XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Smile_Forever »

Skoro jesteś na II etapie olimpiady chemicznej to na pewno Twoja wiedza jest większa niż na 3
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: tchorz »

Nie jest większa, tylko inna
Wiedza z biologii jest okropna bo do nauki- bo trzeba trzymać poziom.
Jak jest jakieś pytanie to czym bardziej się wgryza w treść tym bardziej widzisz wyjątki i niejednoznaczność pytania.
Z chemią jest lepiej bo można kombinować i w sumie liczy sie tok myślenia. Ale przez to mogą być braki w podstawach maturalnych.
Idę cos poczytać z chemii.
Grimmek
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2013, o 15:28

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Grimmek »

Wie ktoś może czy na centralnym forma testu też się zmieni w porównaniu z poprzednimi latami?
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Seeba »

Standard: test pisemny i część ustna + rozmowa o pracy.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Alra »

Sugerując się informacjami ze strony OB, test na centralnym ma mieć podobną konstrukcję do testu z okręgowego. Za zadania otwarte będzie można uzyskać do 80 pkt.
Awatar użytkownika
kinggaas
Posty: 27
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 16:36

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: kinggaas »

Mam nadzieję, że już chyba każdy ochłonął po wrażeniach sprzed tygodnia Czas rozplanować sobie przebieg kolejnych 3 miesięcy.
Wiecie może ile trzeba mieć punktów na teście żeby dostać się do ustnego? Ogólnie wiem, że dostaje się pierwsze 40 osób, ale jak to wygląda w praktyce?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Smile_Forever »

kinggaas, rok temu próg wyniósł 103/140 punktów, ale to wszystko zależy od testu Rok temu był stosunkowo trudniejszy przez liczne pytania z bezkręgowców, natomiast dwa lata temu zrobili prosty test, w którym powtórzyło się naprawdę wiele pytań z zeszłych lat i wtedy próg wyniósł 110 punktów . Trzy lata temu również etap centralny był dość trudny i też próg wyniósł coś koło 103 punktów, ale dokładnie już nie pamiętam ile .
Łobuziaczek
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2012, o 11:25

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Łobuziaczek »

Tym razem ja wystąpię z prośbą. Może byłby ktoś tak miły i podesłał mi jakiś test z centralki z poprzednich lat. Mam tylko ten z poprzedniego roku.
student1377
Posty: 116
Rejestracja: 13 lip 2012, o 11:48

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: student1377 »

Dołączam się do prośby.
Mógłby ktoś wysłać testy z centralek lub podać jakiegoś linka, pod którym je znajdziemy?
U mnie w szkole nikt przedtem nie dotarł do centrali, więc nauczyciel nawet nie ma tych testów
student1377
Posty: 116
Rejestracja: 13 lip 2012, o 11:48

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: student1377 »

Jak Wam idą przygotowania?
Szczerze mówiąc, nie wiem, za co mam się zabrać.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: tchorz »

Nie idą, wpierw odpoczywałam, a teraz gaszę pozaty w szkole spowodowane nieobecnością.
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: neutrofil »

Macie jakieś uwagi/porady na temat etapu ustnego w centralce ? / słyszałem, że ocena komisji zależy od ich widzi misie i od tego czy spodoba im się praca badawcza? czy jest aż tak źle jak mówią ?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna 13/14 etap centralny

Post autor: Smile_Forever »

Oczywiście że mam porady i uwagi . Przede wszystkim nie zwracajcie uwagi na to, jaką macie ocenę pracy badawczej. Absolutnie nie mówcie o tym, co w Waszej pracy było nie tak, musicie przekonać komisję do tego, że praca była ciekawa, że włożyliście dużo pracy w jej wykonanie, przede wszystkim - że to Wy ją robiliście i że naprawdę Was interesuje tematyka pracy. Dobrze jest, jak się posiada wiedzę na tematy związane z pracą, która wykracza poza te sześć stron posteru, dobre wrażenie na komisji robi jak potrafi się wypowiedzieć obszerniej i z różnych stron omówić problematykę pracy . Nie można też się wystraszyć, jeśli komisja zada jakieś dodatkowe pytanie czy też zauważy jakieś niedoskonałości, których recenzent nie skomentował w recenzji pracy - trzeba wtedy pomyśleć, postarać się jak najlepiej wypowiedzieć, nie denerwować się przede wszystkim. Na tym etapie jest oceniana WASZA WYPOWIEDŹ, nie praca, oczywiście jak ktoś ma ciekawszą pracę, daje mu ona szersze pole do popisu jeśli chodzi o wypowiedź. Ja nie miałam wyróżnionej pracy i na centralce dostałam za nią 38 punktów, a zajęłam II miejsce na centralce w trzeciej klasie, w dodatku mój recenzent był w komisji od prac na ustnym
Odnośnie innych komisji - najlepiej sobie rozplanować tak wypowiedź, aby zawrzeć w niej konkretnie odpowiedzi na wylosowane pytania, a ponadto rozwinąć swoją wypowiedź, wylegitymować się posiadaną wiedzą. Każdy temat można szeroko omówić, to już zależy od Waszej wiedzy i ile informacji uda Wam się w tej chwili przytoczyć, starajcie się jak najwięcej, najwyżej komisja Wam przerwie lub zmieni temat, ale pamiętajcie, żeby to oni Wam przerwali wypowiedź, a nie żebyście sami ją skończyli Oni naprawdę lubią ciekawostki, zwłaszcza w III komisji, czyli tej od bioróżnorodności, ekologii etc. Ponadto, ta komisja daje stosunkowo wysokie oceny, więc warto się przyłożyć do wypowiedzi. Nie zrażajcie się, jeśli wylosujecie nietrafione, Waszym zdaniem, pytania - oni również biorą pod uwagę trudność pytań, może nie w jakimś dużym stopniu, ale zawsze da się coś pokombinować, pomyśleć, najważniejsze - NIE PODDAWAĆ SIĘ Kolega miał bardzo trudne pytania rok temu, ale dzięki temu, że podjął się nowatorskiej wypowiedzi i trochę pokojarzył fakty, oczywiście wiedzę też posiadał szeroką - zajął V miejsce, więc nie ma reguły, że jak ktoś ma pecha do pytań, to musi pożegnać się z laureatem
Jak nie rozpoznacie preparatu w III komisji, co jest częstą sytuacją - tak samo się nie stresujcie, nic nie jest przesądzone, odpowiedzcie jak najlepiej na pytania dotyczące preparatu Wiadomo, że już trochę punktów przez to nierozpoznanie stracicie, ale postarajcie się w takim razie poprawić punktację przez dalszą wypowiedź! Jak byłam w II klasie nie udało mi się preparatu rozpoznać, ale walczyłam dalej, mówiłam bardzo dużo na dalsze pytania i wywalczyłam laureata
Podsumowując - nie stresujcie się dodatkowymi pytaniami komisji, mówcie spokojnie, rzeczowo, rozwijajcie temat jak tylko możecie, starajcie się coś powiązać, pokojarzyć, mimo trudnych pytań - zawsze coś się da powiedzieć
Mam nadzieję, że Wam pomogłam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości