawdopodobieństwo urodzenia białego cudaczka o genotypie abc/abc wynosi 1/625 ?

Wiem, że prawidłowa odpowiedź to 20 cM, ale nie mam pojęcia w jaki sposób dojść w tym zadaniu do prawidłowego wyniku?
Pomoże ktoś
Awatar użytkownika
Matcayn
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2012, o 22:16

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Matcayn »

Aby wytworzyć gametę ABC/abc c.o. musi zajść 2 razy.
x - odległość pomiędzy A a B
0,4 - odległość pomiędzy B a C
Prawdopodobieństwo wytworzenia gamety ABC/abc: 0,4*x
"Częstotliwość allelu abc czy nie wiem jak to nazwać wynosi więc (0,4x)/2=0,2x
"Częstotliwość osobników abc/abc: 0,2x*0,2x = 0,04x^2
I teraz już jest łatwo

0,04x^2 = 1/625
0,2x = 1/25
x = 1/5 = 0,2
0,2 czyli 20cM

Trochę zawile to opisałem, jak czegoś w tym nie zrozumiesz to pytaj: D
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

Mam nadzieję, że takich otwartych na okręgowym to oni nam nie dadzą

Ale wiecie co Piszcie też swoje pytania, bo tak to bez sensu te przygotowania jeżeli kolejna osoba nie zadaje swoich pytań.
No to ja nadrabiam!

Wskaż zestaw, w którym wymieniono ptaki należące do kuraków:
A) kuropatwa,pardwa,łyska,perkoz
B) głuszec,przepiórka,jarząbek,kuropatwa
C) kuropatwa, bażant, bekas, głuszec
D) cietrzew, drop, derkacz, bażant
E) kuropatwa, bekas, kurka wodna, cietrzew
Łobuziaczek
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2012, o 11:25

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Łobuziaczek »

Do kuraków nie należą: łyska, bekas, derkacz i kurka wodna. Prawidłowa jest więc odpowiedź B.

Na moje pytanie musicie trochę poczekać. Więc jeżeli ktoś ma coś pod ręką niech wrzuca.
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

Czerwona książeczka Wsipu, 65/1

Docent Y, na podstawie porównania sekwencji nukleotydowych genów kodujących fragmenty łańcucha polipeptydowego cytochromu c długości kilkunastu aminokwasów, doszedł do wniosku, że człowiek jest bliżej spokrewniony ze świnią niż z szympansem. Wniosek ten:
a) jest pochopny, bowiem poddane analizie sekwencje nukleotydowe były zbyt krótkie by pozwolić na wnioskowanie o filogenezie
b) jest oparty na błędnych przesłankach, bowiem cytochrom c, jako białko ewolucyjnie bardzo konserwatywne, nie nadaje się do badania pokrewieństwa gatunków
c) taki wynik analizy sekwencji nukleotydów jest wykluczony badacz musiał pomylić próbki DNA
d) poprawne są odpowiedzi A i B
e) jeśli docent Y na pewno nie pomylił próbek, to wyniki analizy, jako w pełni obiektywne i wiernie oddające pokrewieństwa, zmuszają do zrewidowania dotychczasowych poglądów na filogenezę człowieka

c i e odpadają na wstępie, a jest na pewno dobrze, tak jest nawet w odpowiedziach, ale nie wiem dlaczego b jest błędne
Cytochrom c jest konserwatywnym białkiem, ale jego gen stosowany jest do badania pokrewieństwa między wyższymi taksonami a nie między poszczególnymi gatunkami, tu się niczym nie różni (?). Wyprowadźcie mnie z błędu
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Posty: 410
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:33

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Mysikrólik »

Może chodzi o pojedyncze słowo? Bardzo konserwatywny cytochrom c nie jest, bo jednak pokrewieństwo między poszczególnymi gromadami da się na jego podstawie zbadać.
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

"Cytochrom c, podobnie jak inne, niemal nie zmieniające się w toku ewolucji (tzw. konserwowane) białka, nie nadaje się do analizy pokrewieństwa ewolucyjnego bliskich gatunków, ponieważ jego struktura różni się wśród nich niewiele albo wcale. Na przykład cytochrom c człowieka i szympansa jest identyczny."

Wogole znalazlam cos takiego, wiec nie wiem jak swinia moze miec jeszcze bardziej podobny cytochrom c, skoro szympans ma z czlowiekiem identyczny. Cos jest nie tak z tym zadaniem.
Ja bym dala D
Blue Sky
Posty: 38
Rejestracja: 23 gru 2013, o 12:23

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Blue Sky »

Pamiętam to zadanie, poprawna była odpowiedź A, chodzi chyba o to, że ten docent sobie wynalazł jakiś krótki fragmencik i w związku ze swoimi badaniami wysunął pochopny wniosek, bo przecież sekwencje wszystkich innych białek są w przypadku człowieka i szympansa niż człowieka i świni
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości