fizyka - podstawy

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
anecia3001
Posty: 80
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:06

fizyka - podstawy

Post autor: anecia3001 »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu zadań:
1. Zmiana położenia wektora prędkości może być spowodowana:
a) tylko składową siły styczną do toru ruchu
b) tylko składową siły prostopadłą do toru ruchy
c) zmianą pędu ciała
d) przyspieszeniem ciała
Uzasadnij korzystając z II zas. dynamiki Newtona

2. Rozważ jednostajny ruch puntu materialnego po okręgu. Prawdziwe jest stwierdzenie:
a) na punkt nie działa żadna siła wypadkowa
b) działa siła styczna do toru
c) jest spełniona zasada zachowania momentu pędu
d) jest spełniona zasada zachowania pędu
Uzasadnij korzystając z II zas. dynamiki Newtona

3. Korzystając z II i III zasady dynamiki Newtona wyprowadź zasadę zachowania pędu dla układu dwóch ciał.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: fizyka - podstawy

Post autor: Adax82 »

anecia3001,
Podpowiedź:
1. zmiana wektora prędkości ma miejsce jeśli zaistnieje co najmniej jedna z następujących okoliczności:
a/. zmiana wartości ( np. z 5 m/s na 10 m/s )
b/. zmiana kierunku ( np. w obranym układzie współrzędnych z 30 stopni na 75 stopni )
c/. zmiana zwrotu ( np. na obranym kierunku z 10 m/s na minus 10 m/s )
oczywiście mogą wystąpić wszystkie 3 okoliczności lub dowolna kombinacja 2 okoliczności.

2. zmiana położenia wektora prędkości oznacza zmianę położenia punktu przyłożenia". Np. w ruchu jednostajnym po okręgu, wektor prędkości określonego punktu zaczyna się od tego punktu. Jednak punkt ten przemieszcza się np. o 45 stopni to i punkt przyłożenia także przemieścił się o 45 stopni. Ale dodatkowo, ponieważ wektor prędkości jest styczny, tzn. prostopadły do promienia okręgu, to zmienił on kierunek i zwrot ale nie zmienił wartości. Jednak, jeśli nie ulegają zmianie ani wartość, ani kierunek ani zwrot, to narysowanie tego wektora w innym miejscy niczego nie zmienia - jest to kwestia wybrania tylko odpowiedniego układu współrzędnych.
anecia3001
Posty: 80
Rejestracja: 28 lis 2013, o 09:06

Re: fizyka - podstawy

Post autor: anecia3001 »

więc w zadaniu 1 odpowiedź d tak myślę bo jest to zmiana wartości prędkości, ale nie wiem jak to udowodnić mam

zadanie 2 odp c ? także nie wiem jak udowodnić
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości