H3PO4 jak zapisać

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

H3PO4 jak zapisać

Post autor: cordis »

witam
mam pytanie, jeżeli mam podać wzór struktualny H3PO4
i robię tak
H-O
H-O- PgtO
H-O/

to powinno być zaliczone? chodzi mi o te wiązanie koordynacyjne. Gdyż spotkałem się gdzie zamiast wiązania koordynacyjnego występuje wiązanie podwójne, rozwiązując zamkor 2013 mam wzór glicerolu zestryfikowanego kwasem stearynowym - na 2 OH i h3po4 - na 1 OH
w odpowiedzi jest tak jak w załączniku
jeżeli zastąpiłem wiązanie podwójne wiązaniem koordynacyjnym powinno mi to być zaliczone?
Załączniki
na forum biolog.JPG
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: H3PO4 jak zapisać

Post autor: Giardia Lamblia »

Na poziomie LO trzymamy się reguły oktetu i używamy wiązania koordynacyjnego w zapisie.

W rzeczywistości obydwie struktury są prawidłowe, ta z wiązaniem podwójnym dotyczy atomu fosforu we wzbudzonym stanie (zapełnia się orbital 3d) - stąd 10 elektronów walencyjnych (uczestniczących w tworzeniu wiązań/wolnych par elektronowych/niesparowanych elektronów).
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: H3PO4 jak zapisać

Post autor: cordis »

Giardia Lamblia Wielkie Dzieki
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: H3PO4 jak zapisać

Post autor: DMchemik »

Giardia Lamblia pisze:Na poziomie LO trzymamy się reguły oktetu i używamy wiązania koordynacyjnego w zapisie.
Tego mieszania nigdy chyba nie zrozumiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości