Miofibroblast

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Miofibroblast

Post autor: Collo »

Skurcz miofibroblastów powoduje rozszerzenie czy zwężenie okolicznych naczyń krwionośnych? Wydawało mi się, że skoro mają podobną rolę do roli mięśni gładkich otaczających naczynia krwionośne, to ich skurcz wywoła zwężenie naczyń krwionośnych, a tymczasem w jednej książce wyczytałem, że je rozszerzy.

Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Miofibroblast

Post autor: Wendigo »

Możesz podać cytat z tej książki? Pewnie jest to błąd.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Miofibroblast

Post autor: Collo »

Histologia, Sawicki najnowszy 159 strona: szczególnie dużo jest ich [miofibroblastów] w kosmkach jelitowych. Leżą tu między ścianą naczyń włosowatych a wiązkami włókien kolagenowych ich skurcz powoduje rozszerzanie się tych naczyń"

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Miofibroblast

Post autor: AnnaWP »

Aaa - leżą między naczyniem a kolagenem, czyli ich skurcz ciągnie ścianę naczyń w stronę odśrodkową. To nie to samo co włókna okrężne w ściankach naczyń.
Wyobrażasz to sobie jakoś? Czy bardziej obrazowo?
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Miofibroblast

Post autor: Collo »

Ok, dzięki Już wiem o co chodzi, dziwne tylko, że dali tą analogię z mięśniami gładkimi naczyń krwionośnych, skoro skurcz jednych powoduje rozszerzenie, a skurcz drugich zwężenie naczyń krwionośnych.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości