[Link] Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Jotere
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2014, o 16:30

[Link] Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Post autor: Jotere »

Chciałem zidentyfikować mikroskop w załącznikach. Z tego poradnika: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm doszedłem, że to jakiś tym mikroskopu szkolnego. Z drugiej strony, ma regulowany binokular. Ile coś takiego może być warte?
Załączniki
IMG_20140123_113542515_2.jpg
IMG_20140123_113604552_2.jpg
IMG_20140123_113639660_2.jpg
IMG_20140123_113624580_2.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Post autor: Boguslaw »

Mój ukochany model mikroskopu , czyli PZO MB-30. Niestety, w tym przypadku raczej tylko na światło odbite od lusterka (słońce, lampka itp).
Praktycznie jednak jest możliwe uzupełnienie tego zestawu o bezpośrednie źródło światła typu: LM2 lub LMK (to drugie niezbędne do bardzo przydatnego tzw. oświetlenia Koehlera).
Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami zakupu.
Nie jestem na bieżąco w temacie, ale wydaje mi się, że 200 zł to maksimum.
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Re: Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Post autor: Agrest »

A nie coś w stylu ML5? MB30 nie były robione wyłącznie w wersji z oświetlaczem?
Za 200 to ja bym go chętnie przygarnął, bo szukam akurat czegoś takiego. Tylko okulary by trzeba było wymienić na coś mocniejszego.
JohnyM

Re: Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Post autor: JohnyM »

To nie jest MB-30, tylko ML-5 coś . Trzy wersje były, dwie ze stolikiem stałym i jedna z obrotowym (najpopularniejsza). Mam takie dwa z dedykowaną lampą koehlera, bardzo fajny sprzęt. Okulary ma idealne, bo 7x razy pow. nasadki bino 1,5x = 10,5x .
Trudno cenę oszacować, na pewno więcej niż 200zł, choć ten akurat osobnik nie wygląda na najlepszy stan.
Jotere
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2014, o 16:30

Re: Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Post autor: Jotere »

Dzięki za pomoc
A co do oświetlenia, to czy jakby położyć jakąś dobrą latarkę LED przed lusterkiem, to byłbym mniej więcej podobny efekt, jakby mikroskop był z bezpośrednim oświetlaczem?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Post autor: planapo »

Tak sobie. Wbudowane zrodlo ma mozliwosc regulacji natezenia. Mozna dokupic lampe mikroskopowa kohlera i wtedy jest to optymalne rozwiazanie w takim przypadku, choc na pewno nie najwygodniejsze w uzyciu.

200-300 zl max wg mnie.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Post autor: Boguslaw »

No to żyłem w nieświadomości, czyli posiadam MB-30 i ML-5 - )

Edit:
Przy okazji zapytam: czy każdy z tych modeli miał swoją oryginalną głowicę bino, a jeśli tak to czy różnią się wizualnie?
Moje kupowano dosyć dawno, ponadto dokupowałem jakąś nasadkę i zestaw naprawczy dodatkowo, więc już się całkowicie pogubiłem, co od czego.

Edit II.
JohnyM, pokazałbyś foto z tą dedykowaną lampą Koehlera, bo ja swoją kupowałem oddzielnie.
Mattia
Posty: 16
Rejestracja: 24 lut 2013, o 15:10

Re: Prośba o identyfikację mikroskopu PZO...

Post autor: Mattia »

Witam,
[at] Jotere - co do oświetlenia to można kupić lampki LED-owe na biurko czy półkę o regulowanym natężeniu światła i posiadajace giętki pałąk, można je znaleźć w sklepach sieciowych. Stosuję podobne rozwiązanie i w sumie jest dobrze.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości