Poprawa matury

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
BialaPanna
Posty: 231
Rejestracja: 25 lip 2012, o 14:10

Re: poprawa matury

Post autor: BialaPanna »

Rok temu myślałam podobnie. Nie żałuję, że nie zrezygnowałam z studiów po I semestrze, bo nauczyłam się dużo praktycznych rzeczy w II semestrze. I dojrzałam do decyzji o lekarskim dopiero w wakacje.

Moim zdaniem masz 2 wyjścia:
1. Jeśli wiesz, że lek to to i tylko to, nic innego, to rzuć te studia i przygotuj się porządnie na maj.
2. Jeśli jednak się mocno wahasz to może jednak zalicz ten rok i pomyśl o maju 2015?

O! jeszcze 3-cie. Ale to zależy co teraz studiujesz. Jak nic bardzo wymagającego to po prostu chodź na zajęcia, na które musisz, zalicz co musisz. Sesje rozciągnij do września. Wyjście możliwe do zrealizowania, ale najgorsze z możliwych IMO. Testowałam, nie sprawdziło się u mnie.
meddem
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2014, o 14:40

Re: poprawa matury

Post autor: meddem »

tomsa1993 pisze:meddem, chętnie zobaczę twoją metodę
tomsa1993 pisze:meddem, chętnie zobaczę twoją metodę

To raczej metoda na zrozumienie i rozwiązanie całego zadania.
Podam przykład i postaram się wytłumaczyć w prosty sposób.


Zakładamy
AA : nasiona zielone
aa : nasiona niebieskie
BB : nasiona duże
bb : nasiona małe

Krzyżujemy nasiona zielone duże z małymi niebieskimi
P : AABB x aabb (rodzice)
F1 : AbBb (pierwsze pokolenie)

P : AaBB x AaBb
AB Ab aB ab x AB Ab aB ab

I teraz krzyżówka by otrzymać pokolenie F2
AB Ab aB ab

AB AABB AABb AaBB AaBb

Ab AABb AAbb AaBb Aabb

aB AaBB AaBb aaBB aaBb

ab AaBb Aabb aaBb aabb

Fenotyp : dla mnie to wygląd czyli jak osobnik będzie wyglądać.
Ja na początku wypisywałam sobie możliwości czyli zielone duże nasiona, zielone małe nasiona następnie niebieskie duże nasiona, niebieskie małe nasiona. Kolejno patrzysz w tabelkę i porównujesz np. AABB czyli nasiona zielone duże, Aabb zielone małe nasiona tak samo jak AAbb gdzie też są zielone małe aaBb czyli niebieskie duże nasiona etc Kolejno zliczasz ile zielonych małych a ile zielonych dużych etc czyli te możliwości.
I tak mamy
zielone duże : AABB, AABb, AABb, AaBB, AaBB, AaBb, AaBb, AaBb, AaBb łącznie 9
zielone małe : AAbb, Aabb, Aabb łącznie 3
niebieskie duże : aaBB, aaBb, aaBb łącznie 3
niebieskie małe : aabb czyli 1
I tak mamy fenotyp 9:3:3:1

Genotyp : czyli sekwencja literek. Patrzysz ile jest rodzajów różnych sekwencji literek. Patrzysz do tabelki i tak mamy np. AABB jest inny niż AaBb przy czym AABB jest tylko jeden czyli zapisujesz 1, natomiast AaBb jest aż 4. Sprawdzasz tak wszystkie sekwencje z krzyżówki.
AABB : 1
AABb : 2
AAbb : 1
AaBB : 2
AaBb : 4
Aabb : 2
aaBB : 1
aaBb : 2
aabb : 1
Genotyp : 1:2:1:2:4:2:1:2:1

Moja rada, ogólnie jak będziesz rozwiązywać krzyżówkę to jak już będziesz na etapie tabeli to sprawdzaj od lewego górnego rogu na skos, zauważ że wówczas wszystko się zgadza podobne sekwencje literek czy kodowany wygląd jest jakby w liniach.

Mam nadzieje, że nie popełniłam gdzieś błędu jak tak to przepraszam i tak jak mówiłam to jest moje wytłumaczenie, do mnie to trafiło mam nadzieję, że do Ciebie i innych również
meddem
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2014, o 14:40

Re: poprawa matury

Post autor: meddem »

Przepraszam, za podwójne objaśnienie. Niestety tu gdzie jestem internet trochę szwankuje.
tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: poprawa matury

Post autor: tomsa1993 »

meddem, spoczi
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: poprawa matury

Post autor: chemik1212 »

meddem-wielkie dzięki. Takie tłumaczenie lepiej do mnie dochodzi niż naukowy bełkot z podręczników. Takie własne objaśnienia na piechotę są bezcenne .
meddem
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2014, o 14:40

Re: poprawa matury

Post autor: meddem »

Proszę bardzo, jak macie jeszcze jakieś pytania to postaram się wytłumaczyć
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: poprawa matury

Post autor: chemik1212 »

A jak tak nalegasz to masz:
(znalezione na forum)
dla komórki 2n=4 (dwie pary chromosomów homologicznych)

mejozachromosomy.pary chr.cz.DNA.chromatydy
profazaI4.288
metafazaI4.288
anafazaI4.288
telofazaI2.044
ProfazaII2.044
metafazaII.2.044
anafazaII.2.044
telofazaII.2.022
mitoza
profaza.4.288
metafaza 4.288
anafaza4288
telofaza4244
interfaza.4244
Poprawnie wszystko?
ladymole
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2013, o 11:36

Re: poprawa matury

Post autor: ladymole »

BialaPanna, lek to jest to, o czym zawsze marzyłam . ale moja nadzieja z dnia na dzień maleje. więc jakby coś nie wypaliło, to mogłabym wrócić w przyszłym roku na drugi semestr. ja jestem na analityce medycznej. Z podpisu widzę, że Ty studiowałaś położnictwo, tak?
BialaPanna
Posty: 231
Rejestracja: 25 lip 2012, o 14:10

Re: poprawa matury

Post autor: BialaPanna »

ladymole. Tak, teraz mam dziekański.
Położnictwo jest dla mnie bazą, do której nie będę bała się wrócić. Lubię to -) Ale bardziej chcę być lekarzem.

gdzie studiujesz?
Popytaj w dziekanacie o urlop dziekański i o reaktywację studiów, czy po semestrze czy po I roku.
Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: poprawa matury

Post autor: Puszysława »

ladymole Byłam na analityce ŚUM przez trzy tygodnie, słyszałam, że dziekankę można od ręki. I to z pierwszej ręki, bo od jednego wykładowcy. Nie wiem, czy miał rację, bo jednak zrezygnowałam, ale warto spróbować. Może tylko jakiś dobry powód wpisać?
meddem
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2014, o 14:40

Re: poprawa matury

Post autor: meddem »

chemik1212 pisze:A jak tak nalegasz to masz:
(znalezione na forum)
dla komórki 2n=4 (dwie pary chromosomów homologicznych)

mejozachromosomy.pary chr.cz.DNA.chromatydy
profazaI4.288
metafazaI4.288
anafazaI4.288
telofazaI2.044
ProfazaII2.044
metafazaII.2.044
anafazaII.2.044
telofazaII.2.022
mitoza
profaza.4.288
metafaza 4.288
anafaza4288
telofaza4244
interfaza.4244
Poprawnie wszystko?
Zdaje mi się, że wszystko poprawnie ale jeszcze to sprawdzę i napisze objaśnienie

Awatar użytkownika
krwinka94
Posty: 96
Rejestracja: 27 lis 2012, o 17:17

Re: poprawa matury

Post autor: krwinka94 »

<matkoświętawszyscyświęci toż to już koniec stycznia! trzy miesiące pozostały do matury (12.05 - biologia 16.05 - chemia), która zdecyduje o kolejnym roku naszego życia. Powiem Wam, że zaczyna się stres i to duży. Nerwobóle, zespół jelita drażliwego.tego ostatniego nie przeczytaliście

Misiaki, wspomóżcie, jak tam stoicie z materiałem? Dużo Wam jeszcze zostało?


Teraz pytanie za 100 pkt! Jak sprawdzić sobie maturę z biologii?

W sumie, ostateczną deklarację składamy we wrześniu, a teraz nie musimy iść podpisać żadnych formalności?

W sumie to już skończyłam chemię, ostatnio zrobiłam maturę z maja 2009r. - 80% i maj 2010 na 88%, przeraziłam się, bo na maturę mamy 150 minut, a ja skończyłam prawie 80 minut przed czasem. Ktoś wspominał na forum, że zaczyna robić matury dopiero w kwietniu, ale czy to nie za późno? o
BialaPanna
Posty: 231
Rejestracja: 25 lip 2012, o 14:10

Re: poprawa matury

Post autor: BialaPanna »

krwinka94 pisze:Powiem Wam, że zaczyna się stres i to duży. Nerwobóle, zespół jelita drażliwego.tego ostatniego nie przeczytaliście
Przeczytałam. Moje ciało też zaczyna reagować na stres. Ból brzucha, non-stop bym spała lub odwrotnie, mega zmęczona nie mogę zasnąć.
krwinka94 pisze:Misiaki, wspomóżcie, jak tam stoicie z materiałem? Dużo Wam jeszcze zostało?
Dużo. A przynajmniej tak mi się wydaje. Nie jestem obiektywna w osądzie Pewnie nie jest tak źle, ale ostatnio miałam duże spowolnienie./
krwinka94 pisze:W sumie, ostateczną deklarację składamy we wrześniu, a teraz nie musimy iść podpisać żadnych formalności?
Wrześniowa staje się z dniem 7 czy 8 lutego wyborem ostatecznym.
krwinka94 pisze:W sumie to już skończyłam chemię, ostatnio zrobiłam maturę z maja 2009r. - 80% i maj 2010 na 88%, przeraziłam się, bo na maturę mamy 150 minut, a ja skończyłam prawie 80 minut przed czasem. Ktoś wspominał na forum, że zaczyna robić matury dopiero w kwietniu, ale czy to nie za późno? o
W maju dochodzi stres. To nie to samo co rozwiązywać zadania z matur w ciepłym fotelu lub przy własnym biurku. -) I na te zadania z arkuszy trzeba brać poprawkę, że już widziliśmy je w takim np. witowskim.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości