XLIII Olimpiada Biologiczna

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Matrix99961
Posty: 15
Rejestracja: 15 gru 2012, o 19:35

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Matrix99961 »

Geezer można być leniwym, ale wtedy trzeba być genialnym albo pasjonatem :p W innym wypadku to jest ciężka harówa. Można liczyć na 600 ponad leniwych osób, ale gdyby nawet było ich 500 co jest niemożliwe z powodu krzywej Gausa :p to i tak te 100 nieleniwych osób przejdzie :p A co do nowej podstawy i drugoklasistów Nie ma co ich na wstępie skreślać, bo w tamtym roku z tego co dobrze kojarzę w pierwszej trójce była tylko 1 trzecioklasistka, więc mimo braku przerobienia materiału w szkole mogą to nadrobić samozaparciem i ogromną dodatkową wiedzą, która na OB jest niezbędna, a przerobienie czegoś w szkole nie zawsze pomaga. Co do szczęścia jest ono niezbędne praktycznie we wszystkim, ale szczęściu trzeba dopomóc ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami. Prawda jest taka, że pomimo, że ludzi typu olimpijczyk się nie docenia, bo przecież co on takiego zrobił, to i tak muszą oni wykonać tytaniczną pracę, której nie widać. Nie jest to sport, żeby można było zobaczyć wyniki, tu niestety liczy się to jaki aktualnie, kto ma dzień, i jak się w danych pytaniach czuje. A niestety szansa jest tylko 1 w życiu, rzadko 2. No cóż taki los olimpijczyka. Wszystkim osobom, które doczytały do końca gratuluje i jednocześnie mówię, zajmijcie się powtarzaniem, zamiast czytać pseudorady osoby, która i tak pewnie nic nie zajmie, bo zalicza się do grona 500 osób
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Alra »

Oj tak, jeśli chodzi o test 2010/11, to od zagłębiania się w niektóre pytania aż głowa zaczyna boleć. Ale i tak wolę coś takiego niż starsze testy, które mi krótko mówiąc nie idą .
A w sobotę pewnie zimno będzie, przynajmniej w podlaskim. Tym razem ubiorę się ciepło, bo w zeszłym roku na uniwerku, gdzie pisaliśmy test, wysiadło ogrzewanie i ludzie siedzieli w kurtkach i szalikach. Mnie akurat nikt nie poinformował w szatni, żeby zabrać ze sobą kurtkę, więc trochę się wymarzłam .
YOLO
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2012, o 08:29

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: YOLO »

haha Matrix uwielbiam twoje wypowiedzi!
ponawiam:
niech mnie ktos poratuje i wysle 2010/2011
Geezer
Posty: 8
Rejestracja: 17 gru 2013, o 11:33

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Geezer »

YOLO pisze:haha Matrix uwielbiam twoje wypowiedzi!
ponawiam:
niech mnie ktos poratuje i wysle 2010/2011
Jutro ci wyśle bo dziś już mi się nie chce z odpowiedziami jak jakieś jeszcze potrzeba to z chęcią poratuje. Co do genetyki jak dla mnie to hardcorowe pytania były z 2000/2001albo po prostu ni mam techniki z liczeniem. Jeśl macie dobre sposoby to podzielcie się. I pytanie mam co do miRNA i siRNA różnicami są tylko to że jedne są że siRNA powstaja z dwu niciowego RNA? Czy coś jeszcze przeoczylem?

Awatar użytkownika
Ollie
Posty: 443
Rejestracja: 17 gru 2008, o 16:56

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Ollie »

Ja zapamiętałam też, że siRNA jest komplementarne z RNA w 100%, natomiast miRNA w mniejszym stopniu. siRNA jest zaangażowane w degradację mRNA, a miRNA blokują translację.
Geezer
Posty: 8
Rejestracja: 17 gru 2013, o 11:33

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Geezer »

miRNA i siRNA mają tą samą rolę

student1377
Posty: 116
Rejestracja: 13 lip 2012, o 11:48

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: student1377 »

Po napisaniu testu będzie odczytanie prawidłowych odpowiedzi, ale skąd będziemy wiedzieli, czy dobrze zaznaczyliśmy?
Dostaniemy taki test dla siebie też? Można gdzieś sobie zanotować swoje odpowiedzi?
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Posty: 410
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:33

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Mysikrólik »

student1377, tak, zatrzymujemy swój arkusz, a oddajemy jedynie kartę odpowiedzi
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

A po teście prawidłowe odpowiedzi są wyczytywane i od razu sobie sprawdzasz, co masz dobrze, a co źle zaznaczone
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Alessandra »

Mi sie podobal test 00/01 - wlasnie tego typu zadania lubie. Tam bylo mnostwo c-o jak dobrze pamietam, nawet z cudaczkami mi sie udalo wykombinowac rozwiazanie

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Alessandra, bardzo możliwe, że w tym roku będzie więcej genetyki, bo ubiegłoroczny test był w nią bardzo (za bardzo!) ubogi .
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Posty: 410
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:33

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Mysikrólik »

Ale w ogóle te nowsze testy mają mało takich zadań, jeśli w ogóle. Myślicie, że w tym roku się zrehabilitują?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Mysikrólik, dokładnie to samo zauważyłam, co prawda w 2010/2011 edycji było dużo genetyki, ale raczej teoretycznej. Możliwe, że się zrehabilitują, żeby zaskoczyć uczestników, chociaż nigdy nic nie wiadomo .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości