Sporofit/gametofit- rozmnażanie

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
iSzymur
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2012, o 20:28

Sporofit/gametofit- rozmnażanie

Post autor: iSzymur »

Wytłumaczy ktoś zwięźle zależność rozmnażania płciowego/bezpłciowego od pokolenia u roślin? Czy dominujące zawsze płciowo? Dla wielu to oczywistość, ale mi się myli przy schematach, gdzie trzeba zaznaczać mejozę itd. Dzięki
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Sporofit/gametofit- rozmnażanie

Post autor: AnnaWP »

Zwykle dominuje niepłciowe - sporofit.
Tylko u mszaków dominuje gametofit.
987maciek123
Posty: 41
Rejestracja: 7 sty 2014, o 21:18

Re: Sporofit/gametofit- rozmnażanie

Post autor: 987maciek123 »

szymur pisze:Wytłumaczy ktoś zwięźle zależność rozmnażania płciowego/bezpłciowego od pokolenia u roślin? Czy dominujące zawsze płciowo? Dla wielu to oczywistość, ale mi się myli przy schematach, gdzie trzeba zaznaczać mejozę itd. Dzięki
Więc w toku ewolucji matka natura sprawdzała różne schematy jak co zrobić żeby dobrze funkcjonowało.
I tak napoczątku u roślin dominował gametofit.
A więc formą długoletnią była ta, która rozmnażała się płciowo.

To dawało pewne konsekwencje - ciężko doprowadzić do zapłodnienia, jak się jest pieprzoną roślinką żyjącą w glebie.

I tak matka natura pomyślała sobie, spoko, to będziemy starali się zrobić tak, żeby formą długoletnią był sporofit.
I tak jak u mszaków była dominacja gametofitu, tak u paproci już sporofit był tym długoletnim.
I matka natura myśli sobie, kurde, zajebiscie się rozmnażają, to co by tu jeszcze zrobić żeby większa dominacja była sporofitu?
Wymyśliła sobie wtedy żeby jeszcze mocniej zminimalizować gametofit, i tak u nasiennych ograniczony on jest do pieprzonych kilku komórek

Mam nadzieje że nie dostane bana za kilka brzydkich słów, chciałem napisać to jak najbardziej zrozumiale
Awatar użytkownika
iSzymur
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2012, o 20:28

Re: Sporofit/gametofit- rozmnażanie

Post autor: iSzymur »

Pieprzony dobry sposób na wytłumaczenie, nie powinni dawać za to banów! Dzięki

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Sporofit/gametofit- rozmnażanie

Post autor: AnnaWP »

Mam jedną uwagę - nie było tak, że najpierw sprawdzano gametofity, a później wybrano sporofity. Linia mszaków jest w zasadzie równie stara jak linia pozostałych roślin. Pojawiły się praktycznie w tym samym czasie. Można spodziewać się, że początkowo przemiana pokoleń była izomorficzna, najstarsze znane organizmy roślin były izomorficzne - znamy skamieliny gametofitów zoosterofylofitów. W tym układzie skłaniam się do tej hipotezy pochodzenia przemiany pokoleń, chociaż istnieje inna.

Później nastąpiła modyfikacja cyklu przez redukcję jednego pokolenia, w linii mszaków redukcji uległ sporofit, a w pozostałej linii - gametofit.

Ale to tylko luźna hipoteza, nie znamy tak wczesnych skamielin gametofitów.

A ogólnie jest całkiem sensownie opisane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości