Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Blastulka
Posty: 3
Rejestracja: 5 gru 2013, o 15:26

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Blastulka »

Kacia1001, jeśli można wiedzieć, z jakiego jesteś miasta w okręgu zielonogórskim? Wczoraj przeczytałam Twój post i byłam pewna, że u mnie dzisiaj będą wyniki, cały dzień czekałam jak na ścięcie, a tu nic.
Swoją drogą, nie uważacie, że powinni ujednolicić datę oddawania prac, jak jest np. w Olimpiadzie Historycznej? Każdy okręg dostaje wyniki w tym samym dniu i możemy równo rozpocząć przygotowania, bo nie wiem jak wy, ale mnie kompletnie opuściła motywacja do nauki patrząc na to, co dzieje się w tym roku. A jak dostanę wyniki, to będę wiedziała na czym stoję
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kacia1001 »

Blastulka, przepraszam, nie wchodziłam tu dawno Jestem z Żar, a wyniki do nas dotarły właśnie w ten dzień, kiedy napisałam post, czyli 4.12 po południu.
Antosia
Posty: 10
Rejestracja: 31 lip 2013, o 19:29

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Antosia »

Cześć!
Czy ktoś może wie na czym w tym roku będzie polegała obrona pracy? Bo w zeszłych latach osoby z wyróżnionymi pracami musiały tylko przedstawić swoją pracę przed komisją i pozostałymi uczestnikami olimpiady, natomiast w tym roku moja nauczycielka biologii powiedziała, że będzie się odbywać obrona pracy. Niestety nie zna szczegółów, bo wszystko jest jakieś tajemnicze. Także, może ktoś się jakoś orientuje i wie więcej. Bardzo proszę o jakieś info
Pozdrawiam i życzę miłej nauki
Awatar użytkownika
Kasia888
Posty: 745
Rejestracja: 29 sie 2011, o 13:38

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kasia888 »

Hejka
Chciałabym trochę odświeżyć temat. Jestem w 1 kl. LO (profil bio-chem z rozszerzoną matmą) i już od początku roku byłam zdecydowana na udział w OCH, teraz jednak postanowiłam również wziąć udział w OB i oczywiście na pierwszy plan działania praca badawcza.
3 dni zajęło mi przeczytanie całego wątku, ale jestem bardzo zadowolona, bo mam cały temat prac badawczych nakreślony bardzo wyraźnie.
Osobiście nastawiam się na pracę typowo obserwacyjną, a nawet inwentaryzacyjną związaną z ornitofauną. Taki temat, ponieważ siedzę w ornitologii i mam m.in. tytuł mistrza Polski, więc raczej praca związana z tym tematem będzie dla mnie przyjemnością.
Mam kilka pytań z nią związanych:
1) temat Inwentaryzacja ornitofauny na Obszarze Chronionego Krajobrazu Dolina Zwolenki" będzie w miarę poprawny ?
2) lepiej zrobić inwentaryzację na całym obszarze, czy tylko wybranych fragmentach biorąc pod uwagę fakt, że jest to 5040 ha ?
3) I chyba ostatnie jak na razie, czy zrobić inwentaryzację całej awifauny (gat. są naprawdę ciekawe, ale jest całkiem sporo), czy np. tylko z danego rzędu, a może nawet gatunku, albo tylko gat. chronione?

Co wgl o tym sądzicie moi drodzy?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: AnnaWP »

Moja rada - nie rób całej ornitofauny, wybierz jakiś takson, który łatwiej oznaczysz.
Tak, lepiej zawęzić temat.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Dokładnie, wybierz takson i zdecydowanie wybrane obszary, bo nie dasz rady przeprowadzić badań na terenie całego parku Ale generalnie tego typu prace są wysoko oceniane, więc bardzo mi się podoba Twój pomysł
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: AnnaWP »

Ciekawym aspektem może być odniesienie się do danych starszych - można wtedy powiedzieć coś o tendencjach. Ma to też aspekt praktyczny - dane można udostępnić instytucjom.
Awatar użytkownika
Kasia888
Posty: 745
Rejestracja: 29 sie 2011, o 13:38

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kasia888 »

Glikoproteina pisze:Dokładnie, wybierz takson i zdecydowanie wybrane obszary, bo nie dasz rady przeprowadzić badań na terenie całego parku
Dzięki, tak właśnie zrobię

Glikoproteina pisze:Ale generalnie tego typu prace są wysoko oceniane, więc bardzo mi się podoba Twój pomysł
Właśnie po przeczytaniu całego wątku odniosłam podobne wrażenie + w dodatku temat dla mnie w sam raz
AnnaW_UO pisze:Ciekawym aspektem może być odniesienie się do danych starszych - można wtedy powiedzieć coś o tendencjach. Ma to też aspekt praktyczny - dane można udostępnić instytucjom.
Myślę, że nie będzie z tym większego problemu, bo paru znajomych po fachu będzie miało pewnie dane z liczenia gat. lub coś w tym stylu.

Dziękuję Wam bardzo za porady
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: AnnaWP »

Możesz też poprosić o dane instytucje - nadleśnictwo, konserwatora przyrody, różnie, zależnie od sytuacji. Poszperaj trochę kto się zajmuje terenem
Awatar użytkownika
Kasia888
Posty: 745
Rejestracja: 29 sie 2011, o 13:38

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kasia888 »

AnnaW_UO, właśnie Ci znajomi są w dziale przyrodniczym w Muzeum, które sprawuje pieczę nad tym terenem, ale do nadleśnictwa też się wybiorę.
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kacia1001 »

I może lepiej uważaj na gatunki chronione, a wybierz jakieś inne. Niby obserwowanie ich nie jest zabronione w regulaminie, ale słyszałam o przypadku odrzucenia takiej pracy, bo niby obserwacja mogła w jakiś sposób zakłócać życie tych ptaków.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Kacia1001, naprawdę? Mój kolega robił przegląd roślin chronionych w swojej gminie i miał wyróżnienie i bardzo dużo punktów za pracę na każdym etapie Olimpiady, a był finalistą
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kacia1001 »

Może nasz komitet jest po prostu wyjątkowo specyficzny
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości