Reakcje redoks

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
ola1610
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2014, o 16:11

Re: Reakcje redoks

Post autor: ola1610 »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania:
Zmieszano wodne r-ry MnCl2 i NaOH. Następnie zbadano zachowanie się produktu tej reakcji chemicznej w różnych środowiskach, zmiany zaszły tylko w dwóch próbówkach:
I-dodano olej
II- dodano H2O2
III- dodano wilgotne powietrze
IV- dodano naftę.
Podaj numery probówek, w których zaobserwowano zmiany i uzasadnij, dlaczego w pozostałych reakcje chemiczne nie zachodzą.
Zaproponuj zapis cząsteczkowy reakcji chemicznej przebiegającej w jednej wybranej probówce z drugiego etapu doświadczenia chemicznego.
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

Re: Reakcje redoks

Post autor: yoarsim »

Mam takie redoksy, których nie potrafię zrobić. Tzn. potrafiłabym, gdyby można było atomami, ale w szkole wymagają gdy jest redoks jonowy zapisywać cały jon i ja tego nie rozumiem, tego dopisywania wody itd.

Proszę jeśli możecie też napiszcie mi jakiś algorytm czy coś postępowania jak są redoksy jonowe. I jeśli można to rozwiązać takie, bo siedzę nad tymi przykładami już 3 godziny i mam dość, bo nie umiem! :
^ - oznacza jon
NO3^- + Zn + OH^- NH3 + ZnO2^2- + H2O

NH4^+ + NO2^-N2 + H2O

Cu2S + NO3^- + H^+ Cu^2+ + So4^2- + NO + H2O
Czarna17xd
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2014, o 20:46

Re: Reakcje redoks

Post autor: Czarna17xd »

Hej, mam pytanie dotyczące redoksów . Umiem dobierać współczynniki reakcji redoks ,ale nie potrafię uzupełnić w reakcji jaki związek powstanie lub jeśli w zadaniu będzie, który weźmie udział w reakcji. A wiadomo ,że bez tego nie da się rozwiązać całego zadania. Rozumiem ,że jeśli jeden związek się redukuje to drugi ulegnie utlenieniu i na odwrót. Jest na to jakaś reguła? Czy to samemu jakoś trzeba wywnioskować ? W liceum na chemii rozsz. zawsze mieliśmy podaną reakcję i trzeba było tylko obliczyć współczynniki rekacji. Nigdy takie zadania nie sprawiały mi problemu. Pozdrawiam.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcje redoks

Post autor: Adax82 »

Czarna17xd,
To może daj jakieś konkretne przykłady - łatwiej będzie zrozumieć jaki masz problem.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Reakcje redoks

Post autor: Nitrogenium32 »

Czarna17xd, wydaje mi się, że do tego trzeba znać się trochę na chemii nieorganicznej, to znaczy ogarniać właściwości niektórych pierwiastków, np. miedź, mangan etc. No, albo po prostu nauczyć się reakcji na pamięć, np. tego, jaki gaz powstaje w wyniku potraktowania miedzi kwasem azotowym w zależności od stężenia.
Lekarka
Posty: 1
Rejestracja: 4 mar 2014, o 17:31

Re: Reakcje redoks

Post autor: Lekarka »

Cześć wszystkim!

Czy byłby tu ktoś na tyle miły i wytłumaczył mi, jak rozwiązać podane zadanie? Z góry dziękuję:)

Zad.
Z przedstawionych niżej związków chromu wybierz najsilniejszy i najsłabszy utleniacz:
Cr(OH)3, K2Cr2O7, CrO, Na2CrO2, KCrO2
quahodron
Posty: 13
Rejestracja: 19 wrz 2013, o 16:26

Re: Reakcje redoks

Post autor: quahodron »

W zbiorze Witowskiego jest wiele zadań wprowadzających. Są one zapisane cząsteczkowo i jonowo. Mam je robić reakcjami redoks atomowo czy jonowo ? Wiem, że na maturze bardziej pytają o jonowo, no ale jak mam zapisane cząsteczkowo to lepiej tak klasycznie, atomowo zrobić. Czy te wszystkie reakcje z manganem i chromem które są zapisane cząsteczkowo to też mam jonowo robic ?
Jeszcze mam takie pytanie, potrafię jonowo uzgadniać reakcje jeśli są w środowisku zasadowym lub kwasowym, natomiast nie potrafię zbytnio w obojętnym. Czym się one różnią i jak sie za nie zabrać ?
Thunderbird
Posty: 181
Rejestracja: 16 maja 2010, o 21:58

Re: Reakcje redoks

Post autor: Thunderbird »

Cząsteczkowo jak są zapisane to nie jesteś w stanie zrobić jonowo-elektronowo, no chyba że rozpiszesz je jonowo skrócono.

Lepiej po prostu od razu zabrać się za reakcje jonowe i je przerabiać!

-)

Zapraszam na chemiamatura.pl, na moim kursie omawiam dokładnie krok po kroku jonowo-elektronowe.
Uśmieszek
Posty: 7
Rejestracja: 1 lis 2014, o 22:14

Re: Reakcje redoks

Post autor: Uśmieszek »

Hej mam problem z poniższym zadaniem. Proszę o pomoc.

Ca(HS)2 + 2HClCaCl2+2H2S (r. po uzgodnieniu)

Czy w przypadku Ca(HS)2 - siarka ma st. utlenienia(-I) ?
bo przecież jest H2S H+ +HS- .?
bo wtedy po prawej stronie reakcji S ma st utlenienia (-II)
więc w tym wypadku zachodzi utlenianie.ale gdzie jest wtedy redukcja

Proszę o wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcje redoks

Post autor: Giardia Lamblia »

To nie redoks. Tam masz wodorosiarczek wapnia.
Uśmieszek
Posty: 7
Rejestracja: 1 lis 2014, o 22:14

Re: Reakcje redoks

Post autor: Uśmieszek »

Bardzo dziękuję nie pomyślałam o tym. Już wszystko jasne
Uśmieszek
Posty: 7
Rejestracja: 1 lis 2014, o 22:14

Re: Reakcje redoks

Post autor: Uśmieszek »

Hej
Proszę o sprawdzenie przykładu:

H20+ NaOH+ SiNa2SiO3+ H2

Si+ 6OH SiO3+ 4e- +3H2O
2e- +2OH H2+O2 [x2
4e- +4OH2H2+ 2O2

H20+ 2NaOH+ SiNa2SiO3+ 2H2 (po uzgodnieniu)

OH wzięłam z NaOH- utleniacz i wodór ma st (I).?
Si-reduktor
agnik66
Posty: 12
Rejestracja: 2 lip 2013, o 19:23

Re: Reakcje redoks

Post autor: agnik66 »

Cześć,
mam problem z reakcjami redoks, w których 3 pierwiastki zmieniają swój stopień utlenienia. Nie wiem, jak się zabrać za takie przykłady

Przykładowe zadanie:

As2S3+HNO3+h20H3As)4+H2SO4+NO

Ag2S+ HNO3 AgNO3+S+NO+H2O
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości