cykl ornitynowy

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

cykl ornitynowy

Post autor: Redia »

proszę o wyjaśnienie mi powiązań tego cyklu z innymi cyklami w organizmie człowieka, o wyjaśnienie po kolei etapów tzn mam aminokwas odłączona zostaje grupa aminowa czyli zachodzi deaminacja i co dalej ?
oraz proszę o charakterystykę transaminacji kiedy mamy z nią do czynienia i jakie jeszcze procesy odnośnie aminokwasów spotykamy
BARDZO PROSZĘ
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: cykl ornitynowy

Post autor: Mastermind »

Podczas cyklu ornitynowego asparaginian i cytrulina dzięki enzymowi syntetazie argininobursztynowej łączą się przez grupą aminową asparaginianu tworząc kwas asparaginobursztynowy. W następnym etapie następuje rozszczepienie asparaginobursztynianu do argininy i fumaranu pod wpływem liazy agrininobursztynowej.

Powstały fumaran przenika do mitochondriów by przekształcić się rekakcjami katalizowanymi przez hydratazę do jabłczanu, a następnie przez dehydrogenazę jabłczanową do szczawiooctanu (są to reakcje cyklu Krebsa).

Powstały szczawiooctan ulega reakcji transaminacji w wyniku której regeneruje się asparaginian. Transaminacja to reakcja katalizowana przez aminotransferazy (transaminazy) i polega na wymianie grupy aminowej między 2-aminokwasem a 2-oksokwasem bez uwalniania do środowiska amoniaku i wygląda tak:
asparaginian + 2-oksoglutaranlt szczawiooctan + glutaminian
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: cykl ornitynowy

Post autor: Melatonina »

Mam pytanie co do transaminacji, nie chcę zakładać nowego tematu, a myślę, że mogę tu podpiąć )

W podręczniku Operonu transaminacja jest kreślona jako proces endoergiczny, na schemacie jest pokazane, że potrzeba do niej 1 cz. ATP.
Znowuż w zbiorze Bukały (Metabolizm komórkowy) napisane zostało, że jest to proces całkowicie niezależny od energii, kierunek zachodzenia reakcji:
ketokwas1 + aminokwas 1 = ketokwas2 + aminokwas2
Zależy od stężeń reagentów.

Jak to jest? ATP jest potrzebne, czy nie?
seba93
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2014, o 14:14

Re: cykl ornitynowy

Post autor: seba93 »

Według moich informacji do transaminacji nie jest potrzebne ATP tylko katalizator (np. ALAT lub AspAT), np:

a-alfa
kat.
a-aminokwas + pirogronian a-ketokwas + alanina
katalizator: ALAT (aminotransferaza alaninowa)
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: cykl ornitynowy

Post autor: paramecium »

Aminokwasy biorą udział w procesach anabolicznych - synteza peptydów, białek i związków azotowych niebiałkowych, no i oczywiście procesy kataboliczne:
- odłączenia grupy aminowej:
a. deaminacja oksydacyjna,
b. transaminacja - już wyjaśniona wyżej,
- odłączenie grupy karboksylowej - dekarboksylacja.
kesses
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2014, o 10:00

Re: cykl ornitynowy

Post autor: kesses »

To trudny temat. Od wyjaśniej zawsze były książki, tam znajdziesz najwięcej informacji.
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: cykl ornitynowy

Post autor: Melatonina »

Dziękuję : ) szukałam długo odpowiedzi i same sprzeczne informacje znalazłam, jeszcze poszukam : )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości