Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
vanilis
Posty: 45
Rejestracja: 24 lut 2014, o 19:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: vanilis »

Hej mam takie pytanie bo mam watpliwosc co do odpowiedzi.
Ile gramow kwasu octowego nalezy uzyc aby otrzymac 44 g octanu etylu jezeli wydajnosc reakcji wynosi 80% . W odpowiedziach jest 37.5 . Bo tak z x g kwasu mam 44 g octanu etylu to z 60 g ( 1mol) mam 88 . No i potem mnoze przez 0.8. Czy moze zle mysle?

vanilis
Posty: 45
Rejestracja: 24 lut 2014, o 19:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: vanilis »

Juz wiem co zle zrobilam

Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

Z równania reakcji wynika, że:

xg kwasu - 44 g octanu etylu
60 g kwasu- 88 g octanu etylu
x=30g

30g 80%
xg 100%
x=37,5g
xox
Posty: 47
Rejestracja: 22 lip 2012, o 13:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: xox »

Mam problem dotyczący zadania 16.116 z Pazdry a konkretnie:

Estryfikacja stechiometrycznej ilości mola propanolu i kwasu propanowego daje mieszaninę równowagową, zawierającą 0.333 mola kwasu. Ile moli estru otrzyma się w przypadku zużycia trzykrotnego nadmiaru propanolu w stosunku do kwasu?

Bardzo proszę o pomoc
vanilis
Posty: 45
Rejestracja: 24 lut 2014, o 19:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: vanilis »

Wiem juz doszlam co mialam zle. Ale dziekuje

Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

wilkus pisze:Mam problem dotyczący zadania 16.116 z Pazdry a konkretnie:

Estryfikacja stechiometrycznej ilości mola propanolu i kwasu propanowego daje mieszaninę równowagową, zawierającą 0.333 mola kwasu. Ile moli estru otrzyma się w przypadku zużycia trzykrotnego nadmiaru propanolu w stosunku do kwasu?

Bardzo proszę o pomoc
Najpierw musisz wylicz stałą, podstawiając za stężenia równowagowe następujące wartości: 0,333 mola wody, 0,333 mola estru i 0,667 mola alkoholu i 0,667 mola kwasu. Stała wyjdzie 4 (w zaokrągleniu).
K=0,667*0,667/0,333*0,333=4

Następnie znowu wyliczasz liczby moli równowagowe (teraz jako wartości początkowe mamy 1 mol kwasu i 3 mole alkoholu), podstawiając za alkohol 3-x, kwas 1-x, ester x, i wodę x. Wtedy wyrażenie na stałą przyjmuje następującą postać:
4=x2/(3-x)(1-x)
pierwiastek z delty=10,58
wyliczamy x1, x2
x1=0,903 mola

I taka jest odpowiedź.

Jeżeli nie będzie to jasne to postaram się wrzucić słynną tabelkę do zadań z równowagi, ale niestety teraz nie mam takiej możliwości, ew. wieczorem.
Ostatnio zmieniony 1 mar 2014, o 13:44 przez ColdMartini, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

Reptilia pisze:
ColdMartini pisze:
Reptilia pisze:Podaj liczbę łańcuchowych tripeptydów które mogą powstać w wyniku kondensacji GLY I SER
Mi wyszło 6, a w odpowiedziach jest 8 /
1) GLY-GLY-SER
2)SER-GLY-GLY
3)SER-SER-GLY
4)GLY-SER-SER
5)GLY-SER-GLY
6)SER-GLY-SER

Ma ktoś pomysł na te dwa?
Też mi wyszło, jak Tobie, może po prostu
GLY-GLY-GLY
SER-SER-SER
Wtedy wyszłoby 8.
Tylko wiesz, jeśli jest kondensacja to dany -di czy -tripeptyd musi zawierać obie części Bo gdzie by się np. glicyna podziała gdyby tripeptyd składał się tylko z seryny -:-
Chyba że mam jakiś zły tok myślenia, może ktoś inny jeszcze Nas oświeci
Moja odpowiedź była zasugerowana odpowiedzią do zadania, gdybym jej nie miał zrobiłbym identycznie, jak Ty. Stąd i moje zdziwienie i jedyne co mi przychodziło do głowy to taka odpowiedź. Ale jeśli jest inna to z chęcią dowiem się jaka powinna być Zatem czekamy

Bo oczywiście, może powstać tripeptyd składający się z takich samych aminokwasów. w zasadzie to można to interpretować dwojako (polecenie), bo albo ma to być kondensacja glicyny z seryną, albo wszystkie możliwości (m.in. same z sobą). Ale to już taka naciągana chyba odpowiedź

Może inni się wypowiedzą
abcdefuuck
Posty: 238
Rejestracja: 7 paź 2013, o 20:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: abcdefuuck »

mógłby ktoś udzielić mi wskazówki jak rozwiązać takie zadanie:
Ile gramów chlorku baru należy dodać do roztworu, w którym rozpuszczono 4 g mieszaniny Na2SO4 i Fe2(SO4)3, aby mieć pewność całkowitego wytrącenia siarczanów? odp. 6,24 g
kastorek33
Posty: 3
Rejestracja: 13 sie 2010, o 15:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kastorek33 »

Hej To jest zadanie z matury Maj 2011. Z tego co widzę w kluczu odpowiedź to : Krzem, jednak jak robiłam to zadanie to wyszła mi Siarka i w sumie nie widzę, żeby któraś z tych odpowiedzi była zła, ale tak się zastanawiam czy zaliczyli by na maturze też tą drugą odpowiedź?

Zadanie 1. (2 pkt)
Pewien pierwiastek X tworzy anion prosty o konfiguracji elektronowej atomu argonu. W stanie podstawowym w powłoce walencyjnej atomu pierwiastka X dwa orbitale p mają niesparowane elektrony.
Napisz symbol pierwiastka X oraz podaj konfigurację elektronową powłoki walencyjnej atomu tego pierwiastka.

Symbol pierwiastka X: .
Konfiguracja elektronowa powłoki walencyjnej: .
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Bo oczywiście, może powstać tripeptyd składający się z takich samych aminokwasów. w zasadzie to można to interpretować dwojako (polecenie), bo albo ma to być kondensacja glicyny z seryną, albo wszystkie możliwości (m.in. same z sobą). Ale to już taka naciągana chyba odpowiedź
Może inni się wypowiedzą [/quote]

No właśnie kurcze nie wiadomo jak to zrozumieć, albo jest błąd w odpowiedziach -:- Bo dokładna treść brzmi: Podaj liczbę łańcuchowych tripeptydów, które mogą powstać w wyniku kondensacji zachodzącej w mieszaninie Glicyny i Seryny.
Więc może rzeczywiście trzeba wpisać Twoje ostatnie dwa przykłady, bo w sumie to mieszanina XD sama nie wiem -:-
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

kastorek33 pisze:Hej To jest zadanie z matury Maj 2011. Z tego co widzę w kluczu odpowiedź to : Krzem, jednak jak robiłam to zadanie to wyszła mi Siarka i w sumie nie widzę, żeby któraś z tych odpowiedzi była zła, ale tak się zastanawiam czy zaliczyli by na maturze też tą drugą odpowiedź?

Zadanie 1. (2 pkt)
Pewien pierwiastek X tworzy anion prosty o konfiguracji elektronowej atomu argonu. W stanie podstawowym w powłoce walencyjnej atomu pierwiastka X dwa orbitale p mają niesparowane elektrony.
Napisz symbol pierwiastka X oraz podaj konfigurację elektronową powłoki walencyjnej atomu tego pierwiastka.

Symbol pierwiastka X: .
Konfiguracja elektronowa powłoki walencyjnej: .
Przecież w kluczu jest siarka, odsyłam tutaj:
zobacz-ten-plik.pdf
(215.25 KiB) Pobrany 46 razy
abcdefuuck pisze:mógłby ktoś udzielić mi wskazówki jak rozwiązać takie zadanie:
Ile gramów chlorku baru należy dodać do roztworu, w którym rozpuszczono 4 g mieszaniny Na2SO4 i Fe2(SO4)3, aby mieć pewność całkowitego wytrącenia siarczanów? odp. 6,24 g
Mnie wyszło 6,14g więc pewnie źle zrobiłem, może ktoś inny sobie poradzi z tym zadaniem.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aksolotl »

Ile gramów chlorku baru należy dodać do roztworu, w którym rozpuszczono 4 g mieszaniny Na2SO4 i Fe2(SO4)3, aby mieć pewność całkowitego wytrącenia siarczanów? odp. 6,24 g
Najpierw trzeba się zastanowić, kiedy w tej mieszaninie będzie najwięcej siarczanów. Będzie to miało miejsce wtedy, kiedy całość mieszaniny będzie stanowiło Fe2(SO4)3 - chyba nie muszę tłumaczyć, czemu. I z tą pewnością wytrącenia siarczanów chodzi o to, żeby dodać tyle chlorku baru, żeby wytrąciły się całe jony siarczanowe z 4g siarczanu żelaza.

3 mole chlorku baru reagują z jednym mole siarczanu żelaza, liczysz masy i prosta proporcja i wychodzi to 6,24
svmaster
Posty: 44
Rejestracja: 21 lis 2013, o 21:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: svmaster »

Mam pytanie dotyczące liczenia stopnia dysocjacji.

W czasie dysocjacji kwasu HR- uzyskano 0,2mola zdyscocjowanych cząstek R- i 2 mole niezdysocjowanych cząsteczek tego kwasu.
No i wiadomo, że wzór do tego przykładu to liczba moli cząstek zdysocjowanych przez całośc (2mole + 0,2mola). No i podkładając 0,2/2,2 *100%=9,1% czyli poprawny wynik.


Aczkolwiek nurtuje mnie pytanie dysocjacja HR H+ + R- czyli jeśli uzyskałem 0,2 mola R- to również uzyskałem 0,2 mola H+. Czy w przypadku liczenia stopnia dysocjacji zawsze uwzględniamy tylko ilość jednego jonu(w tym przypadku 0,2mola zamiast 0,4mola) ? I jak wygląda sprawa gdy w wyniku dysocjacji otrzymujemy nierównomolowe ilości jonów?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość