Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
paulla140393
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2013, o 16:20

Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: paulla140393 »

Na samym wstępie chcę wszystkich przywitać na tym forum i z góry przeprosić za jakiekolwiek błędy gdyż jest to mój pierwszy post.
Nigdzie nie znalazłam żadnych informacji na moje pytanie więc zakładam nowy wątek.

Moje pytanie jest następujące: Czy ktokolwiek z was słyszał o kierunku lekarskim przygotowywanym przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach.
Z tego co się doczytałam medycynę będzie można studiować na prywatnej uczelni?
Przyznam szczerze, że jestem w totalnym szoku.
Jak będzie wyglądała rekrutacja, przecież chętnych pewnie będzie masa
Tutaj podaję link poczytajcie, skomentujcie, co wy sądzicie o takim pomyśle

Kod: Zaznacz cały

wst.com.pl/oferta_edukacyjna/studia/kierunek_lekarski/35
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: _Samira_ »

Not sure if troll or just. o.O
To nie do Ciebie oczywiście, tylko do uczelni, która nie wiem po jakiego grzyba wstawiła to w swoją ofertę. Nie może otworzyć kierunku, reguluje to ustawa
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: Jivan »

piszę zresztą że w przygotowaniu, zresztą do tego trzeba kadry, samych preparatów mnóstwo, a to nie jest tak nabrać zwłok
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: randomlogin »

Prywatna medycyna miala powstawac tez w Krakowie, na Krakowskiej Szkole Wyzszej (znanej tez jako Kup Sobie Wyksztalcenie). Mieli inwestorow, wszystko mieli. O ILE DOBRZE PAMIETAM (to bylo kilka lat temu juz) problemem okazalo sie wtedy podpisywanie umow ze szpitalami. Ogolnie historia troche jak z lub czasopisma: w ostatniej chwili okazalo sie, ze prywatna uczelnia musialaby miec umowe z prywatnym szpitalem, nie moglaby miec z publicznymi. Oczywiscie KSW chcialo szpital zbudowac, ale a) to by potrwalo, wiec w okresie przejsciowym chcieli miec zajecia AFAIR w Rydygierze (sam Rydygier tez byl caly chetny na podpisanie tej umowy, bo to byla naprawde dobra kasa dla nich), i b) nie mieli w planach zapewnic prywatnychgtwszystkich< oddzialow, z najbardziej egzotycznymi wlacznie.
Zaplecze do nauk przedklinicznych, majac kase, zapewnic prosciej.

W kazdym razie AFAIR nikt i nic nie zabrania wprost uruchamiania leku na prywatnych uczelniach. Jest to po prostu w praktyce dosc awykonalne, przynajmniej bylo wtedy.

Ach, i KSW chcialo ksztalcic przede wszystkim obcokrajowcow, bo jest z tego duzo lepsza kasa - a biznesplan mieli taki, ze mogliby zaoferowac ceny nizsze niz trzeba placic na UJ.
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: _Samira_ »

O szkolnictwie wyższym. I rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć. Wg mnie z nich to wynika. Ale nie jestem w sprawach prawnych, może się mylę, jeśli tak, to mnie popraw
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: randomlogin »

Nic wprost zabraniajacego prywatnej medycyny w ustawie o szkolnictwie wyzszym nie pamietam, ale moze faktycznie cos sie tam kryje. Chociaz watpie szczerze, bo jesli prywatne szkoly sie nad tym zastanawiaja, to znaczy, ze jest nad czym sie zastanawiac - gdyby gdzies byl prosty przepis jasno mowiacy nie mozna, to raczej by go zauwazyli chyba. A rozporzadzenie w sprawie limitu przyjec jest wtorne - najpierw musi zostac uruchomiony kierunek, zeby mozna bylo okreslic limit przyjec. A nie z uruchomieniem trzeba czekac, az bedzie przyznany limit. Poza tym nie jest ustawa.
Awatar użytkownika
paulla140393
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2013, o 16:20

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: paulla140393 »

Również wydaje mi się że jeżeli prawnie nie można byłoby uruchomić lekarskiego na prywatnej uczelni to nikt by się do tego nie przymierzał.

Ogólnie nie potrafię wyobrazić sobie tak poważnego kierunku na uczelni prywatnej, gdzie jak wiadomo rządzi pieniądz
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: _Samira_ »

randomlogin, pewnie masz rację, ja się przez regulacje prawne dotyczące studiów, punktów itd nie przekopywałam.
Czyli w zasadzie. Można. Ciekawe, czy gdyby jakaś uczelnia znalazła kasę, szpital i kadrę to by to puszczono, czy wtedy formalnie zamknęliby drogę uczelniom prywatnym.
WST miałam okazję zobaczyć, ładniejsza niż publiczne
Monika03
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2014, o 13:50

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: Monika03 »

Studiowałam na tej uczelni ( jako pierwszy rocznik Dziennikarstwa i komunikacji społecznej ) i po 2 latach nauki na 5 semestrze dokładnie 03.10.2013 r. dowiedziałam się, że władze uczelni podjęły decyzję o likwidacji kierunku ze względów finansowych - zwyczajnie przestał się opłacać. Zostałam postawiona przed faktem dokonanym bez możliwości działania , jako alternatywę przedstawiono mi inną para uczelnię w Sosnowcu. zmierzam do tego , że WST jest nastawione nie na edukację, ale na czysty zysk, jakość nauki pozostawia wiele do życzenia, zajęcia nie odbywają się zgodnie z założonym planem, panuje jeden wielki chaos organizacyjny. Nie chcę w ogóle myśleć jakich przyszłych lekarzy jest w stanie wykształcić taka uczelnia.
anonymous2012
Posty: 124
Rejestracja: 26 sie 2012, o 00:41

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: anonymous2012 »

Ciekawe za ile?
Według mnie problemu z kadrą nie będzie. Z chętnymi też nie. A jeszcze jeśli cena będzie niższa niż za niestacjonarną na uczelni państwowej to tym bardziej. No i jeśli podejście będzie na zasadzie: płacisz-masz, to już w ogóle na brak chętnych narzekać nie będą.
Preparaty na anatomię? To problem, ale skoro w Szczecinie wszystkie zaliczenia podobno mają na atlasach i planszach to poniekąd rozwiązuje problem. Poza tym mi więcej dała nauka na atlasie fotograficznym niż na preparatach, w których w 99% brakuje przeróżnych części które być powinny, są stare, zniszczone i nijak się mają do tego jak to wygląda wewnątrz w żywym człowieku. Fajnie jest zobaczyć preparat jeśli jest w stanie nazwijmy to użytecznym, a nie mający ponad 30 lat przez które został już zniszczony przez wiele roczników.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: randomlogin »

Za ile. Hmm. Jak KSW liczylo koszty, to doszli do wniosku, ze z niestacjonarna medycyna nie sa w stanie konkurowac - publiczne uczelnie ksztalca tyle osob, maja tania sile robocza odwalajaca spora czesc czarnej roboty, i rozne smieszne rzeczy, o ktorych na forum pisac nie wypada, a ktorych prywatna uczelnia sobie nie zapewni, ze cena jednostkowa jest nizsza. Wiec postanowili za troche wieksze pieniadze ksztalcic po angielsku i skierowac oferte do studentow zagranicznych. Oczywiscie pomysl w koncu szlag trafil, ale ciekawe czy biznesplany innych uczelni tez sie o to opieraja.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: tchorz »

Jak zaczynałam na tym forum ,to już były pogłoski, że ma być otwierany wydział lekarski w Rzeszowie. Potem było o Kielcach i Zielonej Górze.
Tylko to się ciągle odsuwa w czasie.
Prywatne - Majchrowski w Krakowie też miał zamiar i chyba ciagle o tym myśli. Prawnie nie ma przeciwskazań, ale oczywiście jest mnóstwo kruczków,które trzeba uwzględnić.
No i kasa. Prywatna uczelnia musi dać wiecej wykładowcom, żeby ich przyciagnąć. Jednak bycie dziekanem czy profesorem na UJ to wiekszy prestiż niż w szkole czegoś tam. Więc na pewno bedzie duzo drożej
System płacenia za kształcenie lekarzy też jest skomplikowany.
Sam pacjent trafia na klinikę i za niego płaci NFZ, ale pozostaje cała skomplikowana reszta
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna PRRYWATNIE na WST w Katowicach?!

Post autor: randomlogin »

tchorz pisze:Jak zaczynałam na tym forum ,to już były pogłoski, że ma być otwierany wydział lekarski w Rzeszowie. Potem było o Kielcach i Zielonej Górze.
Tylko to się ciągle odsuwa w czasie.
No odsuwa sie. Ale teraz juz senat uruchomil kierunek w. Kielcach chyba? A moze to byl Rzeszow? Niby niedawno sprawdzalem, a nie pamietam. W kazdym razie jakby siegtbardzo< postarali, to nawet na przyszly rok mogliby sie wyrobic z pierwsza rekrutacja. Watpie zeby. Ale zdecydowanie jest to obecnie duzo wiecej niz gadanie bysmy chcieli i rysowanie planow na papierze.
tchorz pisze:Prawnie nie ma przeciwskazań,
Otoz ponoc sa. Nie pamietam detali, ale jak pisalem juz duzo razy oni mieli wszystko, z inwestorami gotowymi wylozyc 1mld PLN na rozruszanie tego wlacznie - tylko ich jakastam ustawa udupila, bo w projekcie bylo costam, a potem zmienili. Tak sie tlumaczyli w kazdym razie.
tchorz pisze:System płacenia za kształcenie lekarzy też jest skomplikowany.
Tego zdania nie rozumiem do konca, moglbym prosic o wyjasnienie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości