Układ krwionośny głowonoga

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Układ krwionośny głowonoga

Post autor: Girion »

Cześć!

Mam pytanie odnośnie serca głowonoga, mam tu fotkę:
1.jpg
Mam dwa obiegi:
a) duży - serce-ciało-serce
b) mały - serce-skrzela-serce

Proszę teraz dopasować 1. i 2. z powyższego zdjęcia do tych opisów i wyjaśnić dlaczego tak.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Układ krwionośny głowonoga

Post autor: AnnaWP »

Numerki masz źle.

Widzisz serca skrzelowe? Są po dwa, ale to nie ma znaczenia. Od serca skrzelowego zaczynasz mały obieg, przez skrzela - jest strzałka, aż do serca głównego".
Dalej od serca masz dwie aorty, obie należą do dużego krwioobiegu, naczyń włosowatych ciała nie widać, ale widać gdzie krew oddaje tlen - z czerwonej robi się niebieska, i leci potem do jednego z serc skrzelowych.

Teraz zrobisz?
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Układ krwionośny głowonoga

Post autor: Girion »

Ech, nie rozumiem nadal

Możesz inaczej to napisać, chodzi mi że tak:
serce główne -aorta naczynia włosowate serce skrzelowe skrzela powrót do serca głównego

to jest obieg duży, tak?

Teraz drugie: jak tam narysowałem jedynkę to czemu tam zmienia się kolor z czerwonego na niebieski? Proszę napisz coś takiego podobnego jak ja tylko do obiegu małego, bardzo proszę, bo nie czaję w ogóle.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Układ krwionośny głowonoga

Post autor: AnnaWP »

Nie, obieg zaczyna się na sercu i kończy na sercu - obojętne jakim. To, że serce skrzelowe nie jest częścią serca głównego nie zmienia jego natury - nadaje bieg krwi. Dlatego zaczynasz na głównym, a kończysz na skrzelowym i odwrotnie, analogicznie jak u nas zaczynasz na lewej części a kończysz na prawej.

Zmienia kolor bo oddaje albo przyjmuje tlen. Ale to odbywa się w naczyniach włosowatych, które siedzą w połowie krwioobiegów. Obu.

Dojdziesz do tego sam, zobaczysz
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Układ krwionośny głowonoga

Post autor: Girion »

Więc to jest tak:

DUŻY:
serce główne = ciało = serce skrzelowe

MAŁY :
serce skrzelowe = skrzela = serce główne

Dobrze?

I jeszcze pytanko: jak widzisz tam na rysunku tą aortę, to po przeciwnej stronie też jest aorta? Bo krew płynie do góry tą aortą na rysunku i w dół tą drugą i obieg się zamyka, tak?

Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Układ krwionośny głowonoga

Post autor: AnnaWP »

Tak

I tak - są dwie aorty, u gadów też były dwa łuki aorty, tylko u ptaków i ssaków zanikł jeden z nich. U nas został lewy, a u ptaków prawy. Tak wyszło w ewolucji.

Krew wypływa z serca, rozdziela się na dwie aorty, każdą płynie do ciała. Później wraca do serca, tyle że do serca skrzelowego (ale to nie szkodzi).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości