Krystalizacja substancji - laik szuka prostych porad

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Krystalizacja substancji - laik szuka prostych porad

Post autor: planapo »

W tej materii jestem laikiem, z chemia niestety mialem do czynienia ostatni raz w liceum, a bylo to ladnych nascie lat temu, do tego oczywiscie rzeczy o ktore tu pytam, ani innych, ktore by sie mogly przydac w zyciu nikt nie uczyl /:

Zajmuje sie mikrofotografia, moje i innych zdjecia mozna ogladac na tym forum w dziale mikroskopia. Skrystalizowane substancje chemiczne sa jednym z czestych (zwlaszcza w zimie) tematow do obserwacji.

Najpopularniejsze substancje to np. witamina C, alkohole, kwasek cytrynowy, barwniki do jedzenia, czasem sol, cukier (te raczej sa mniej ciekawe), C4H6O6, proszek do prania i inne raczej z gatunku chemia domowa".

Odpowiednio skrystalizowane daja piekne efekty w swietle spolaryzowanym. Chodzi o to co to jest odpowiednio. Jakie musza byc warunki, proporcje zeby np. skrystalizowac witamine C czy kwasek cytrynowy. Wiele osob twierdzi ze wystarczy zrobic roztwor i zostawic az samo wyschnie. Jednak nie krystalizuje, albo jesli juz to nieznacznie i brzydko i nieczysto.

Jesli ktokolwiek ma jakies porady odnosnie proporcji, temperatur itp to bede wdzieczny i nie tylko ja (:
Załączniki
witamina C
witamina C
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Krystalizacja substancji - laik szuka prostych porad

Post autor: adamantan »

Jeśli chodzi o krystalizację substancji nieorganicznych, to nie ma zwykle z nimi problemów (mówię o takich, które krystalizuje się z roztworu wodnego). Każdy, nawet laik jest w stanie otrzymać, dorodne monokryształy, bez zrostów. Szczegóły zależą też od substancji.
Natomiast każdy chemik organik ci powie, że otrzymanie pięknych monokryształów związków organicznych to wielka sztuka. I tego nie da się nauczyć teoretycznie - to trzeba wypracować. Każdy chemik ma nawet swoje własne triki jak otrzymać dorodne kryształy z danej substancji organicznej. I raczej chemicy nie chcą się dzielić tą wiedzą. Powiem, że chęć otrzymania ładnych kryształów w krótkim czasie to dwa, wykluczające się elementy. Do krystalizacji potrzebny jest czas. Jeśli mógłbym coś doradzić, to jako obiekt badań weź substancje nieorganiczne - raczej nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem dorodnych kryształów. Nie wiem, jakie efekty na zdjęciach dadzą te substancje (czy uznasz otrzymane fotografie za fajne) ale warto spróbować. Polecam kupić tiosiarczan sodu (jest tani na znanym portalu aukcyjnym). Trzeba się naprawdę bardzo namęczyć, aby nie udała się krystalizacja wspomnianego tiosiarczanu sodu.

Na wspomnianym portalu znajdziesz też wiele innych substancji - patrz na zdjęcia osób, które je wystawiły - gdzie większe kryształy tym łatwiej będzie podobne kryształy uzyskać przez laika.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Krystalizacja substancji - laik szuka prostych porad

Post autor: DMchemik »

Ja jeszcze polecam ałun, także dostępny i tani, boraks, azotany sodu i potasu do nabycia w ogrodniczych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości