TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Tarnopolanin
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2011, o 08:21

TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: Tarnopolanin »

Kochani!

Na pewno wielu z Was boi się teraz na samą myśl o studiowaniu na Ukrainie. Chciałbym Was uspokoić- jednocześnie dać nadzieję na możliwość studiowania wymarzonej medycyny na Ukrainie- jeśli nie powiedzie się w Polsce.
Jestem w stałym kontakcie z Dziekanem Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu jak również z Konsulem Polski, z którym to odbyło się dzisiaj 2 spotkanie ze studentami. Cała sytuacja w Tarnopolu jest stabilna od samego początku. Media bardzo nagłaśniają cała sprawę i wg. mnie sieją panikę. Od samego początku w Tarnopolu było zupełnie spokojnie. Na ulicach nie można było ani razu odczuć tego, co dzieje się na Kijowskim Majdanie oraz tego o czym tak głośno mówiły media.

Na Naszym Uniwersytecie studiuje ok. 170 Polaków. To głównie dzięki naszej działalności Uniwersytet Medyczny w Tarnopolu stał się jednym z najmodniejszych i najchętniej wybieranym uniwersytecie zachodniej Ukrainy.
Chciałbym przypomnieć, że na TDMU nie tolerujemy korupcji. Tak powszechne i znane na Ukrainie łapówkartwo jest u nas od razu tępione. Jakakolwiek próba dania lub wzięcia łapówki jest od razu przeze mnie zgłaszana do dziekana i rektora. Student dostaje upomnienie, a wykładowcy grozi zwolnienie z pracy. Myślę, że to mocny atut tego uniwersytetu, bo jak pewnie słyszeliście na niektórych Ukraińskich uczelniach należy doliczyć rocznie prawie równowartość czesnego, aby móc zaliczyć rok.

Kolejnym dużym plusem jest system nauczania. Codziennie uczęszcza się tylko na 1 przedmiot. Dzień zajęciowy trwa 6 godzin (od 9:00-15:00). Codziennie realizowane są 3 tematu z danego przedmiotu, a zajęcia podzielone są na 3 części. W pierwszej części asystent tłumaczy zagadnienia, a studenci mają czas na naukę. Później jest seminarium- czyli czas dla wykładowcy, aby mógł zweryfikować wiedzę studentów. Na koniec dnia po krótkiej przerwie studenci piszą test zaliczeniowy. Nie muszę chyba nikomu mówić jak taki system pomaga w systematycznej nauce i ułatwia przygotowania do sesji:)

Na końcu zaznaczę fakt, który myślę ze jest bardzo istotny dla wielu z Was, a mianowicie kwestię przenosin do Polski. Wybierając przyszły uniwersytet na Ukrainie dokładnie zorientujcie się jak wygląda kwestia wybrania dokumentów z uczelni. Nasz Dziekan nie robi żadnych problemów z wybraniem dokumentów. Mało tego, pozwala studentom w okresie matur na wyjazd do Polski, w celu poprawienia matury i zwiększenia swoich szans w Polsce. Co więcej. Jeśli zabierzecie dokumenty z naszego uniwersytetu, a nie powiedzie się Wam w Polsce, spokojnie możecie wrócić i kontynuować dalszą naukę w Tarnopolu.

Jeszcze raz chciałbym Was uspokoić i zapewnić, że rekrutacja w tym roku będzie przebiegała planowo.
Zapraszam do studiowania w Tarnopolu. A po więcej informacji zajrzyjcie na stronę [reklama].
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: m0rix »

Tarnopolanin pisze: Chciałbym przypomnieć, że na TDMU nie tolerujemy korupcji. Tak powszechne i znane na Ukrainie łapówkartwo jest u nas od razu tępione. Jakakolwiek próba dania lub wzięcia łapówki jest od razu przeze mnie zgłaszana do dziekana i rektora. Student dostaje upomnienie, a wykładowcy grozi zwolnienie z pracy. Myślę, że to mocny atut tego uniwersytetu, bo jak pewnie słyszeliście na niektórych Ukraińskich uczelniach należy doliczyć rocznie prawie równowartość czesnego, aby móc zaliczyć rok.
To znaczy w jakim charakterze jesteś zatrudniony na tej uczelni? Jako naczelny kapuś? No i skąd niby możesz wiedzieć czy ktoś dał/wziął łapówkę? Pozakładałeś podsłuchy całej kadrze/studentom?
nachbarNJ
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2013, o 16:47

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: nachbarNJ »

[/quote]
To znaczy w jakim charakterze jesteś zatrudniony na tej uczelni? Jako naczelny kapuś? /quote]

Nawet jeśli jako naczelny kapuś, to bardzo dobrze, gdyż eliminuje to patologie i ludzki debilizm


Czy są już jakieś zdecydowane osoby, które będą aplikować na medycynę do Tarnopola w roku 2014r.?
Awatar użytkownika
Tarnopolanin
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2011, o 08:21

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: Tarnopolanin »

Jako oficjalny przedstawiciel TDMU i kurator polskich studentów mam obowiązek informowania dziekanat o pewnych niepokojących sprawach/sytuacjach zgłaszanych przez studentów. Często bywa tak, że studenci obawiają się iść osobiście do Dziekana, wtedy ja pełnię funkcję pośrednika.
Oczywiście, że nie jestem kapusiem i nie założyłem żadnego podsłuchu, tu chodzi o to, żeby gwarancja uniwersytetu o zerowej korupcji była prawdziwa.
Dwa lata temu była sytuacja, która nie spodobała się moim studentom i natychmiast zostało to zgłoszone przeze mnie do dziekanatu. Sytuacja już się więcej nie powtórzyła.

Pozdrawiam:)
qwe354
Posty: 19
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 19:32

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: qwe354 »

Myślę, że przy tak wysokim poziomie nauczania incydentalne przejawy łapówkarstwa są całkowicie normalne. Wiadomo, że wśród studentów którzy przeszli ostrą selekcję aby dostać się na ten trudny kierunek znajdzie się jakaś czarna owca. Ponadto presja ogromnej ilości nauki i możliwości wyrzucenia z grona studentów sprzyja takim pojedynczym sytuacjom. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że takie wymagania wobec studenta procentują m.in. wysoką zdawalnością LEKu i dodam, że ogromna chęć przeniesienia się z Ukrainy do Polski jest dla mnie całkowicie irracjonalna kto wyjaśni ten fenomen ?
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

[Link] TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: m0rix »

qwe354 pisze:Trzeba jednak zwrócić uwagę, że takie wymagania wobec studenta procentują m.in. wysoką zdawalnością LEKu i dodam, że ogromna chęć przeniesienia się z Ukrainy do Polski jest dla mnie całkowicie irracjonalna kto wyjaśni ten fenomen ?
Możesz podać mi źródło informacji o wysokiej zdawalności LEKU na tej uczelni? Na stronie CEMU jest tylko wynik uśredniony ze wszystkich uczelni zagranicznych i delikatnie mówiąc nie powala on na kolana - prawie 10 pkt różnicy między wynikiem najniższej w tabeli PL uczelni i to niewiele powyżej progu zdawalności: 124,9. Ciężko przytaczać dobrą zdawalność LEKU jako argument jeśli nie ma oficjalnych statystyk z podziałem na uczelnie.

Druga kwestia to konieczność nostryfikacji i statystyki jej zdawalności. Zdaję sobie sprawę, że tak mała próba może nie odzwierciedla obrazu sytuacji: zda-em-nostryfikacj-gar-informacji-jak- ... t55493.htm ale jednak 2 osoby zdające na 10 przystępujących to daje do myślenia. Jednak znowu jak w przypadku LEKU nie ma podziału na uczelni, ani nawet statystyk zbiorczych więc nie sposób wyrobić sobie opinię na tak lub na nie przy braku takich danych, bo na twoje wysoka zdawalność LEKU ja mogę odpowiedzieć, że jest niska zdawalność LEKU jednak nie mamy danych aby poprzeć te tezy.
Awatar użytkownika
czornydanio90
Posty: 950
Rejestracja: 25 cze 2009, o 19:04

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: czornydanio90 »

Jest tak wysoki poziom, że co roku w CM UMK jest tworzona na 3 roku dodatkowa grupa złożona ze studentów z Ukrainy. Niestety te grupy co rok są pośmiewiskiem rocznika.
qwe354
Posty: 19
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 19:32

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: qwe354 »

czornydanio90 dlaczego ludzie z tych grup są niby pośmiewiskiem? i na jakiej podstawie te osoby przenoszą się na polskie uczelnie czy są jakieś specjalne wymagania?
Awatar użytkownika
czornydanio90
Posty: 950
Rejestracja: 25 cze 2009, o 19:04

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: czornydanio90 »

qwe354, chodzi o poziom ogarnięcia grupy itd. (np. jak w innych grupach nie zdaje koła 2-3 osoby to u nich jest to 12-15 osób), a na jakich zasadach? Chyba składają podanie i tyle, dokładnie nie wiem
Awatar użytkownika
Tarnopolanin
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2011, o 08:21

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: Tarnopolanin »

czornydanio90 pisze:Jest tak wysoki poziom, że co roku w CM UMK jest tworzona na 3 roku dodatkowa grupa złożona ze studentów z Ukrainy. Niestety te grupy co rok są pośmiewiskiem rocznika.
czornydanio90- skonkretyzuj proszę uczelnię, z której przenoszą się osoby o których mówisz! Z tego co mi wiadomo z Tarnopola do tej pory nie przeniosła się żadna osoba do Bydgoszczy.
Nie można generalizować całej Ukrainy przez jedną uczelnię, która słynie z łapówkarstwa na ogromną skalę. U nas w Tarnopolu poziom jest naprawdę utrzymywany na wysokim poziomie, a zerowa korupcja zmusza dodatkowo studentów do nauki. Trzeba również pokreślić fakt, że wszystko zależy personalnie od studenta. Można na Ukrainie się uczyć i skończyć studia z ogromną wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Można też studiować w Polsce i nie robić zupełnie nic- znam osobiście takie przypadki i myślę ze Ty również.
Znam osoby z Tano, które po przenosinach do Polski miały stypendium i wcale nie były pośmiewiskiem". Znam również osoby z innej bardzo modnej uczelni zachodniej Ukrainy, które na 4 roku stomatologii nie potrafili wymienić wszystkich mięśni żwaczy.

Reasumując. Podjęcia nauki w Tarnopolu daje ogromne możliwości. Jeśli ktoś jednak marzy o studiowania w Polsce, a kolejna próba poprawienia matury zakończyła się fiaskiem- zachęcam do rozpoczęcia studiów na TDMU, a po 2-3 roku przenosiny do Polski. Wszystkim moim kandydatom podpowiadam jak to zrobić, po którym roku najrozsądniej się przenieść i którą uczelnię w PL wybrać:)
Sam tak zrobiłem i nie żałuję tego, że los rzucił mnie właśnie do Tarnopola!
Większość moich rówieśników zdecydowała skończyć studia w Tarno i myślę, że to też nie był zły pomysł, ponieważ większość z nich zdało nostryfikację za 1 lub 2 razem i odbywają właśnie staż:)

Możliwe jednak, że za 5-6 lat, kiedy to tegoroczne pierwszaki będą kończyć studia, Ukraina wejdzie do UE i nie będzie żadnego problemu z nostryfikacja.

Zachęcam raz jeszcze do podjęcia nauki na TDMU.
Macie jakieś pytania- śmiało piszcie!
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: randomlogin »

Tarnopolanin pisze:Możliwe jednak, że za 5-6 lat, kiedy to tegoroczne pierwszaki będą kończyć studia, Ukraina wejdzie do UE i nie będzie żadnego problemu z nostryfikacja.
W 5-6 lat? Znasz jakis kraj, ktory zrobil to w 5-6 lat (pomijajac poczatki istnienia samej unii i jej prekursorow)? A polityka rozszerzeniowa Unii wyraznie zwolnila, bo odpowiednie wysoko postawione osoby zdaly sobie sprawe, ze potencjalnie bardziej to EU oslabia niz wzmacnia. Wiec rozne rzeczy mozesz pisac, ale nie ludz nadzieja na wejscie Ukrainy do Unii w takim czasie.
Awatar użytkownika
czornydanio90
Posty: 950
Rejestracja: 25 cze 2009, o 19:04

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: czornydanio90 »

Tarnopolanin, są to głównie osoby z Lwowa i Ivano-Frankivska
Tarnopolanin pisze:Możliwe jednak, że za 5-6 lat, kiedy to tegoroczne pierwszaki będą kończyć studia, Ukraina wejdzie do UE i nie będzie żadnego problemu z nostryfikacja.
O ile za te 5-6 lat Ukraina jeszcze będzie istnieć
wikkk09
Posty: 2
Rejestracja: 22 mar 2014, o 19:14

Re: TARNOPOL 2014 zachodnia Ukraina

Post autor: wikkk09 »

Czy są już jakieś zdecydowane osoby, które będą aplikować na medycynę do Tarnopola w roku 2014r.?

Tak, ja jestem zainteresowana studiami na Ukrainie, czy jest jakaś strona lub grupa na facebooku, która zrzesza chętnych?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości