Atom centralny

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Atom centralny

Post autor: Seeba »

Możemy mówić o atomie centralnym w przypadku dwuatomowych cząsteczek np. CO, BeO? Jak go rozpoznawać? Wnioskuję, że ta wiedza jest mi potrzebna do przeprowadzenie hybrydyzacji odpowiedniego atomu.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Atom centralny

Post autor: adamantan »

Seeba pisze:Możemy mówić o atomie centralnym w przypadku dwuatomowych cząsteczek np. CO, BeO? Jak go rozpoznawać? Wnioskuję, że ta wiedza jest mi potrzebna do przeprowadzenie hybrydyzacji odpowiedniego atomu.
Jeśli chodzi o logikę to nie, ale tak się robi, przy czym w tych sytuacjach atomami centralnymi uważa się oba skrajne (czyli oba, jedyne) atomy i każdy rozpatruje z osobna.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Atom centralny

Post autor: Seeba »

Czyli w np. CO
hybrydyzacji sp ulegają oba atomy i w jednym orbitalu maja dwa elektrony które tworzą wolną parę elektronową, a w drugim jeden który tworzy z sąsiednim wiązanie sigma, pozostały orbital py z jednym elektronem tworzy z sąsiednim wiązanie pi, zapełniony orbital pz tlenu nakłada się z pustym orbitalem pz węgla tworzą wiązanie pi (koordynacyjne).(?)

Rozumiem, że wodór w związkach np. HCl nie ulega hybrydyzacji? Bo nie ma hybrydyzacji s.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Atom centralny

Post autor: maria304 »

Rzeczywiście, wodór w HCl nie ulega hybrydyzacji, bo nawet nie ma z kim.

Fajnie opisałeś nakładanie się orbitali w cząsteczce CO, ja zaś spróbowałam to narysować.
Załączniki
img698.jpg
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Atom centralny

Post autor: Seeba »

Super! Dokładnie tak to sobie wyobrażam. W końcu zaczynam rozumieć tę całą hybrydyzację
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości