OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: arasultras »

Pytałem już na fejsie o to, ale nie uzyskałem odpowiedzi.
Może ktoś się orientuje ( pytam o siebie)- jak to jest z tym płaceniem za studia? Jeżeli w poprzednim roku akademickim zostałem skreślony z listy studentów i wznowiłem studia na 3cim roku w tym semestrze to czy te ectsy będą mi odjęte z puli jeżeli np. w tym roku skończę licencjat (3 lata) i podejmę się nowych studiów (chcę zdawać maturę i dostać się na medycynę)?
wyczytałem coś takiego
Wznowienie uznawane jest za ponowne podjęcie studiów. Jeśli przerwane studia były rozpoczęte przed rokiem akademickim 2011/2012, student otrzymuje pełny limit punktów ECTS. Jeśli natomiast przerwane studia były rozpoczęte po 1 października 2012 r. , od limitu odejmowana jest liczba punktów wykorzystanych przed skreśleniem na tym kierunku.
I teraz nie wiem, czy jak skończę w tym roku studia to to się nie liczy, czy jednak będę musiał płacić. Ktoś wie?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

[Link] OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: randomlogin »

arasultras pisze:Wznowienie uznawane jest za ponowne podjęcie studiów.
There, twoja odpowiedz. To sa teraz nowopodjete - a wiec po 2011/12 - studia. Czyli ten fragment traktowany jest juz po nowemu. (Zreszta jesli dobrze licze to pierwotnie tez zaczales je juz w czasie obowiazywania nowych zasad, wiec niewykluczone, ze tamta czesc tez sie liczy juz po nowemu, ale to teraz bez znaczenia). Jesli je skonczysz to odjecie ECTSow to bedzie twoj najmniejszy problem. Przede wszystkim formalnie skonczysz kierunek za darmo. Pomimo tego, ze to bedzie tylko jeden rok. W zwiazku z tym kolejny kierunek 1 stopnia lub jednolity bedzie platnygtw calosci&lt, za darmo bedziesz mogl pojsc tylko na studia drugiego stopnia. Albo zalapac sie na prog stypendium rektora, wiadomo.

Jest caly ooooogromny watek na ten temat tu na forum BTW, wiec jesli masz ochote na dyskusje ale czemu mam placic za caly lekarski jesli skonczylem tylko 1 stopnia, to po prostu udaj sie tam.
p-atny-drugi-kierunek-vt49995.htm
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: arasultras »

Wahałem się dlatego, że zacząłem studia w roku akademickim 2010/2011- więc nie byłem pewny czy obejmują mnie te nowe zasady.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: randomlogin »

To oznacza, ze wznawiajac studia miales czyste konto, bo przed skresleniem nic nie zuzyles bo zaczales studia przed wejsciem nowelizacji i tej czesci nowe zasady nie obejmuja bo ich nie bylo, ale wznowienie bylo juz po 2011/12, a wiec na nowych zasadach.
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: arasultras »

Czyli będę płacił za te ectsy, które teraz wykorzystam, czy za wcześniejsze? Bo mam do zaliczenia tylko 4 przedmioty, a zaliczyłem 36, czyli to jest różnica.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: randomlogin »

.napisalem wyzej. Ani jedno, ani drugie. Jesli skonczysz te studia bedziesz placil za CALE studia na lekarskim. Niewazne ile zuzyjesz ECTS. Niestety tak jest to pomyslane, ze wedlug nowych zasad jesli skonczysz studia 1. stopnia, to potem studia jednolite sa platne cale.
EDIT: I rozumiem, ze trudno sie z tym pogodzic, ale naprawde odsylam do zalinkowanego watku, tam gdzies pod koniec byla podobna dyskusja (znaczy ich tam bylo mnostwo, ale ta pod koniec latwo znalezc).
EDIT2: I to nie jest moje zdanie. To jest zdanie ministerstwa. Jesli masz jakis zal o to, to zglos sie do nich. Moze nawet zmienia zdanie, zdarzalo sie to im w przeszlosci.
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: arasultras »

a są oni to jakoś w stanie sprawdzić, że wznawiałem studia?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: randomlogin »

Sa w stanie sprawdzic, ze zaczales (wznawiales czy od zera - bez znaczenia, sam cytowales fragment mowiacy, ze to dla nich to samo) studia po roku 2011/12 - tak. I beda w stanie sprawdzic, ze je skonczyles. Razem z ustawa wszedl centralny system monitorowania tego typu rzeczy. I to wszystko co potrzebuja wiedziec.
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: arasultras »

Czyli jeżeli zrezygnuję z tych studiów to nie będę musiał płacić za nowy kierunek w semestrze 2014/15? Przemyślałem i zrobiłbym tak, że poczekałbym na wyniki z matury i jeśli dostałbym się na medycynę to nie podchodzę do licencjatu i rezygnuję z 3 lat studiowania matematyki.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: randomlogin »

Wtedy bedziesz mialo jako zuzyte tylko ECTS za przedmioty, ktore zaliczyles po wznowieniu studiow, czyli jak rozumiem bardzo malo.
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: arasultras »

Szanowny Panie,

w opinii ministerstwa, osoby, które kształciły się przed 1 października 2012 r., przerwały studia, mogą wznowić studia na warunkach obowiązujących przed dniem wejścia przepisów o odpłatności za drugi kierunek studiów stacjonarnych w uczelni publicznej. Limit punktów ECTS, w przypadku tych osób, będzie odnosił się wyłącznie do warunku ukończenia studiów i uzyskania dyplomu. Warunki wznowienia studiów określają uczelnie w regulaminach studiów.
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: arasultras »

randomlogin skoro nie masz racji to nie rób ludziom mętliku w głowie i się nie wypowiadaj w tematach, o których nie masz zielonego pojęcia.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: OPŁATA ZA DRUGI KIERUNEK

Post autor: randomlogin »

No to sie im odmienilo, przeciez pisalem, ze jest taka opcja. WSZYSTKO co pisze, to sa rzeczy ktore sam uzyskalem w MNiSW. Wierz mi, spedzilem ladnych pare tygodni rozmawiajac z ministerstwem i emailowo i telefonicznie, dostawalem czesto sprzeczne informacje i staralem sie je wyjasniac. Akurat w tym temacie ich odpowiedz wtedy byla jasna: jesli sie przerwalo studia, to zasady stare przepadly, od tego momentu wszystkie ruchy mozna podejmowac tylko na nowych. Ba, nawet cytat z twojego wlasnego posta, ktorym zapoczatkowales ten temat, wskazuje na dokladnie taka wersje. Ciesz sie, ze dostales taka jak dostales i korzystaj z tego. I modl sie, zeby nie odmienilo im sie z powrotem w druga strone.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość