XLIII Olimpiada Biologiczna

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: tchorz »

Alra pisze:Ja mam pytanie trochę z innej beczki do startujących po raz drugi - czy przesyłaliście swoje zeszłoroczne prace w tym roku na płytce? Byłam przekonana, że obowiązek oddania płytki z pracą dotyczy wyłącznie osób, które w tym roku pisały prace, a tu kazali mi natychmiast dostarczyć tę feralną płytkę do komitetu. Wynegocjowałam poniedziałek, bo w ten straszny mróz śmigać przez pół miasta niezbyt mi się uśmiecha P.
gdzieś to już było poruszne w niektórych rehjonach trzeba było w niwktórych nie wymagali.
Łobuziaczek
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2012, o 11:25

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Łobuziaczek »

Teraz mogę już potwierdzić że i mnie się udało! To się nazywa prezent na urodziny. I przy okazji gratuluję tym spośród Was, którym też się udało!
Awatar użytkownika
truuskaawka
Posty: 115
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 11:52

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: truuskaawka »

Gratulacje dla wszystkich!
Grimmek
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2013, o 15:28

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Grimmek »

A ja mam 76 pkt i szczerze mówiąc jestem trochę zawiedziony bo zrobiłem sporo głupich błędów i poza tym okazało się, że nie potrzebie uczyłem się zwierząt i roślin. No ale mam tytuł finalisty z poprzedniego roku więc to pewnie dlatego nie ma we mnie takiego entuzjazmu

Gratulacje dla wszystkich, którym się udało. Do zobaczenia w Warszawie.

P.S. Co myślicie o tym czy skrzydła nietoperza i skrzydła pterodaktyla są homologiczne? Do tej pory nie rozumiem czemu to ma niby być homologia. Odwołałem się ale nie przeszło. Przecież to logiczne, że to nie może być prawda, ponieważ linia rozwojowa ssaków i gadów rozdzieliła się w permie (albo nawet wcześniej), a pterodaktyle powstały dopiero w triasie. Wystarczy też poszukać na stronie różnych zagranicznych uniwersytetów, by znaleźć odpowiedź, iż są to struktury analogiczne. Angielska wiki też potwierdza, że to analogia

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Convergent_evolution
W ogóle ciekawe, kto układa te pytania? Wkurza mnie to bo to oczywiste, że ktoś popełnił błąd merytoryczny ale się nie przyznał. Wybaczcie mi taką długą rozkmine ale ewolucja to mój konik i nie godzę się na takie jawne oszustwo
Awatar użytkownika
Matcayn
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2012, o 22:16

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Matcayn »

Są tak samo homologiczne jak oko ssaka do oka gada w przeciwieństwie do np. analogicznego oka głowonogów
Grimmek
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2013, o 15:28

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Grimmek »

Nie zgodzę się z tobą. Oko występuje już u wspólnego przodka ssaków i współczesnych gadów i jest zbudowane według podobnego planu (formowanie się różnych części oka kontrolują tu prawie te same geny), natomiast skrzydła to cecha, która powstała u obu tych grup niezależnie w różnym czasie, formuje się w inny sposób, co jest kontrolowane przez inne geny. No chyba, że jakieś podręczniki maturalne twierdzą inaczej, to zwracam honor Jakieś tam podrzędne publikacje naukowe nie umywają się do podręczników maturalnych
Łobuziaczek
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2012, o 11:25

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Łobuziaczek »

A czy w tym roku pojawiły się jakieś pytania z poprzednich olimpiad? Dużo wcześniej pisaliście na ten temat i dlatego jestem ciekawa.
Awatar użytkownika
gabi_ja
Posty: 44
Rejestracja: 3 lis 2011, o 15:03

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: gabi_ja »

Grimmek pisze:Oko występuje już u wspólnego przodka ssaków i współczesnych gadów i jest zbudowane według podobnego planu (formowanie się różnych części oka kontrolują tu prawie te same geny), natomiast skrzydła to cecha, która powstała u obu tych grup niezależnie w różnym czasie, formuje się w inny sposób, co jest kontrolowane przez inne geny. No chyba, że jakieś podręczniki maturalne twierdzą inaczej, to zwracam honor Jakieś tam podrzędne publikacje naukowe nie umywają się do podręczników maturalnych
Popieram, zresztą budowa także jest dość znacznie różna. No chyba że postrzegali jedno i drugie jako odnóże to wtedy tak

Mnie osobiście zdenerwowało pytanie z chronologią pracy serca, bo jak mam uszeregowaç czy skurcz komór jest najpierw czy zamknięcie zastawki skoro są jednocześnie :O

Awatar użytkownika
Badam
Posty: 22
Rejestracja: 23 gru 2009, o 19:51

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Badam »

Mi też się udało! może jest ktoś tu z Łodzi kto przeszedł ? Do zobaczenia w W-wie !
Awatar użytkownika
Matcayn
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2012, o 22:16

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Matcayn »

Grimmek w moim porównaniu zwracałem uwagę na to, co powiedziała gabi_ja, czyli o traktowaniu tych skrzydeł jako przednich kończyn gadów i ssaków. Zresztą to nie pierwszy raz kiedy KGOB tworzy dyskusyjne pytania
&#x141obuziaczek pisze:A czy w tym roku pojawiły się jakieś pytania z poprzednich olimpiad? Dużo wcześniej pisaliście na ten temat i dlatego jestem ciekawa.
Słowo w słowo przepisanego pytania z wcześniejszego testu to nie kojarzę, może to o środowisko o największej produktywności, z tym że jak ja robiłem testy to pole uprawne nie było prawidłową odpowiedzią a tu taka niespodzianka. A tak to było kilka pytań, na które można było odpowiedzieć bazując na poprzednich pytaniach, np. przeobrażenie niezupełne u szarańczy, eksperyment z auksynami i giberelinami, itp. - tylko, że to takie prościzny, że nawet bez rozwiązywania tych testów wcześniej nie byłoby problemu odpowiedzieć na to dobrze
Łobuziaczek
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2012, o 11:25

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Łobuziaczek »

Dzięki Matcayn za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Alra »

Mnie zadziwiła duża ilość pytań z człowieka i różnorakich chorób. I te chemiczne pytania też są swego rodzaju nowością. Ale generalnie wniosek jest jeden - na co postawią szanowni twórcy pytań, nigdy nie przewidzisz. Wszystkie pogłoski wskazywały przecież na drastycznie zwiększenie ilości pytań z rozpoznawania fauny/flory oraz systematyki w tym roku .
Awatar użytkownika
Matcayn
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2012, o 22:16

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Matcayn »

Swoją drogą wiadomo, które odpowiedzi zmienili? Jestem ciekaw, bo mi w okręgu policzyli o 2 punkty więcej niż jak sam sobie sprawdzałem z oficjalnym kluczem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości