zadania - kwasy karboksylowe

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
pater1410
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2014, o 19:20

zadania - kwasy karboksylowe

Post autor: pater1410 »

Proszę o pomoc w zadaniach:

1. Uzupełnij równania reakcji:
. + O2 = C6H5COOH + H20
. + H20 = C2H5COOH + HCl
+ H20 = CH3COOH

W pierwszym przykładzie kombinowałam z aldehydem, ale wówczas miałam problem ze zbilansowaniem reakcji. Następnych przykładów nie ruszyłam.

2. Uczeń przeczytał, że pewien związek chemiczny jest w zwykłych warunkach bezbarwną cieczą o ostrym zapachu, rozpuszczalną w wodzie, o właściwościach parzących. Roztwór wodny tego związku ma odczyn kwasowy. Jest reduktorem i daje pozytywne wyniki prób Trommera i Tollensa, a masa cząsteczkowa tego związku wynosi 46u. Uczeń twierdził, że błędnie podano masę cząsteczkową tego związku, ponieważ jest on kwasem i zawiera grupę karboksylową COOH o masie 45 u i grupę aldehydową CHO o masie 29 u, a więc minimalna masa cząsteczkowa związku powinna wynosić 45u + 29u = 74 u. Czy uczeń miał rację? Uzasadnij
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: zadania - kwasy karboksylowe

Post autor: Giardia Lamblia »

1. A może by tak z alkoholem? Fenylometanol.
2. Ewidentna hydroliza chlorku kwasowego.
3. Uwodnienie bezwodnika kwasowego.

2. Poczytaj, czy kwas mrówkowy ulega próbom Tollensa i Trommera.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: zadania - kwasy karboksylowe

Post autor: DMchemik »

w pierwszym bardziej bym widział aldehyd, te się utleniają bardzo łatwo tlenem atmosferycznym.
pater1410
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2014, o 19:20

Re: zadania - kwasy karboksylowe

Post autor: pater1410 »

dziękuję bardzo za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości