XLIII Olimpiada Biologiczna

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Na centralce 2013 też było zadanie o objawy białaczki zadania olimpijskie mają to do siebie, że się powtarzają
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Kacia1001 »

Nieeee, teraz nic o białaczce nie było Chociaż pytań z człowieka było dużo.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Ale na centralce 2013 było na pewno, więc sprawa się wyjaśniła dobrze, że nie wszedł w życie pomysł, żeby z OB zrobić olimpiadę stricte przyrodniczą i ograniczyć liczbę pytań z człowieka.
montek17
Posty: 44
Rejestracja: 2 sie 2013, o 09:19

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: montek17 »

słuchajcie, bo mam takie durne pytanie wiem że znajomość takich różnych ciekawostek nt człowieka wymaga dość szerokiej znajomości biologii, aczkolwiek intryguje mnie, czy istnieje jakaś taka fajna książka, która zbiera część tej jakże ciekawej wiedzy ?

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

montek17, polecam Fizjologię człowieka z serii Krótkie Wykłady, nie jest aż tak skomplikowana, jak wiele książek akademickich, ale dzięki niej można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu człowieka pod kątem OB lub własnej ciekawości Oprócz tego oczywiście polecam Hosera, sporo się również można dowiedzieć z Fizjologii zwierząt z elementami fizjologii człowieka Bukały, a także z obydwóch części dotyczących człowieka I. Żelazny (one są naprawdę pełne różnych ciekawostek, których nie znajdziesz w podręczniku).
montek17
Posty: 44
Rejestracja: 2 sie 2013, o 09:19

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: montek17 »

Dzięki za super odpowiedź mam nadzieję że się nie pogniewacie ale mam jeszcze jedno pytanko. Zastanawia mnie etap ustny etapu centralnego, oczywiście droga do tego jest wymagająca a konkurencja jak z marzeń aczkolwiek na taką ewentualność też trzeba przygotować się. Czy tego faktycznie trzeba się tak bać Można do tego jakoś przygotować się Macie może jakieś przykładowe pytania

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Mam pytanka, jeden z życzliwych kolegów rok temu się z nami podzielił podaj maila to Ci prześlę ten plik
Ja wylosowałam w 2 klasie w II komisji Zastosowanie sekwencjonowania DNA", ponadto do rozpoznania na obrazkach organizmy, na których przeprowadzane są doświadczenia związane z genetyką (muszka owocowa, Caenorhabditis elegans etc.), wymienić kilka innych gatunków, których DNA zostało w całości poznane. W III klasie wylosowałam to samo pytanie (serio! ) Poza tym mnie pytali o dane liczbowe odnośnie DNA (ile procent to sekwencje kodujące, ile procent stanowią satelitarne), o transpozony etc.
W III komisji z kolei w II klasie miałam rozpoznać jałowca i omówić zastosowanie nagonasiennych, w III preparat z łodygi rośliny jednoliściennych i umówić tkanki przewodzące u roślin.
Bać się nie należy, bo stres obniża wartość wypowiedzi Naprawdę, trzeba podejść tak: Finalistę już mam, może uda się zostać laureatem. Jeśli nie - również będzie dobrze
Grimmek
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2013, o 15:28

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Grimmek »

Może mógłby mi ktoś doradzić z czego uczyć się rozpoznawać różne preparaty mikroskopowe. Jest jakaś dobra książka do tego? Albo jakaś strona internetowa lub kanał na youtube ( mogą być po angielsku )
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Smile_Forever »

Grimmek, właściwie na OB nie pojawiają się jakieś bardzo skomplikowane preparaty, ja miałam przekrój przez łodygę rośliny jednoliściennej, pojawiały się też przekroje przez łodygę dwuliściennych bądź korzeń, myślę, że warto przejrzeć podręczniki/Villeego/Campbella, żeby wiedzieć, jak poszczególne preparaty wyglądają . Jeśli chcesz sobie więcej pooglądać - możesz poszukać na stronach uczelni wyższych, czasem pojawiają się tam internetowe atlasy dla studentów
student1377
Posty: 116
Rejestracja: 13 lip 2012, o 11:48

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: student1377 »

Macie już może te wyniki, bo u mnie ani widu, ani słychu jeszcze. /
montek17
Posty: 44
Rejestracja: 2 sie 2013, o 09:19

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: montek17 »

tzn u mnie też jeszcze nic nie ma, ale na stronie OB jest informacja o tym, ile osób dostało się z danego okręgu i w moim przypadku akurat wiem że jestem wśród tych szczęśliwców ciekawe jest to że do szkoły nic nie przyszło a na stronie jest info że zakwalifikowani do jutra czyli 7.03 bezwzględnie muszą wysłać taki jeden plik, gdyż w innym wypadku zostaną wykreśleni z listy. Trochę dziwne

neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: neutrofil »

montek17, nie do jutra, tylko do 11 marca
Łobuziaczek
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2012, o 11:25

Re: XLIII Olimpiada Biologiczna

Post autor: Łobuziaczek »

neutrofil pisze: nie do jutra, tylko do 11 marca
No właśnie nie do końca bo są tam podane w dwóch różnych miejscach dwie daty - 7.03 i właśnie 11.03. Mam nadzieję, że ta druga jest właściwa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości