Zasada Oduma

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
wiosna494
Posty: 14
Rejestracja: 13 cze 2010, o 15:54

Zasada Oduma

Post autor: wiosna494 »

Chciałam zapytać czy dobrze rozumiem tę zasadę:
"Każdy poziom organizacji materii ożywionej ma charakterystyczne cechy, które tylko częściowo można wytłumaczyć, opierając się na wiedzy zaczerpniętej z badań nad niższym poziomem organizacji"

Rozumiem, że procesy wykryte na poziomie np. protoplazmy, tłumaczą częściowo biologię komórki. Procesy komórki - tkanki, tkanka - narządów, narządy cały organizm, a organizm - skupienie organizmów. Te prawa odkryte na jednym poziomie nie tłumaczą w pełni procesów, które zachodzą na poziomie kolejnym. Z tego wynika, że nigdy nie mogą wyjaśnić natury zjawisk zachodzących na innym poziomie, bo zawsze są to dane niepełne, wymagające uzupełnienia.

Ma to jakiś sens?

Dodatkowo chciałam zapytać czy da się sens tej zasady przenieść na inne procesy? Jeśli można to proszę o przykład.
dawny teriolog
Posty: 33
Rejestracja: 26 sie 2006, o 19:00

Re: Zasada Oduma

Post autor: dawny teriolog »

Szanowni,

Jest reczą zatrważającą, należy jednak wiedzieć iż właśnie te opisane powyżej przez badaczkę zjawiska Zasady Oduma odnoszą się do natury przepływu sił w ekosystemie. Wiele zasad jest z pewnością właściwych lub pomocnych do interpretacji. Odsyłam też do publikacji autora.

Zasada Oduma jest w zupełności jednak niepełna i nie możemy się nią sugerować jako coś całkowicie wnikliwego. Odnosi się ona poniekąd do stosowania teorii systemów i holizmu jako całościowego charakteru natury połączonej siecią wzajemnych powiązań. Jest on przeciwstawny reducji, która może być dla nas tylko pomocna w celu badania elementów składowych. W istocie natura/przyroda jest to dynamiczny twór i nie da się wyjaśnić owych zasad za pomocą jedynie tylko teorii i pojęć ludzkich. Może się to wydać dziwne, ale wiele jeszcze pozostało do wyjaśnienia. Zwłaszcza w sferze istnienia domu. Tyle z mojej strony.

Tomasz Q. Pietrzak,
autor, gnhi
CONTINENT CHARITY FOR CONSERVATION OF NATURE from quatl pietrzak
terrystrickl
Posty: 3
Rejestracja: 2 kwie 2015, o 13:17

Re: Zasada Oduma

Post autor: terrystrickl »

wg Oduma – nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody . Starożytni Grecy – harmonia w przyrodzie – podstawowa zasada jej funkcjonowania. Do początku .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości