Rośliny zarodnikowe - kilka pytań. :)

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Mysterii
Posty: 23
Rejestracja: 26 sty 2014, o 22:00

Rośliny zarodnikowe - kilka pytań. :)

Post autor: Mysterii »

Witam serdecznie,

mam kilka wątpliwości w związku z roślinami zarodnikowymi. Mam wielką nadzieję, że obszerna wiedza ludzi tu obecnych pomoże mi je rozwiać.

1. Typowa morska grupa glonów jest w .? Rhodophyta (krasnorosty)?

2. Powstałe w wyniku wtórnej endosymbiozy plastydy mogą mieć następującą liczbę błon.? 3 lub 4? (podobno najpierw są 4, a potem jedna może się zredukować?)

3. Chloroplast o potrójnej błonie mają.? (Euglenozoa?)

4. Do jednej linii ewolucyjnej z Chrysophyta należą? (Phaeophyta?)

5. Ile szczelin może znajdować się na jednej okrywie okrzemki? I czy jest różnica z liczbą szczelin u rzędu Centrales?

6. Czy podczas powstawania akinet mają miejsce podziały mejotyczne/mitotyczne?

7. Bryophyta - wegetatywne rozmnóżki występują na.?

8. Zarodnia ze specjalnym mechanizmem otwierającym jest typowa dla? Polypodiidae? A Marsileidae nie mają wcale mechanizmu?

9. Czy paprocie mają odpowiednik splątka mszaków?

10. Czy jest gromada, w której nie są znane żadne formy różnozarodnikowe wśród paprotników sensu lato?

11. Sporofit w postaci pojedynczego telomu występuje u Bryopsida?

12. Kto ma tkanki plechowe?

13. Czy aparaty szparkowe mogą występować na gametoficie i u kogo?

14. U kogo występuję dominująca haploidalna plecha? (Chara?)

15. Wyłącznie morskie zielenice o zwapniałych ścianach komórkowych i komórczakowej budowie należą do Ulvophyceae?

16. Czy cechą odróżniającą Fucus od Chara jest brak przemiany pokoleń?

17. Wapienne osady powstałe z martwych glonów nie pochodzą od Ulvophyceae?

18. Dla kogo są typowe wici pokryte rurkowatymi mastigonemami typowe są dla Dinozoa?

Będę wdzięczna za jakiekolwiek odpowiedzi!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny zarodnikowe - kilka pytań. :)

Post autor: AnnaWP »

2. Tak, typowo 4, jedna od gospodarza, jedna plazmalemma komórki eukariotycznej, i dwie plastydu właściwego.
9. nie wiem, czy tak się go nazywa, ale rzeczywiście widziałam kiełkujący gametofit i najpierw tworzy się coś jak splątek, dopiero później, na fragmencie maleńkiego tworu tworzy się przedrośle. Więc może być.
Wiele tych pytań ma odpowiedź w podręczniku, w Szweykowskich pamiętam praktyczną tabelkę, listującą np. wici z mastygonemami i liczby błon plastydów - poszukaj.
Mysterii
Posty: 23
Rejestracja: 26 sty 2014, o 22:00

Re: Rośliny zarodnikowe - kilka pytań. :)

Post autor: Mysterii »

W większości pytań proszę jedynie o potwierdzenie moich odpowiedzi zawartych w nawiasach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości