Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: moorisett »

cholera, to u mnie totalny babiniec - 135 facetów na ponad 400 na roku - dobrze, że wydziały PW nie tak daleko.
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: ryniofit8000 »

U mnie w klasie są 34 osoby, w tym 27 dziewczyn
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: chemik1212 »

A pomożecie mi odpowiedzieć jakoś ładnie na takie pytanie: czemu nie dochodzi praktycznie do odrzutu przeszczepu rogówki? Pewnie chodzi o brak unaczynienia i leukocyty nie mają styczności z antygenem. Może coś dodać o odpowiedzi komórkowej, limfocytach T? Załóżmy że takie będzie pytanie na maturze i trzeba jak najzupełniej odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Smile_Forever »

chemik1212, tak, chodzi o to, że rogówka nie jest unaczyniona, w związku z czym leukocyty nie mają z nią kontaktu, nie rozpoznają obcego antygenu i nie wszczynają odpowiedzi immunologicznej, żeby uściślić, można by dodać, że chodzi o limfocyty Tc i odpowiedź komórkową .
sygilaria
Posty: 319
Rejestracja: 13 maja 2013, o 12:45

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: sygilaria »

Wątpię, że takie pytanie może być na maturze
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Mårran »

IMO może być, ale z jakimś schematem rogówki czy cuś
Pani Buka
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: lith »

W typy limfocytów bym już nie wnikał.
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: chemik1212 »

sygilaria pisze:Wątpię, że takie pytanie może być na maturze
A to niby czemu? Może być fragment tekstu z gazety że przy przeszczepie rogówki % odrzutów jest bardzo niski i podać z jakiego powodu. A to że nie jest unaczyniona nie wykracza poza wiadomości.
lith pisze:W typy limfocytów bym już nie wnikał.
Tak właśnie myślałem. Bezpieczniej jest poprzestać na komórkowej odpowiedzi. nie wiadomo co mogli by zaliczyć a co uznać za niepełną odpowiedź.
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: dmnunited »

Mozna po prostu napisac, ze nie dochodzi do aktywacji odpowiedzi immunologicznej i dzieki temu jest male zagrozenie odrzutu przeszczepu, bo w odpowiedzi humoralnej tez biora udzial limfocyty. Brak unaczynnienia jako argument powinien wystarczyc.

lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: lith »

Też bym pisał jak dmnunited. Bez rozwodzenia się nad tym jaka to odpowiedź immunologiczna.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Smile_Forever »

Najważniejsze, żeby umieścić te informacje, których wymaga klucz, a bez których nie zdobędzie się punktu, czasem ciężko tą granicę uchwycić, za dołożenie oprócz faktu braku unaczynienia faktu o odpowiedzi immunologicznej punktu by nie odjęli, tyle, że trzeba zorientować się, ile jest miejsca na odpowiedź, aby nie napisać wypracowania
Awatar użytkownika
Calvin
Posty: 70
Rejestracja: 2 mar 2013, o 15:56

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Calvin »

Sorry , że tutaj akurat pisze ,ale mógł by mi ktoś powiedzieć w której części operonu(zakres rozszerzony) jest ekologia?W szkole ucze się z nowej ery więc nie jestem w tym zorientowany, a mam 3 cz. operonu i tam jest tylko ochrona środowiska.
BlueVelvet
Posty: 323
Rejestracja: 4 paź 2013, o 11:41

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: BlueVelvet »

Calvin pisze:Sorry , że tutaj akurat pisze ,ale mógł by mi ktoś powiedzieć w której części operonu(zakres rozszerzony) jest ekologia?W szkole ucze się z nowej ery więc nie jestem w tym zorientowany, a mam 3 cz. operonu i tam jest tylko ochrona środowiska.
Ekologia jest w 1 części.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości