Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
alexaveg
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2014, o 15:22

Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: alexaveg »

Witam serdecznie.
Jestem studentką biologii. Ogólnie powiem szczerze: chemia nieorganiczna była paskudnie prowadzona we wcześniejszych etapach mojej nauki w szkole (gimnazjum, liceum) i mam z nią problemy na studiach.
Otrzymałam pytania na egzamin jakie się pojawią (DLA MNIE LUDZIE WYSTARCZY 3 Z TEGO). Bardzo proszę o pomoc z nieorganicznej, innym mogę tutaj pomagać z organiką i innymi dziedzinami biologii.
Prosiłabym też o jakieś ludzkie wytłumaczenie mi tych zdań, ponieważ czuję się jakbym czytała chiński.

Pytania:
1) Obliczyć pH amoniaku o stężeniu 0,001M
2) Jakie jest stężenie procentowe mieszaniny 75g 6% roztworu NaCl z 25 g 2% roztworu NaCl.
3) Opisać elementy ogniwa cynkowo- miedziowego i podać reakcję na katodzie i anodzie.
4)Jakie jest stężenie % nasyconego roztworu Ce(SO4)2 w temp 10*C
5) Czemu amoniak ma wysoką temp wrzenia (opisać wiązanie wodorowe)
6) Kształt cząsteczki CO2 (dlaczego taki, opisać moment dipolowy(?))
7) Masa rzeczywista cząsteczki CO2
Co tworzy bufory, reakcje ich w obecności kwasów i zasad.
9) Równowaga reakcji otrzymywania amoniaku (co się będzie działo jak dodamy amoniak a co jak zwiększymy ciśnienie) - dla mnie pytanie jest bezsensowne, ale dosłownie takie było. - Napisać stałą równowagi reakcji i gazową.
10) Rugowanie miedzi z jej soli: CuSO4 (trzeba było wybrać z tab. aktyw. metali) napisać jaka reakcja zaszła i napisać jej przebieg, wypisać obserwacje.
11) Zadanie na stałą zasadowości: amoniak 10^-5, cyjankopodobne coś"(HCN) 10^-10. Co jest bardziej zasadowe, dlaczego.
12) Jakie są związki tworzące bufory.
13) Tabelka ze zmieniającym się pH mieszaniny NaCl z HCl, Ch3COOH z CH3COONa, gdy każdego z nich dodamy NaOH.

Potem podrzuciłabym pliczek jeszcze z innymi zadaniami, których nie zdążyłam zanotować tutaj.
Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc, potrzebuję tego do poniedziałku!
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: Adax82 »

alexaveg,
Pytania nawet ciekawe. Tylko kto ma dostać to zaliczenie: pytający czy odpowiadający ?
Czy jesteś w stanie dać od siebie jakieś propozycje ?
Awatar użytkownika
alexaveg
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2014, o 15:22

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: alexaveg »

[at], co to znaczy - propozycje?
Wlepiłam tu pytania, ponieważ sądziłam, że otrzymam tu pomoc z zakresu podstaw chemii. Nie rozumiem również pytania Tylko kto ma dostać to zaliczenie: pytający czy odpowiadający? Rozumiem, że korona z głowy spadnie, bądź chcesz zapłatę za rozwiązanie zadań? Liczyłam raczej na wzajemną pomoc studencką. Ja mogę pomagać z innych zakresów biologii, w których jestem bardzo dobra (niestety chemia nieorganiczna to moja kula u nogi). Ogólnie te pytanka są dla mnie, to mój egzamin (dostałam pytania) i chciałabym się nauczyć je rozwiązywać (mógłby ktoś pokazać krok po kroku jak się rozwiązuje). Nic więcej nie oczekuję.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: maria304 »

Ponieważ Adax82 jakoś się nie odzywa, spróbuję Ci pomóc. Na razie pierwsze zadanie. Nie wiem jak będzie z następnymi, bo nie mam jutro zbyt wiele czasu, a dzisiaj jest już późno. Napisz mi, czy wynik jest dobry.
Załączniki
img716.jpg
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: maria304 »

pytanie 2 i 3
Załączniki
img717.jpg
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: maria304 »

W trzecim pytaniu brakuje mi jakiejś danej, choćby iloczynu rozpuszczalności, no bo jak coś obliczyć, jak nic nie wiadomo?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: maria304 »

5) Między cząsteczkami amoniaku występują wiązania wodorowe. Są to wiązania między atomami wodoru połączonymi z atomem o wysokiej elektroujemności (tutaj azot) a innymi atomami o wysokiej elektroujemności (tutaj również azot) posiadającymi wolne pary elektronowe. Polegają na 2 rodzajach oddziaływań:
-przyciąganie elektrostatyczne ładunków różnoimiennych
-częściowe nakładanie orbitali atomowych azotu na częściowo odsłonięte (z powodu polaryzacji wiązania N-H w stronę azotu) jądro atomu wodoru. Wiązania wodorowe są dosyć silne, bo tylko ok. 10 razy słabsze od normalnego wiązania kowalencyjnego, dlatego powodują asocjację cząsteczek np. amoniaku i stosunkowo jak na taką niewielką masę molową wysokie temperatury wrzenia, bo trzeba dostarczyć energii na zerwanie wiązań wodorowych.

6)Cząsteczka dwutlenku węgla ma kształt liniowy, na co wskazuje zarówno rodzaj hybrydyzacji atomu centralnego sp jak i zerowy moment dipolowy. Moment dipolowy jest wektorem, który ma zwrot skierowany od ładunku ujemnego (na tlenie) do dodatniego(na węglu).
Wektory te kompensują się jedynie przy liniowej budowie cząsteczki (rys.1). Natomiast jeśli cząsteczka byłaby kątowa, to wektory się nie kompensują tylko dają niezerowy wektor wypadkowy (czerwony)(rys.2) Wektory na rysunkach są na zielono, jedynie wypadkowy wektor na rys.2 jest czerwony, wiązania kowalencyjne spolaryzowane są na czarno.

P.S. Danej brakuje mi oczywiście w 4 pytaniu.
Załączniki
img718.jpg
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: maria304 »

alexaveg, myślę, że Adax82 wcale nie oczekiwał na żadną zapłatę, bo tego się tutaj nie robi. Po prostu panuje tu zwyczaj, że chętniej odpowiada się na pytania, jeśli pytający wykaże się jakąś swoją inwencją, aby własne zadania rozwiązać. Myślę, że Adax82 mógł poczuć się urażony takim Twoim domysłem. Nie wiem, nie znam Go, ale ja bym się tak poczuła.
Awatar użytkownika
alexaveg
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2014, o 15:22

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: alexaveg »

[at] , jesteś niezastąpiona!
Co do Twojego ostatniego postu, jestem po prostu nowo przybyła. Jak zaznaczyłam od razu w 1 swoim poście z pytaniami - oczywiście odwzajemnię się pomocą z przedmiotów, gdzie jestem mocna . Nie ma w tym problemu. Uznałam, że dziwne są pytania kolegi coś w stylu po co pytasz jak i tak nikt nie da Ci odpowiedzi?". Jak zobaczyłam 1 zadanie to aż mi pot wyszedł na czoło.
Pozdrawiam i czekam na dalsze odpowiedzi. Btw, ratujecie mi skórę.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: maria304 »

Wysyłam Ci moje opracowanie buforów. Mam nadzieję, że się w tym połapiesz. Ja w każdym razie starałam się pisać to tak, żebym sama rozumiała.
Załączniki
img723.jpg
img722.jpg
img721.jpg
img720.jpg
img719.jpg
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: maria304 »

Następne 2 odpowiedzi:
Załączniki
img724.jpg
img725.jpg
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: maria304 »

Ostatnie 2 pytania są dosyć nieprecyzyjnie sformułowane. Jeśli to coś w pytaniu 11 to HCN, no to jest kwasem i chociaż jest bardzo słaby, to bardziej zasadowy od niego jest amoniak
12 - patrz wyżej
13 - Jeśli dodamy NaOH do mieszaniny NaCl i HCl to pH mocno wzrośnie, a jeśli do buforu to wzrośnie bardzo nieznacznie
Awatar użytkownika
alexaveg
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2014, o 15:22

Re: Pytania na egzamin z chemii nieorganicznej.

Post autor: alexaveg »

Jesteś niesamowita. Bardzo Ci dziękuję za pomoc i poświęcony mi czas .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości