Cofanie hydrolizy

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
trypsyna
Posty: 234
Rejestracja: 8 gru 2012, o 07:07

Cofanie hydrolizy

Post autor: trypsyna »

Hej, czy możecie mi podać jakieś informacje na temat cofanie hydrolizy, zapobiegania jej. Wiem tylko, że można cofnąć ją przy pomocy mocnego kwasu lub zasady, ale nie wiem jak dziaa ten mechanizm. Proszę o pomoc.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cofanie hydrolizy

Post autor: adamantan »

"Mechanizm cofania hydrolizy - patrz czynniki wpływające na równowagę reakcji.
trypsyna
Posty: 234
Rejestracja: 8 gru 2012, o 07:07

Re: Cofanie hydrolizy

Post autor: trypsyna »

Możesz dokładniej podsunąć mi źródło? Tytuł podręcznika, czy jakąś stronę internetową, szukam informacji pod tym hasłem ale niestety nie znalazłam zbyt wiele.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Cofanie hydrolizy

Post autor: DMchemik »

To poszukaj pod hasłem reguła przekory Le Chateliera-Browna".
trypsyna
Posty: 234
Rejestracja: 8 gru 2012, o 07:07

Re: Cofanie hydrolizy

Post autor: trypsyna »

Wiem, żeby cofnąć hydrolize trzeba wprowadzić do układu jej produkt. Tylko zastanawiam się czy np jak jest sól mocnego kwasu i słabej zasady, to powstaje nam w hydrolizie mocny kwas i słaba zasada. Czy ważne jest czy wprowadzam słabą zasadę, czy mocny kwas, bo to oba produkty hydrolizy.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Cofanie hydrolizy

Post autor: DMchemik »

Wiele wodorotlenków będących słabymi zasadami praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie. Stąd dodanie wodorotlenku ma mały wpływ na stopień hydrolizy. Lepiej dodać mocnego kwasu, ot, taki SnCl2 wprowadzony do wody, hydrolizuje w takim stopniu, że strąca się sporo Sn(OH)2, więc dodatek porcji osadu do układu nic nie zmieni, dodatek kwasu solnego powoduje roztworzenie się osadu.
trypsyna
Posty: 234
Rejestracja: 8 gru 2012, o 07:07

Re: Cofanie hydrolizy

Post autor: trypsyna »

dzięki za pomoc. Gdy mammy sól słabego kwasu i mocnej zasady to lepiej jest dodać mocną zasadę? A co w przypadku soli słabego kwasu i słabej zasady?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości