barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
enamelum93
Posty: 190
Rejestracja: 29 cze 2010, o 20:56

barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Post autor: enamelum93 »

Jaka jest barwa oranżu metylowego w środowisku obojętnym? W kwasowy czerwona, w zasadowym żółta. A w obojętnym? Zadaję to pytanie, ponieważ moja nauczycielka chemii twierdzi, że jest zółta, natomiast korepetytorka mówi, że pomarańczowa. Nie wiem, kto ma rację. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Post autor: wojtak »

Żółtopomarańczowa, pomarańczowa. Żółte to o ile pamiętam były Pb2+, poszukaj sobie w necie jak wyglądają w probówce
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Post autor: adamantan »

enamelum93 napisał:

Jaka jest barwa oranżu metylowego w środowisku obojętnym? W kwasowy czerwona, w zasadowym żółta. A w obojętnym? Zadaję to pytanie, ponieważ moja nauczycielka chemii twierdzi, że jest zółta, natomiast korepetytorka mówi, że pomarańczowa. Nie wiem, kto ma rację. Proszę o pomoc.
Odp.
W roztworze obojętnym oranż metylowy jest pomarańczowy.

wojtak napisał:

Żółtopomarańczowa, pomarańczowa. Żółte to o ile pamiętam były Pb2+, poszukaj sobie w necie jak wyglądają w probówce
jony Pb2+ w roztworach wodnych są z reguły bezbarwne. Żółty może być PbI2 w stanie stałym. Osad żółtego PbI2 w wodzie po ogrzaniu do wyższej temp rozpuszcza się dając . bezbarwny roztwór PbI2 (tak w roztworze jony Pb2+ pochodzące od PbI2 są bezbarwne)
Taka przewrotna już ta chemia jest.
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Post autor: wojtak »

A tak, tak Dzięki za poprawienie mnie.
Haugen
Posty: 112
Rejestracja: 28 gru 2013, o 02:28

Re: barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Post autor: Haugen »

A wie ktoś jak jest w kluczu? Jaką ma barwę oranż metylowy w środowisku obojętnym według klucza maturalnego? Słyszałem właśnie, że według klucza oranż metylowy w środowisku obojętnym jest żółty -.-
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Post autor: Giardia Lamblia »

adamantan pisze:Odp.
W roztworze obojętnym oranż metylowy jest pomarańczowy.
Pytanie - masz tutaj na myśli oranż dodawany do środowiska obojętnego, czy też oranż obecny w roztworze o pH=7 (czyli w roztworze już mamy oranż, a substancje obecne w tym roztworze są przyczyną pH=7)?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Post autor: adamantan »

Moja odpowiedź dotyczy jednej z opcji maturalnych. Prawda jest taka, że jest faktycznie żółty. Jednak CKE wyręcza się wikipedią (PL) jako pierwszym źródłem wiedzy maturzysty (w innym pytaniu od CKE dokładnie taką odpowiedź dostałem, wikipedia a nie podręczniki!).
Jak uzyskam pisemną zgodę na publikację prywatnego maila od nich to zamieszczę. Na chwilę obecną pytanie o kolor oranżu metylowego akceptowany przez CKE dołączam do kolejnych pytań, które skieruję do CKE.
Haugen
Posty: 112
Rejestracja: 28 gru 2013, o 02:28

Re: barwa oranżu m. w środowisku obojętnym

Post autor: Haugen »

Widzę, że ktoś poprawił w końcu ten nieszczęsny oranż na polskiej wiki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości