Światło odbite

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Światło odbite

Post autor: Agrest »

Witam!
O ile mi wiadomo do obserwacji w świetle odbitym są specjalne nasadki, za pomocą których oświetla się obiekt przez obiektyw. A czy można uzyskać taki sam efekt i prowadzić obserwacje w świetle odbitym oświetlając obiekt poprzez jeden z okularów nasadki bino a patrząc przez drugi?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Światło odbite

Post autor: Boguslaw »

Cienki jestem w tematyce techniczno-fizyczno-optycznej, ale zupełnie nie mogę pojąć Twojego pytania?
Przy mikroskopach optycznych możemy obserwować medium:
- w świetle przechodzącym, czyli obiekt jest oświetlony od dołu (z reguły), światło przez niego przechodzi (stąd nazwa) i obraz poprzez kolejne elementy trafia do naszego oka, kamery itp.
- w świetle odbitym obiekt odbija skierowane na niego światło, później jak powyżej.
Obserwacja w świetle odbitym polega na oświetleniu obiektu od góry (od strony obiektywu) jakimś źródłem światła.
Być może, chodzi Ci o jakieś małe nasadki oświetleniowe na obiektyw typu ring (nie jestem pewien czy takie są?)
Proszę obeznanych w temacie o jakieś wyjaśnienie, bo może jednak czegoś nie wiem?
JohnyM

Re: Światło odbite

Post autor: JohnyM »

Nie da się po prostu oświetlać przez jeden okular a oglądać przez drugi, bo rozbłyski w pryzmatach nasadki skutecznie utrudnią obserwację.
Teoretycznie byłoby to możliwe, gdyby zastosować polaryzatory i ćwierćfalówkę do wygaszenia światła rozproszonego w nasadce.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Światło odbite

Post autor: planapo »

Ja w ramach totalnej prowizorki postawilem kiedys latarke na nasadce tri (50/50) zeby zrobic epi", dzialalo ale obraz byl bardzo slabej jakosci.
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Re: Światło odbite

Post autor: Agrest »

Wielka szkoda. Ale dziękuję za wyjaśnienie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości