Poprawa matury

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: poprawa matury

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli mamy typowe maturalne dziedziczenie monogenowe z pełną dominacją, to od idąc od lewej mamy osobniki z największą ilością alleli dominujących, a po prawej osobniki z najmniejszą ilością alleli dominujących.

Lub dowolnie, ale z legendą (nad/pod cyferką opis w postaci określenia genotypu/fenotypu.

Jeżeli o to było pytanie.
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: poprawa matury

Post autor: chemik1212 »

Uczę się teraz tego całego dziedziczenia i czuje się jakbym siedział na wykładzie prowadzonym po niemiecku ( z niemieckiego nic nie umiem ). Prosty przykład -dziedziczenie barwy nasion i kształtu. Fenotypowo: 9:3:3:1 a genotypowo 1:2:1:2:4:2:1:2:1. Jakoś na maturze udało mi się z zadaniami przy aktualnym stanie wiedzy z tego zakresu (a raczej braku wiedzy). Ja chcę już napisać maturę i mieć ją z głowy
Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: poprawa matury

Post autor: Puszysława »

Nie wiesz, o co chodzi? Ja zawsze określam wygląd dla każdej pary/większej ilości alleli. Ten wygląd to fenotyp. No i to zapisuję/zapamiętuję i zliczam.

A może mi ktoś powie, czy widać mój podpis i dlaczego nie?
Awatar użytkownika
suzaku
Posty: 135
Rejestracja: 26 sie 2013, o 19:37

Re: poprawa matury

Post autor: suzaku »

Puszys&#x142awa pisze:A może mi ktoś powie, czy widać mój podpis i dlaczego nie?
nie widać to przychodzi z czasem a serio to kwestia ilości napisanych postów, musisz ich mieć 60 żeby był widoczny podpis (pewnie się mylę co do liczby, więc niech mnie ktoś poprawi x)
Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: poprawa matury

Post autor: Puszysława »

Dzięks. Tak się właśnie nad liczbą postów zastanawiałam, ale obstawiałam max. 50. I tak się sfrustrowałam, bo ustawiłam sobie reklamę w opisie, a tu masz.

Bo robię coś, do czego po części zainspirowało mnie to forum : D

Wiem, że takie pytania były zadawane miliard razy i chyba nawet ja już kiedyś pytałam, ale wybaczcie. Koteczki, jakie książki do matury? Mam operon, uzupełniam bukałą, ale tam jest zbyt dużo, chociaż zadania fajne. Ej nie wiem, zaczynam wariować.
carmenna
Posty: 252
Rejestracja: 10 lip 2013, o 18:09

Re: poprawa matury

Post autor: carmenna »

Ja polecam vademecum maturalne Ewy Pyłki-Gutowskiej, idealne do usystematyzowania wiedzy Co do podręczników, to ja posiadam komplet Nowej Ery, ale już nie mogę na niego patrzeć, choć nie są to najgorsze podręczniki Doczytuję co nieco w Hoserze. Nie chciałam kupowć nowego kompletu podr., wolałam zainwestować w jakiś dodatkowy zbiór zadań.
Awatar użytkownika
suzaku
Posty: 135
Rejestracja: 26 sie 2013, o 19:37

Re: poprawa matury

Post autor: suzaku »

Ja po 4 latach z biologia operonowską, przeniosła się na Repetytorium z PWNu i bardzo fajnie się na nim pracuje, wydaje się lżejsze i konkretniejsze.
meddem
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2014, o 14:40

Re: poprawa matury

Post autor: meddem »

Chemik1212 jak dalej masz problem ze zrozumieniem to napisz do mnie prywatną wiadomość chyba, że jest więcej osób to umieszczę tutaj metodę na zapamiętanie
tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: poprawa matury

Post autor: tomsa1993 »

meddem, chętnie zobaczę twoją metodę
ladymole
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2013, o 11:36

Re: poprawa matury

Post autor: ladymole »

Cześć Ja też poprawiam maturę w tym roku. Ale nie zostałam w domu, poszłam na studia. Potrzebuję Waszej porady. Od drugiego semestru chciałabym wziąć urlop dziekański, ale jest to chyba możliwe po pierwszym roku. Czy ktoś z Was był w takiej sytuacji i doradzi mi coś ze swojego doświadczenia?
BialaPanna
Posty: 231
Rejestracja: 25 lip 2012, o 14:10

Re: poprawa matury

Post autor: BialaPanna »

Urlop dziekański można dostać dopiero po pierwszym roku, jak ma się wszystko zaliczone. Wyjątek stanowią chyba macierzyństwo, wyjazdy naukowe i choroby. Tak jest chyba na większości uczelni. Sprawdź na stronie uniwerku. Tam powinny być odpowiednie rozporządzenia.
ladymole
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2013, o 11:36

Re: poprawa matury

Post autor: ladymole »

No właśnie . a nie chciałabym stracić tego pierwszego semestru. wolę mieć jakieś wyjście jak nie poprawię tej matury /
tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: poprawa matury

Post autor: tomsa1993 »

ladymole, a nie możesz zostać do końca 2 sem albo chociaż do momentu maturki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości